Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Na kole jen s přilbou
PLZEŃSKÝ KRAJ - Cílem projektu je přispět ke snížení nehodovosti a zejména závažných následků dopravních nehod cyklistů.
V úterý (16. července 2024) se u cyklistické stezky u Boleveckých rybníků v Plzni uskutečnila preventivní akce s názvem "NA KOLE JEN S PŘILBOU", do které se mimo policistů Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zapojili tradičně i zástupci z Týmu silniční bezpečnosti a BESIP.
Naším společným cílem je přispět ke snížení nehodovosti a zejména závažných následků dopravních nehod cyklistů zapříčiněných jejich nesprávným chováním a nepoužíváním bezpečnostních prvků při jízdě na kole.
Z loňského roku evidujeme v našem kraji 4 610 dopravních nehod, při kterých zemřelo 27 osob, z toho se jednalo o dva cyklisty, kteří při nehodě neměli přilbu. Viníky z celkového počtu nehod byli ve 218 případech řidiči nemotorového vozidla a 40 z nich bylo pod vlivem alkoholu. Osm cyklistů utrpělo v souvislosti s nehodou těžké zranění (5 z nich nemělo přilbu) a 168 jich utrpělo zranění lehké (118 cyklistů bylo bez cyklistické přilby).
Za první pololetí letošního roku máme 95 dopravních nehod, kde je viníkem řidič nemotorového vozidla, v 18 případech pak byl tento účastník silničního provozu pod vlivem alkoholu.
Statistiky ukazují, že nošení přilby může výrazně snížit riziko vážných zranění hlavy při nehodách na kole. Přesto mnoho cyklistů přilbu nenosí, zejména na kratších cestách nebo v městském provozu.
Akce "NA KOLE JEN S PŘILBOU" má za cíl změnit tento přístup a zdůraznit, že bezpečnost na kole začíná právě u správného vybavení a používání cyklistické přilby, které by mělo být pro cyklistu bez ohledu na jeho věk automatickou součástí jeho vybavení i bez ohledu na to, jestli na kole sportuje, jízdní kolo používá jako dopravní prostředek do práce nebo třeba vyrazí jen na nákup. Rovněž by pro cyklistu použití přilby nemělo hrát roli, zda se vydá na delší výlet, nebo jede jen na krátkou cestu. Zákon ukládá cyklistovi povinnost mít do 18 let za jízdy ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Mimo to jsme při akci s cyklisty mluvili např. o povinné výbavě jízdního kola, používání reflexních doplňků. Tyto bezpečnostní prvky mohou zachránit cyklistům život či zabránit těžkým následkům.
Každý od nás odjížděl s malou odměnou, ať už v podobě cyklomapy na rubu s praktickými radami, cyklolékárničkou, reflexním prvkem – pásky, ponožky nebo s jiným drobným dárkem.
Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. Pokud dojde ke střetu cyklisty s motorovým vozidlem, následky mohou být vážné až tragické. Při dodržování zásad bezpečné jízdy se snižuje vznik dopravních kolizí, a tím i nebezpečí úrazů.
Pár rad pro připomenutí…
- dbejte na stav jízdního kola a jeho výbavu - (dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, boční odrazky na paprscích kol atd...)
• za snížené viditelnosti buďte vždy vidět – mějte správné osvětlení kola, na sobě reflexní prvky, preferujte oblečení výraznějších barev
• v ČR platí nulová tolerance alkoholu za řídítky jízdního kola i koloběžky
• vybírejte cyklostezky a trasy, které znáte
• buďte ohleduplní a předvídaví
• jezděte při prvém okraji vozovky
• pozor na mrtvé úhly
• nehodu se zraněním nahlaste
Mějte na paměti, že k dopravní nehodě s nezvratným následkem může dojít v náročném terénu, ale i na silnici třeba pár metrů od vašeho domova. Noste helmu automaticky.
Všem cyklistům přejeme spousty šťastně ujetých kilometrů.
kpt. Bc. Hana Kroftová
17. července 2024