Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Vyjádření k diskutované situaci v Jihlavě

JIHLAVSKO: Ve městě nepůsobí organizované gangy mladých výtržníků 

Na začátku března vzbudila u obyvatel Jihlavy, a nejen u nich, obavu zveřejněná informace, že v krajském městě vznikají organizované gangy mladých výtržníků. Na to reagují policisté a občanům by chtěli poskytnout informace k bezpečnostní situaci na Jihlavsku. Nejprve je třeba přiblížit slovo gang, které se vykládá a veřejnost jej vnímá jako organizovanou skupinu dnes již téměř výlučně zločineckou. Policisté nemají informace o tom, že by v Jihlavě taková skupina působila.

Policisté nepřetržitě dohlížejí na bezpečnost, situaci monitorují, vyhodnocují případná rizika a přijímají opatření. Na území Jihlavy se stále pohybují policejní hlídky, které dohlížejí na pořádek ve městě a působí preventivně. „Nemáme informace o tom, že by na území Jihlavy působila organizovaná skupina mladých výtržníků, tak jak to bylo zveřejněno. V případě spáchaných trestných činů, ke kterým došlo, se jednalo o jednotlivé dílčí skutky,“ řekl plk. PhDr. Aleš Indra, vedoucí územního odboru Jihlava s tím, že Vysočina patří k nejbezpečnějším regionům republiky.

Také Městská policie v Jihlavě tyto informace potvrzuje. „Městská policie nemá žádné poznatky o výskytu gangů mladých výtržníků. Strážníci provádějí zejména v centru města prakticky nepřetržitý dohled prostřednictvím hlídek, které se zde pohybují ale také prostřednictvím kamerového systému. Kamerový systém pokrývá lokality se zvýšeným pohybem osob a výskyt popisovaných skupin na něm není zaznamenán,“ dodal ředitel městské policie Ing. Jan Frenc.

V rámci působnosti obvodního oddělení Jihlava došlo v loňském roce k celkem 1 101 trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 55,7 % případů. Dále v průběhu tohoto roku policisté doobjasnili 65 trestných činů spáchaných v předchozích letech. Na území spadajícím do působnosti obvodního oddělení Jihlava dochází v porovnání s ostatními odděleními k vyššímu počtu spáchaných trestných činů, nicméně má jejich počet z dlouhodobého hlediska klesající tendenci (pro porovnání před deseti lety došlo na území spadajícím do působnosti obvodního oddělení Jihlava k 2 056 trestným činům). Z 1 101 v loňském roce spáchaných trestných činů se jednalo o 118 násilných deliktů, 18 mravnostních, 455 majetkových, 161 hospodářských a 349 jsou zbývající trestné činy. 

Mezi násilnou trestnou činnost, která vzhledem ke svému charakteru nejvíce ovlivňuje pocit bezpečí u lidí, patří loupeže. Těch bylo vloni devět a osm z nich již kriminalisté objasnili. Před deseti lety se během jednoho roku stalo loupeží 21. Případů ublížení na zdraví bylo vloni 72, v této oblasti dochází meziročně ke zvyšování počtu spáchaných trestných činů, ale tento jev nastává v rámci celého kraje nikoli pouze Jihlavy a jejím okolí. Objasněno bylo vloni přes sedmdesát procent případů ublížení na zdraví. Dále například výtržnictvích bylo vloni šestnáct a trestných činů poškození cizí věci 69, u obou se jedná o počet, který si nevymyká předchozí době.

Kriminalitu v určité lokalitě ovlivňuje zejména to, zda se zde nacházejí obchody, zábavní podniky, obchodní domy či centra, firmy, skladovací prostory, pohybuje se zde větší či menší počet lidí nebo se zde například konají kulturní akce. Není tudíž až tolik rozhodující, v jaké části města se sledovaná lokalita nachází nebo jaká skladba lidí se po ní pohybuje, ale na tom, co se na ní nachází za objekty. Jihlava je krajským městem s velkým počtem takových objektů, a proto je zde vyšší počet trestných činů, stejně jako je tomu v jiných krajích. Ani skladba protiprávního jednání, ke kterému v Jihlavě dochází, se nevymyká jiné srovnatelné lokalitě.

Také u majetkové trestné činnosti počet spáchaných trestných činů klesá (nejvíce viditelný je tento trend opět na porovnání v rámci deseti let, kdy vloni došlo k 455 majetkovým trestným činů a před deseti lety to bylo 1 137 těchto činů).

Policisté věnují velkou pozornost také prevenci. Velký důraz je kladen na to, aby byli uniformovaní policisté co nejvíce v ulicích měst, městysů i v menších obcích, kde vykonávají hlídkovou činnost. Pro policisty je velmi důležitá také spolupráce s veřejnou správou, městskou policií a také širokou veřejností. Policisté se rovněž věnují prevenci zaměřené na mladé lidi, a to ve školách, v oblasti realizace vlastních preventivních programů, pořádáním akcí a zapojují se i do preventivních aktivit, které realizují jiné subjekty a jsou směřované na mládež. Policisté se zapojili také do projektu nízkoprahového centra Vrakbar s názvem „Z(a)braň agrese(i)“, v rámci kterého navštívili v lednu jeho klienti budovu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

„Jsem velmi rád, že došlo k setkání odpovědných zástupců Policie České republiky, městské policie a pracovnic nízkoprahového centra k vyjasnění drobného nedorozumění, které v dnešní době umí mediální aktéři přetavit v brizantní zprávu. Všichni účastníci si potvrdili, že mají společné zájmy v prevenci kriminality nejen u mládeže a umí systematicky a účelně spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Za to všem patří obrovské uznání a poděkování,“  zakončil Ing. Jaromír Kalina, náměstek primátorky statutárního města Jihlavy.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

20. března 2019

vytisknout  e-mailem