Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Začíná projekt Zebra se za Tebe nerozhlédne

KRAJ VYSOČINA: Policisté budou děti učit jak správně přecházet vozovku 

Od začátku letošního roku šetřili policisté v Kraji Vysočina celkem 52 dopravních nehod, na nichž měli účast chodci. Při těchto nehodách byla jedna osoba usmrcena, sedm utrpělo těžké zranění a 43 chodců bylo při nehodách zraněno lehce. Ve čtrnácti případech zavinil dopravní nehodu chodec. Celkem 22 nehod se stalo na vyznačeném přechodu pro chodce. Při šetření sedmi dopravních nehod policisté zjistili, že chodec byl pod vlivem alkoholu.
 
Dopravní nehody – střet s chodcem – od 1. 1. 2015 – 31. 7. 2015
 
Útvar:
počet nehod:
chodec viník:
na přechodu
pro chodce:
přechod
do 20 metrů:
ÚO Pelhřimov
10
5
4
0
ÚO Havlíčkův Brod
8
2
5
0
ÚO Jihlava
13
3
7
0
ÚO Třebíč
14
3
3
1
ÚO Žďár nad Sázavou
7
1
3
0
DO Velký Beranov
0
0
0
0
Kraj celkem
52
14
22
1
 
 
Dopravní nehody – střet s chodcem – od 1. 1. 2014 – 31. 7. 2014
 
Útvar:
počet nehod:
chodec viník:
na přechodu
pro chodce:
přechod
do 20 metrů:
ÚO Pelhřimov
5
2
1
1
ÚO Havlíčkův Brod
17
3
3
1
ÚO Jihlava
18
4
4
0
ÚO Třebíč
7
2
3
0
ÚO Žďár nad Sázavou
7
1
3
0
DO Velký Beranov
0
0
0
0
Kraj celkem
54
12
14
2
Trvalou snahou policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina je zvýšit bezpečnost chodců v silničním provozu. Proto policisté realizují různé preventivní akce, mezi které patří také celorepublikový projekt Zebra se za Tebe nerozhlédne. Projekt se realizuje v České republice v letošním roce již podeváté a stálými partnery projektu jsou BESIP a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Cílem projektu je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu, aby si osvojovali dodržování základních pravidel bezpečného přecházení vozovky a v neposlední řadě také odbourávat mýty o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce.
 
Letošní podzimní část projektu bude probíhat v rámci Kraje Vysočina od úterý 1. září do pátku 4. září. Policisté budou oslovovat chodce, především předškoláky a školáky u vybraných přechodů pro chodce a dotazovat se jich na správné a bezpečné přecházení po přechodu pro chodce. Pokud chodci na položené otázky odpoví policistům správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou.
 
Pravidla pohybu chodců po komunikacích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky.
 
Chodci smějí jít v těchto případech nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou. V této souvislosti je zapotřebí připomenout, že velice důležité pro bezpečnost chodců je, aby byli zřetelně a včas vidět. Zejména za snížené viditelnosti je důležité, aby chodci používali vhodné oblečení s reflexními prvky, které zvyšují jejich viditelnost zejména pro řidiče motorových vozidel. Chodec je povinen při přecházení vozovky použít přechod pro chodce vždy, když je od něho vzdálen do padesáti metrů. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
 
Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na komunikaci se chodec musí přesvědčit, zda může vozovku bezpečně přejít. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče náhlé změnit směr nebo rychlost jízdy. Dále nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Chodec také nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
31. srpen 2015 
 

vytisknout  e-mailem