Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje
V Kychové se ztratily dvě dívky (cvičení)
VSETÍNSKO: Pátrání v terénu bývá velmi náročné.
Šest jednotek dobrovolných hasičů se společně s policisty zúčastnilo součinnostního cvičení, které bylo zaměřené na pátrání po pohřešovaných osobách. Cvičení proběhlo minulou sobotu v Huslenkách v údolí Kychová.
V sobotu dopoledne vyšly dvě dívky ve věku kolem dvaceti let do lesa sbírat houby. Jedna z dívek si v lese během hledání hub vážně poranila nohu a nemohla dál. Její kamarádka šla pro pomoc, přičemž v lese zabloudila. Jedna z dívek stačila zavolat mobilním telefonem příbuzným, co se stalo, ovšem telefon neměla dostatečně nabitý, takže další kontaktování dívek prostřednictvím mobilu nebylo možné.
Policie České republiky začala organizovat pátrací akci v rozsáhlém lese, kde se dívky ztratily. Během půl hodiny přijelo na místo šest jednotek dobrovolných hasičů z Huslenek, Halenkova, Hovězí, Zděchova, Nového Hrozenkova a Sbor dobrovolných hasičů Stanovnice. Na místě byli rovněž připraveni policisté z obvodního oddělení v Karolince, dopravního inspektorátu a velitel pátrací akce se svým týmem z Územního odboru Vsetín. Na seřadiště pod lesem, ve kterém se mělo pátrat tak nastoupila šedesátka mužů připravených vyrazit do lesa dívky hledat. Velitel akce dal hasičům a policistům základní informace o pohřešovaných, především jejich popis a mohlo se vyrazit do terénu. Pátralo se v tzv. rojnici, ve které pátrající procházeli lesním porostem tak, aby prohledali téměř každý kousek lesa. Po půl hodině hledání byla nalezena jedna z dívek, ta zraněná a za dalších asi dvacet minut našli hasiči druhou dívku. Pak už jen zbývalo dopravit mladé ženy na bezpečné místo a zraněné zajistit lékařskou pomoc.
Policisté, ale především dobrovolní hasiči si pochvalovali, že mohli zkušenost, jak je pátrání v terénu náročné, získat nejprve nanečisto, než půjdou do akce, ve které půjde doopravdy o život.
Pokud někdo pohřešuje svého blízkého či známého je důležité, abychom informaci dostali včas. Stává se, že lidé pátrají tzv. na svoji vlastní pěst a zmizení osoby nám oznámí až po vyčerpání všech svých možnosti. Pohřešování mnohdy oznamují s odstupem hodin, někdy jsou to i desítky hodin. Často je už tma nebo se stmívá, lidé neví, kde dál pátrat, a proto zavolají policii. Dále je důležité, aby s námi oznamovatelé maximálně spolupracovali, poskytli nám pokud možno co nejaktuálnější a nejkvalitnější fotografii zmizelé osoby, dále podali informaci o zdravotních rizicích pohřešovaného, řekli veškeré kontakty na příbuzné a známé zmizelé osoby, a rovněž poskytli všechny adresy a místa možného pohybu a pobytu zmizelé osoby. Velitelem pátracích akcí bývá zpravidla policista, jehož pokyny a rozhodnutí jsou povinni respektovat všechny osoby podílející se na pátrání.
Pohřešovanou osobou je osoba, po které bylo vyhlášeno nebo započato pátrání a které hrozí nebezpečí ohrožení života a zdraví v důsledku mimořádné události např. v důsledku její závislosti na péči jiných osob (děti, nesvéprávné, přestárlé nebo nemocné osoby) nebo v důsledku přímého působení nepříznivých vlivů (hrozí umrznutí, podchlazení, utonutí, zranění, závislost na medikamentech) pokud nebude urychleně vypátrána.
V letošním roce jsme vyhlásili pátrání po 194 osobách, z toho jsme 160 osob vypátrali. Nejednalo se pouze o pohřešované osoby, ale např. o osoby, které jsme hledali z důvodu vypátrání jejich pobytu, na některé osoby byl vydán příkaz k zatčení, příkaz k dodání do výkonu trestu, zatýkací rozkaz nebo se jednalo o svěřence výchovných ústavů na útěku.Co se týká pohřešovaných osob, tak jsme letos vyhlásili pátrání po 41 zmizelých mužích a ženách, všechny jsme vypátrali.
1. listopadu 2013, por. Mgr. Lenka Javorková
vytisknout
e-mailem
Facebook