Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

V Kraji Vysočina se pátrá po 205 osobách

KRAJ VYSOČINA: Poznatky můžete zasílat také anonymně prostřednictvím e-mailu  

V současné době pátrají policisté v Kraji Vysočins po 205 osobách. Z tohoto počtu je 185 osob hledaných a 20 pohřešovaných. Po 14 osobách se pátrá z důvodu jejich dodání do výkonu trestu odnětí svobody.
 
Nejdéle pohřešovanou osobou v našem kraji je Daniela Němcová z Jihlavska, která je pohřešována od roku 1994. V roce 2012 policie v Kraji Vysočina pátrala celkem po 959 hledaných a pohřešovaných osobách, z nichž se do dnešní doby podařilo vypátrat 901 osobu. V osmi případech byly, bohužel, osoby nalezeny mrtvé. 
 
Aktuální přehled podle územních odborů:
ÚO
Hledané osoby
Pohřešované osoby
Pátrání po osobách k dodání do výkonu trestu
Havlíčkův Brod
25
8
1
Jihlava
42
4
7
Pelhřimov
42
2
2
Třebíč
37
4
2
Žďár nad Sázavou
38
2
2
Kraj Vysočina
1
0
0
Celkem
185
20
14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jednou ze součástí plnění úkolů Policie České republiky je pátrání po osobách a odcizených věcech. Co se týká pátrání po osobách, tak zde policisté rozlišují osoby hledané, pohřešované a osoby, u kterých je pátráno po jejich pobytu.
 
Pohřešovanou osobou se rozumí „fyzická osoba, o níž se lze důvodně domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví, místo jejího pobytu není známo a policií po ní bylo vyhlášeno pátrání.“ Pátrání je vyhlašováno na základě oznámení o pohřešování, které může učinit kdokoliv. Podmínkou pro vyhlášení pátrání po pohřešované osobě je právě důvodná obava o život a zdraví pohřešované osoby. Pokud není tato podmínka splněna, nejedná se, z pohledu zákona, o pohřešovanou osobu. U osoby starší osmnácti let platí zásada, že po vypátrání je tato osoba informována, že se po ní pátrá, jako po osobě pohřešované a kdo učinil na policii oznámení o pohřešování. Policisté se osoby zeptají, zda souhlasí s tím, aby oznamovateli bylo sděleno místo jejího současného pobytu. Pokud s tím pohřešovaná osoba nesouhlasí, není policie oprávněna tyto skutečnosti oznamovateli sdělovat. Oznamovateli je sdělena pouze informace, že pohřešovaný byl vypátrán a je v pořádku.
 
Zvláštní skupinou pohřešovaných osob jsou osoby nezletilé a mladistvé, kterým byla nařízena ústavní výchova a tyto uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo žadatelé o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení.
 
Pátrání po osobě pohřešované je specifické v tom, že se jedná o osobu, u které je důvodná obava o její život a zdraví. Vždy je důležité zjistit co nejpodrobněji okolnosti pohřešování. V souvislosti s tím policisté provádějí prověrky v místech, ke kterým má pohřešovaná osoba nějaký vztah, např. rodina, pracoviště, škola a podobně. Dále policisté prověřují ubytovací a zdravotnická zařízení. Pátrání je zveřejňováno v síti internet a regionálních médiích. Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích se daří vypátrat přibližně deset procent osob. Policisté samozřejmě využívají i speciální prostředky pátrání, které nebudeme z taktických důvodů uvádět.
 
Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o osobu mladší patnácti let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, nebo postrádá přístup k životu potřebným lékům, nebo je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. V případech únosu se jedná o případy zjevně vykazující známky násilí nebo jejichž pachatel trpí duševním onemocněním nebo je labilní s nepředvídatelným chováním a jsou známy skutečnosti o tom, že pohřešovaná osoba je ohrožena na životě nebo zdraví. V těchto případech je spouštěn tzv. „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“. Právě v těchto případech je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte.
 
Hledanou osobou je „fyzická osoba, u které je dán některý ze zákonných důvodů omezení její osobní svobody, místo jejího pobytu není známo a policií bylo po ní vyhlášeno pátrání.“ Jedná se například o osoby odsouzené, na které je vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Odsouzený, který bez závažného důvodu nenastoupí na výzvu soudu trest odnětí svobody nebo se jiným způsobem neoprávněně brání nástupu výkonu tohoto trestu, se dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za spáchání tohoto trestného činu mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Hledanou osobou se také stává odsouzený nebo obviněný, který uprchne z vězeňského zařízení, vojenský zběh, osoba uprchlá ze zařízení pro výkon ústavního léčení nebo ochranné výchovy a osoba s prokazatelně zjištěnou nakažlivou chorobou, která uprchla ze zdravotnického zařízení. Jako hledaná osoba je veden i cizinec, který uprchl ze zařízení pro zajištění cizinců nebo osoba, na kterou je vydán evropský nebo mezinárodní zatýkací rozkaz.
 
Pokud policisté pátrají po pobytu osob, tak se jedná o osoby, jejichž účast je nezbytná na úkonech trestního, občansko-právního nebo správního řízení. Po pobytu policisté pátrají také v případech, kdy obviněný nebo svědek v trestním, občansko-právním nebo správním řízení na výzvu nedostaví k řízení bez dostatečné omluvy a předvedení bylo neúspěšné.
 
V současné době policisté v Kraji Vysočina také pátrají po totožnosti tří zemřelých. Dne 30. března 1998 byla nalezena neznámá mrtvola oběšeného muže v katastru obce. Leština u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, dne 8. prosince 2005 byla na železničních kolejích v katastru obce Malý Beranov na Jihlavsku nalezena neznámá mrtvola muže, který zemřel na následky srážky s vlakem a dne 10. října 2008 byla v katastru obce Kožichovice na Třebíčsku nalezena neznámá mrtvola muže, který zemřel násilnou smrtí. 
 
Většina osob, po kterých policie v teritoriu Kraje Vysočina pátrá, je zveřejněna na veřejně přístupné  síti internet. Záznamy k osobám lze nalézt na webových stránkách www.policie.cz v záložce „Databáze-Pátrání po osobách-Vyhledávání“. Na těchto stránkách lze podle jednoduchého vyhledavače vyhledat konkrétní osobu. Poznatky k osobám v pátrání lze také anonymně zasílat přímo na kriminální službu a vyšetřování KŘP kraje Vysočina na adresu: skpv.ook@policievysocina.cz.
 
kpt. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
2. duben 2013
 
 

vytisknout  e-mailem