Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Vloupání do rekreačních objektů

PLZEŇ – Násilím vnikl do zahradní chatky, odkud odcizil věci za 2 500 korun. Chataři a chalupáři, nepodceňujte prevenci vloupání! 

   Období, které nabízí optimální podmínky pachatelům zaměřujícím se na vloupání do různých rekreačních objektů, především soukromých chat a chalup, které jsou v této době stále opuštěny, ještě neskončilo.  

   Důkazem toho je případ vloupání do zahradní chatky v chatové osadě na území plzeňského Lochotína. Neznámý pachatel zde v přesně nezjištěné době mezi úterkem a středou tohoto týdne přelezl oplocení jednoho ze soukromých pozemků. Přistoupil k zahradnímu domku, násilím otevřel vstupní dveře, domek prohledal a z něj odcizil štípací sekeru značky Fiskars a dva prodlužovací elektrické kabely o délce padesát metrů. Majiteli nemovitosti tak způsobil škodu o celkové hodnotě 4 500 korun.

   Rekreační objekty lákají zloděje zejména proto, že bývají obývány pouze sezónně, tedy od jara do podzimu, a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech. Během zimních měsíců jsou velmi často zcela opuštěny a tedy bez kontroly a dohledu.  Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně oken nebo dveří a vypáčení dveří nebo rozlomení zámku. Velmi často pachatelé pro překonání překážky (dveří, oken) použijí předměty, které naleznou na pozemku u rekreačního objektu (žebříky, různé nástroje a předměty, které použijí k páčení).

     Pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou zpeněžit (různé nářadí - pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí, sekačky, různé domácí elektrospotřebiče, ale i přikrývky, potraviny, alkoholické nápoje,  jízdní kola, propanbutanové lahve nebo dokonce i benzin v kanystrech. Nezřídka si odnesou i starožitnosti či elektroniku (kamery, televizory, počítače apod.).
 
 
Rady :
  • objekt řádně zajistěte alespoň mechanickými zábrannými prostředky
  • nejlépe nemovitost opatřete uzamykatelnými okenicemi, bezpečnostním zámkovým systémem, mřížemi
  • využijte elektronickou ochranu a případné napojení objektu na mobilní telefon
  • cenné věci neponechávejte v objektech (peníze, šperky, drahé oblečení, elektroniku apod.), v případě, že předměty větší hodnoty v chatě nebo chalupě chcete mít, pořiďte jejich fotodokumentaci a popis (název věci, značku, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení). V případě odcizení těchto věcí od Vás tyto informace bude požadovat jak policie tak i pojišťovny při uplatnění náhrady škody
  • rekreační objekt kontrolujte i v zimním období nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti
  • nezapomeňte na řádné pojištění jak proti požáru, povodni a podobně, ale i pro případ ostatních škodných událostí
 
       
Při podezření z vloupání:
  • nevstupujte do objektu (pachatel může být uvnitř -  nedoporučujeme pachatele zadržet násilím)
  • neuklízejte po zlodějích (zničíte stopy po pachatelích, někteří majitelé se domnívají, že pro nepořádek je může někdo pomluvit)
  • neprodleně případ oznamte na policii. 
     Ačkoli policie v jednotlivých obvodech pravidelně kontroluje chatové a rekreační oblasti, není v jejích silách, aby uhlídala veškeré rekreační objekty. Je především na majitelích nemovitostí, aby svým preventivním jednáním svůj majetek ochránili před nenechavci.  
 
 
por. Ing. Hana Štefflová
29. ledna 2015

 

vytisknout  e-mailem