Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Z předchozích trestů se neponaučil
LITOMĚŘICKO – Dnešního dne si vyslechl verdikt soudu…
V polovině měsíce června přijali lovosičtí policisté dvě oznámení o krádeži jízdních kol z nezajištěných venkovních koláren u místních podniků. Na základě operativního šetření se podařilo vypátrat nového majitele bicyklů. Kola si přivlastnil 40letý Mostečan, který byl za obdobnou trestnou činnost již více než 10x pravomocně odsouzen a potrestán. Počátkem tohoto týdne mu bylo sděleno podezření pro trestný čin krádeže. Dnes si Mostečan vyslechl rozhodnutí soudu o své vině a trestu odnětí svobody v délce trvání 18 měsíců nepodmíněně s okamžitým nástupem.
Kola stále v kurzu
V letních měsících jsou právě jízdní kola cílem výprav některých zlodějíčků a především ta nezajištěná či lehce dostupná.
Takovým případem se zabývají policisté v Roudnici nad Labem. Neznámý lapka vnikl odemčenými dveřmi do společných prostor bytového domu, odkud odcizil nezajištěné jízdní kolo, které bylo zaparkováno pod schodištěm. Majitel bicyklu vyčíslil škodu na více než 15 tisíc korun.
Obdobný případ evidují také lovosičtí policisté. V centru Lovosic vnikl zloděj bez použití násilí do společné chodby domu a zmocnil se zde odstaveného neuzamčeného horského kola v hodnotě 25 tisíc korun.
V Litoměřicích zase byla odcizena koloběžka za bezmála 4 tisíce korun. Neznámý pachatel se rovněž bez násilí dostal do společných prostor panelového domu, odkud odcizil koloběžku i s lankovým zámkem. Po pachatelích krádeží a odcizených věcech policisté pátrají.
V posledních letech se značně rozrostla síť cyklistických stezek a tras a lidé tak stále častěji vyrážejí do města i do přírody na kolech. To sebou ovšem přináší také zvýšený počet krádeží. Zloději využívají nedostatečného zabezpečení kol. Jízdní kola přitom mají hodnotu i několika desítek tisíc a někteří lidé přesto nejsou ochotni investovat pár stovek korun do kvalitního zabezpečení svého majetku. Znáte možnosti, jak ochránit své kolo před zcizením?
Možnosti zabezpečení
1. Klasický zámek s řetězem
Nepříliš praktickou záležitostí je volba klasického zámku, kterým kolo upevníte do stojanu či k pevnému bodu pomocí řetězu. Zámky s řetězy jsou poměrně těžké a také zaberou dost místa při převozu. Pokud už zvolíte toto řešení, je potřeba mít opravdu pevný a silný řetěz, který nepůjde tak lehce přestřihnout štípačkami.
2. Zámky s elektronickými snímači
Jedná se o lankové zámky, které jsou navíc vybaveny elektronickým zařízením, jež vyluzuje zvuky ve chvíli, kdy je s nimi neoprávněně manipulováno. Zloděj se tak obvykle vystraší, upoutá na sebe pozornost a od kola raději uteče. Lanko zámku by mělo mít průměr minimálně 8 milimetrů, menší průměr lze snadno přestřihnout. Elektronické snímače fungují na mikrotužkové baterie.
3. Uzamykatelná vložka na stojan
V některých městech jsou k dispozici stojany na kola, ke kterým se dá kolo jednoduše připevnit pomocí uzamykatelné vložky. V tomto případě tedy kolo vložíte do stojanu a obemknete jej třmenem. Jeho uzávěr pak vložíte do zámku.
4. Vysoko pevnostní řetěz
V současné době lze v obchodech zakoupit také speciální vysoko pevnostní řetězy, které jsou vyrobeny ze zvlášť odolné oceli. Jejich překonání klasickými štípačkami prakticky nepřichází v úvahu. Je samozřejmě důležité zvolit také kvalitní zámek.
5. Neviditelný fix
Když už dojde k odcizení kola, může se stát, že jej objeví policisté a strážníci. Často je ale problém s identifikací kola, zda opravdu patří vám. V tomto případě pomůže, když si kolo označíte neviditelným fixem, který je vidět při přiložení UV lampy. Doporučujeme tento způsob zkombinovat s výše uvedenými prvky.
6. Mikročip
Podobně jako neviditelný fix lze zvolit ještě důmyslnější mikročip. Pomocí něho dojde k označení kola. V čipu jsou zaznamenány informace o identifikačním čísle, případně další údaje. Je tak snadno dohledatelné, komu vlastně kolo patří.
Další preventivní informace naleznete ZDE.
Litoměřice, 12. 7. 2018, nprap. Pavla Kofrová
tisková mluvčí KŘP Ústeckého kraje
oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 207
email: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz