Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Za intimní fotografie nabízel dětem odměny

BLANSKO-VYŠKOV: Kriminalisté rozkrývají závažnou trestnou činnost páchanou přes internet. 

 
 
    Rozsáhlý případ trestné činnosti páchané na dětech mladších osmnácti let prostřednictvím sociálních sítí rozkrývají v těchto dnech kriminalisté na Blanensku. Pachatel, kterým je osmatřicetiletý muž z Brněnska, je už v současnosti ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití dítěte k výrobě pornografie. Hrozí mu za to trest odnětí svobody až na pět let.
 
     Tento muž totiž podle zjištění blanenských policistů kontaktoval přes sociální sítě nezletilé děti především z Brna a okolí, ale také z okresu Blansko. Vybíral si je podle fotek zveřejněných na internetu. Nejprve je nezávazně oslovil, ptal se jich, kolik je jim let a když si některé vytipoval, nabídl jim buď finanční nebo jinou odměnu za to, že mu dítě pošle svoje intimní fotografie. Podle kriminalistů takto oslovil desítky dětí. Ty však nekontaktoval osobně, ale výhradně přes internet. Policisté se o jeho nekalé činnosti na sociálních sítích dozvěděli díky oznámení pedagogického pracovníka, který vzal vážně informace, jež zaznamenal od dětí.
 
     Vyšetřování tohoto případu se blanenští kriminalisté věnují nepřetržitě už víc jak půl roku. Náročné bylo zejména rozkrývání počítačové komunikace mezi oběťmi a pachatelem a získávání důkazů. Vyšetřovací spis doplňuje přes 2 tisíce stran komunikací stažených z internetu.
 
      Případ bohužel potvrdil také skutečnosti týkající se nebezpečí, které dětem na internetu hrozí. Ukázalo se, že děti mají k dispozici profily na sociálních sítích i přesto, že v jejich věku jim podmínky zřízení účtů neumožňují. Falšují tedy svůj skutečný věk. Navíc komunikují i s neznámými osobami a nemají zábrany poskytnout jim jakékoliv informace, včetně těch intimních. Případ také ukázal na to, jak nebezpečné je na internetu zveřejňovat fotografie.
 
     Rodiče by měli vědět, jaké internetové stránky jejich děti navštěvují a důkladně jim vysvětlit, jaké nebezpečí může komunikace s „neznámými“ lidmi přinést. Je dobré dětem sdělit, že není nutné mít svoje profily na sociálních sítích, když jim to věk neumožňuje a že toto věkové omezení slouží především k jejich ochraně. Kontrola dětí na internetu by měla být soustavná, při zjištění jakékoliv komunikace naznačující problémy je nutné ze strany dospělých včas zasáhnout.
 
   por. Mgr. Iva Šebková, 4.2.2014
 

vytisknout  e-mailem