Africký mor divokých prasat - aktualizace
Policejní střelci pomáhají s odlovem divočáků kvůli africkému moru prasat.
Aktualizace 21. listopadu 2024
Během celkově devíti nocí policejní střelci v rámci eradikace divokých prasat ulovili celkem 24 kusů. Odlov divočáku je vždy proveden s maximálním ohledem na bezpečnost obyvatel. Děkujeme občanům za respektování pravidel.
Kpt. Hana Rubášová
Aktualizace 14. listopadu 2024
Aktualizace 8. listopadu 2024
Úkol vlády, nikoliv soutěž s myslivci
Vládním nařízením nám byl svěřen úkol, abychom pomocí odstřelu populace divočáků na území honiteb Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku redukovali riziko šíření afrického moru prasat (AMP). V souvislosti s plněním úkolu jsme Ministerstvu zemědělství a Ministerstvu vnitra sdělili, jaké vybevení potřebujeme a dostali jsme příslib poskytnutí financí. V současné době se využívá vybavení Policie ČR a stejně jako v minulosti ve Zlínském kraji jsme získali zápůjčku potřebného vybavení od Ministerstva zemědělství.
Výše alokovaných finančních prostředků, která je rovna 14 milionům Kč, byla schválena a jakmile budeme mít peníze k dispozici, tak nakoupíme potřebné vybavení. Nikoliv pouze z důvodu jeho využití při aktuálním odstřelu, ale pro případy, abychom v budoucnu mohli být na podobné výzvy efektivně materiálně i technicky vybaveni. Současně jsme požádali o nákup střeliva, které bude posléze použito k pokrytí toho, co jsme skutečně na Liberecku a Jablonecku vystříleli. Aktuální odstřel divokých prasat tedy probíhá z finančních prostředků Policie ČR a nacházíme se ve fázi objednávání a nakupování vybraného materiálně-technického zařízení. Toto vybavení je investicí do budoucna, které bude opakovaně nasazováno v podobných situacích.
Počty ulovené zvěře odpovídají našim zkušenostem ze Zlínska před 7 lety. Zároveň je spravedlivé uvést, že terénní podmínky současného odstřelu jsou mnohem méně přívětivé, než tomu tak bylo na Zlínsku. Našim cílem rozhodně není soupeřit s mysliveckými sdruženími v tom, kdo odstřelí více divoké zvěře, a tím méně dostávat pod tlak odstřelovače kvůli tomu, kolik prasat za den zastřelí. Dosavadní výslednost této akce odpovídá predikcím, které naši analytici stanovili, a nijak se nevychyluje z očekávaných hodnot.
plk. Ondřej Moravčík
Aktualizace 7. listopadu 2024
Úspěšný první turnus policejních střelců
V návaznosti na aktuální výskyt afrického moru prasat (AMP) na území Libereckého kraje byla v uplynulých dnech úspěšně realizována první fáze opatření, která zahrnovala nasazení policejních střelců k odlovu spárkaté zvěře v postižených lokalitách.
V období od 4. do 7. listopadu 2024 probíhal první turnus nasazení policejních střelců, který zahrnoval nejen samotný odlov, ale také rekognoskace terénu či vytipování bezpečných postů pro policejní střelce. * V rámci tohoto turnusu bylo celkem odloveno 14 kusů spárkaté zvěře.
Tato opatření by nemohla být tak efektivní bez spolupráce široké veřejnosti. Rádi bychom tímto poděkovali občanům Libereckého kraje za jejich disciplinovaný přístup, zejména za respektování vyhlášeného zákazu vstupu do lesních oblastí a jiných rizikových lokalit. Tato preventivní opatření, která jsou nezbytná k zabránění šíření nákazy, jsou zcela klíčová pro úspěšnou likvidaci ohnisek nemoci a pro ochranu zdraví veřejnosti i zvířat.
Poděkování také patří všem kolegům ze zásahových jednotek, speciálních jednotek, dronařům či hlídkujícím libereckým a ústeckým policistům za zvládnutí celé akce.
Na základě analýzy dosavadních výsledků a aktuální situace bude v pondělí 11. listopadu 2024 zahájen druhý turnus, kdy se policejní střelci budou opět podílet na eradikace afrického moru prasat. Tento turnus opět proběhne ve třech nočních směnách, přičemž střelci budou působit v obdobných lokalitách.
*Policejní střelci na postech strávili celkem 24 hodin a dokázali odlovit 14 kusů divokých prasat.
Kpt. Hana Rubášová
Aktualizace 6. listopadu 2024
tisková mluvčí PP ČR
Aktualizace 5. listopadu 2024
V průběhu první noci zahajovacího turnusu bylo speciálními policejními střelci eliminováno 5 jedinců divokých prasat. Kadávery byly následně převezeny k likvidaci v souladu s platnými veterinárními předpisy.
Eradikační opatření budou v Libereckém kraji pokračovat i v nadcházejících dnech. Policie České republiky proto opětovně vyzývá veřejnost k důslednému respektování zákazu vstupu do vymezených zón zásahu, čímž se zajišťuje maximální míra bezpečnosti všech osob, které se mohou v postižených lokalitách pohybovat.
V Praze dne 4. 11. 2024 Tisková zpráva
Počínaje dnešním dnem se zahajuje odstřel přemnožených prasat divokých policejními střelci v části Libereckého kraje. Odstřel související s výskytem afrického moru prasat (AMP) v tamní populaci divočáků se bude zatím odehrávat na území dvou vybraných honiteb: Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku. Odstřel bude probíhat ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách vždy od pondělí do čtvrtka, a to až do 12. prosince 2024. Z bezpečnostních důvodů bude v ohraničeném území v tuto dobu omezen volný pohyb osob.
Území, v němž bude intenzivní odstřel probíhat bylo opatřeno informačními cedulemi, upozorňujícími veřejnost na tento fakt. V prvním týdnu bude omezení pohybu na území výše zmíněných dvou honiteb platit ode dnešních 18:00 do 6:00 ráno ve čtvrtek 7. 11. Již od 15:00 budou policisté na blížící se zákaz vstupu upozorňovat občany. Osoby, které se v oblasti budou pohybovat obdrží na své mobilní telefony automatické varovné zprávy.
Mapa honiteb Rádlo a Vratislavice.png
“S ohledem na mimořádnou situaci, která nastala v oblasti Liberecka, která vyžaduje dočasné omezení pohybu v této lokalitě, je nezbytné, aby ve stanovených časových intervalech byl přístup na dané území regulován. Bezpečnost všech osob je pro nás prioritou. Žádáme občany o respektování pokynů policistů a těchto opatření! Děkujemeza pochopení.”
uvedl Petr Koutný, ředitel Ředitelství služby pořádkové policie PP ČR.
„S uzavírkami honiteb už máme své zkušenosti z let 2022 a 2023, neboť jsme je kvůli odlovu divokých prasat už v Jablonci zaváděli. Tentokrát bych rád apeloval na občany, aby opravdu striktně dodržovali pokyny Policie ČR, nevstupovali do vymezeného území lesů, nepouštěli v blízkosti honiteb své psy na volno a poučili své děti,“ připomíná jablonecký primátor Miloš Vele.
Na intenzivní spolupráci ministerstev zemědělství, vnitra a dopravy ve věci boje proti africkému moru prasat se usnesla vláda koncem srpna letošního roku. Aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017.
„„Vzhledem k tomu, že v současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat jen myslivci, což jsou ale často dobrovolníci s omezenými časovými možnostmi, požádal jsem vládu, aby schválila využití zkušeností a schopností policistů. Rozhodli jsme se tak spolu s Ministerstvem vnitra postupovat jako při posledním výskytu afrického moru prasat v Česku před sedmi lety. Tehdy se tento krok velmi osvědčil, na čas se dokonce u nás podařilo africký mor prasat zcela vymýtit. Proto nyní tento úspěšný postup opakujeme,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
„Pomoc ze strany policistů je pro nás v tuto dobu, kdy přichází čas migrace černé zvěře, velmi přínosná. Věříme, že intenzivní odstřel výrazně sníží riziko nežádoucího šíření afrického moru prasat do dalších lokalit,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Neméně důležitou bude také spolupráce s místními myslivci, kteří budou následně zajišťovat svoz střelených kusů,“ dodal Semerád.
Každý ulovený divočák bude vyšetřen na AMP. Myslivecké sdružení si zároveň bude moci vybrat, zda si ulovený kus ponechá či jej nechá odeslat k neškodné likvidaci do asanačního podniku.
Naplánování akce předcházely dlouhodobé přípravy a četná jednání. Pohyb a hustotu populace prasat divokých v oblasti pomáhaly a nadále pomáhají monitorovat s pomocí dronů s termovizí nebo fotopastmi umístněnými ve vybraných oblastech odborníci z České zemědělské univerzity, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti i policejní vrtulníky. Na základě tohoto monitoringu, informací od místních mysliveckých sdružení a statistik lovu byly pro realizaci akce vybrány právě výše dvě zmíněné honitby.
Od počátku letošního roku Státní veterinární správa eviduje 27 potvrzených případů AMP u prasat divokých (13 ulovených a 14 uhynulých). Od počátku nákazy v závěru roku 2022 evidujeme v ČR celkem 84 případů AMP u uhynulých či ulovených prasat divokých.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
kpt.Hana Rubášová
tisková mluvčí PP ČR
4.listopadu 2024