Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Viditelnost chodců a cyklistů
Ms kraj: Proběhla několikadenní dopravně preventivní akce
Minulý týden v úterý jsme „odstartovali“ několikadenní dopravně bezpečnostní akci s jasným preventivním nádechem – policisté směřovali k eliminaci dopravních nehod s chodci a cyklisty, vše v souvislosti se sníženou viditelností (soumrak, svítání, noční doba). Obsáhleji informovala kolegyně z oddělení prevence krajského ředitelství por. Welnová, přičemž jak uvedla, právě preventisté připomínali společně s kolegy ze služby dopravní i pořádkové policie primárně chodcům základní pravidla.
Policisté se pohybovali zejména v místech vyznačených přechodů pro chodce, a to jak v blízkosti škol a školek, tak těch frekventovaných. Zaměřili se na chůzi osob mimo obec za snížené viditelnosti na neosvětlené komunikaci bez reflexních prvků anebo na jízdu na kole či chůzi po nesprávné straně komunikace, využívání chodníků či stezek pro cyklisty i osvětlení jízdních kol. Jejich pozornosti samozřejmě neunikly ani jiné prohřešky související s tou tématikou či silničním provozem obecně.
Akce trvala od úterý do soboty v celém Moravskoslezském kraji a v součtu se do ní zapojilo přes 430 policistů ze služby dopravní i pořádkové policie, ke kterým se připojili kolegové z oddělení prevence.
Já ještě připomenu, že užitím retroreflexních prvků dochází ke zvýšení viditelnosti chodce či cyklisty – rozdíl v čase, kdy řidič vozidla spatří chodce bez a s prvkem, je opravdu výrazný; podívejte se na již zveřejněné video. Stále platí, že chodcům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích že „pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“. Obecně se jeví vhodné nosit retroreflexní prvky také v obci, i v místech, která jsou osvětlena. Rodiče by měli na uvedené dbát u svých dětí a činit tak maximum pro své bezpečí a bezpečí blízkých.
Výsledky
Začnu vzhledem k tématu informací, že policisté zkontrolovali v silničním provozu mimo obec za snížené viditelnosti 255 chodců, ze kterých 4 neužili povinný reflexní prvek. Všechny přestupky vyřešili policisté na místě v příkazním řízení, samozřejmě s „řečnickým přídavkem“ o bezpečnosti pohybu v silničním provozu. Obdobné informace obdrželo rovněž 14 cyklistů, kteří se dopustili přestupku nesprávným osvětlením jízdního kola. Rovněž jejich porušení vyřešili policisté na místě v příkazním řízení.
Pokračuji standardními informace o výslednosti: Policisté zkontrolovali 1 767 vozidel. Zjistili celkem 390 dopravních přestupků, z nichž 371 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 150 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývajících 19 přestupků.
Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že 1 řidič usedl za volant pod vlivem alkoholických nápojů. U 42 řidičů zaznamenali policisté překročení povolené rychlost jízdy. Bezpečnostní pásy nepoužilo 11 osob (neužití zádržného systému nezjištěno!). Policisté zaznamenali rovněž 47 řidičů držících při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užili zpoplatněný úsek komunikace 2 řidiči. Nevyhovující technický stav mělo 48 vozidel. Cyklisté se dopustili celkově 26 přestupků a chodci 65 přestupků.
por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 24. října 2022