Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Tisková konference odboru hospodářské kriminality
ÚSTECKÝ KRAJ - Policisté prezentovali čtyři objasněné případy.
Včera v odpoledních hodinách proběhla tisková konference Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Čtyři objasněné případy prezentovali vedoucí 1. oddělení OHK mjr. Mgr. Ing. Radim Vojáček a vrchní komisař OHK kpt. Ing. František Horáček. Zástupce médií seznámili s vyšetřováním případů padělání bankovek, padělání dokladů o vzdělání, zpronevěrou ve školském zařízení a vylákáním milionových částek s příslibem zhodnocení vkladů.
Padělky bankovek
Ve vazbě skončil 49letý cizinec. Zároveň si převzal sdělení obvinění ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz a přečinu podvodu. Podle dosavadního šetření měl v deseti případech udat do oběhu 51 kusů velmi kvalitních padělků bankovek, v hodnotách 200 EUR. Dalších několik kusů padělků policisté nalezli při prohlídce jeho vozidla nedlouho po dopadení. Zadržen byl téměř při činu; krátce poté, když chtěl udat falešné bankovky jistému prodejci. Všechny zajištěné padělky byly Českou národní bankou vyhodnoceny jako nebezpečné. Více k případu ZDE.
Padělky dokladů o vzdělání
Krajští policisté obvinili deset osob, osm žen a dva muže, z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. Kauza zahrnuje „padělky dokladů o vzdělání“. Členové skupiny (kromě jedné ženy, která je z Libereckého kraje) mají trvalé bydliště na území kraje Ústeckého (Teplicko, Ústecko, Mostecko, Chomutovsko). Trestné činnosti se obvinění měli dopouštět v průběhu let 2009 – 2011.
Skutky se týkají padělání výučních listů, maturitních vysvědčení, vysokoškolských diplomů a také vysvědčení o ukončení studia školy. Nejčastější částky, které byly za padělky inkasovány: výuční list a maturitní vysvědčení – 15 tisíc korun, vysokoškolský diplom 50 tisíc korun. Nejvíce žádaným padělaným dokumentem bylo maturitní vysvědčení. Vysokoškolský diplom byl padělán minimálně. Originální blanket k „výrobě“ padělků získala jedna z obviněných lstí prostřednictvím jistého školského zařízení. Zájemci o doklad o vzdělání předávali své osobní údaje elektronickou poštou nebo telefonicky. Vyhotovený doklad jim byl předáván většinou osobně na různých frekventovaných místech, v několika případech byl dodán prostřednictvím poštovní zásilky. Za doklad se platilo poštovní poukázkou, zřídka při osobním převzetí. Padělky byly dodávány žadatelům v rámci celé České republiky. Případ zahrnuje téměř sto kusů falzifikátů. Skutky byly páchány jak samostatně jednotlivými obviněnými, tak ve vzájemné spolupráci mezi sebou.
V rámci vyšetřování případu kriminalisté provedli domovní prohlídky, kde byly zadokumentovány kontakty na zájemce vč. elektronické komunikace, zajištěna různá razítka a z cca 90 procent originální blanket. V návaznosti na to policisté zjišťovali zaměstnavatele zájemců a tam ověřovali předložené doklady o vzdělání, vč. znaleckých zkoumání. Prověřování formou dotazů proběhla i ve školských zařízeních, ze kterých měly dokumenty pocházet. V návaznosti na zjištění, že se jedná o padělky, byly jednotlivé skutky předávány kolegům na územní odbory PČR v rámci republiky (podle místa bydliště zájemců o doklady o vzdělání – s podezřením na spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny.
Případ byl koncem března předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. Prezentace k případu – ZDE.
Zpronevěra ve školském zařízení
Od ledna je trestně stíhána bývalá hlavní účetní jistého školského zařízení v kraji. Podle policistů měla v souvislosti s výkonem své funkce zpronevěřit 5.500.000 korun. Postupného zcizování financí se měla dopouštět v období let 2005 – 2012. Během vyšetřování policisté zajistili dům v hodnotě 1 milion korun, družstevní podíl na bytové jednotce a byt v osobním vlastnictví. Zbývající peníze měly být postupně spotřebovány. Více k případu ZDE.
Vylákání peněz pod příslibem zhodnocení vkladů
Až dvacetiprocentní zhodnocení vkladů měla slibovat 58letá žena ze Sokolovska. Krajští kriminalisté zjistili, že se jí tímto příslibem podařilo od lidí vylákat 116 milionů korun. Nyní už je žena ve vazební věznici, kde čelí obvinění ze spáchání zločinu podvodu. Její „aktivity“ se datují do období let 2010 – 2013. Zájemci o úročení vkladů posílali na její účet nemalé finanční částky – od 100.000 do 10.000.000 korun. Obviněná měla vklad spotřebovat na úhradu dřívějších závazků, které vznikly obdobným způsobem, a na zvýšení životního standardu. Hodně peněz padlo na luxusní dovolené. Více k případu – ZDE.
por. Alena Bartošová
KŘP Ústeckého kraje
4. července 2014