Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina
Žádost o poskytnutí informace
KRAJ VYSOČINA: Informace vyžádaná podle zákona 106/1999 Sb.
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina (dále jen “KŘPJ“), které je povinným subjektem podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“), prostřednictvím datové zprávy obdrželo dne 23. září 2021 Vaší žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. Žádostí se domáháte těchto informací:
- Pan P.K. pracoval nebo pracuje ve služebním poměru u Policie České republiky? A pokud ano, v kterém roce k PČR nastoupil, a v jakém roce případně od PČR odešel?
- Pan P.K. pracoval nebo pracuje ve služebním poměru u Policie České republiky? A pokud ano, v kterém roce k PČR nastoupil, a v jakém roce případně od PČR odešel?
- Provokace pana P.K. na sociálních sítích a urážky vůči mé osobě v roce 2020 byly tímto činěny jako součást vyšetřování, nebo je pan Petr Kruml činil jako soukromá osoba?
- Je příslušníkovi PČR dovoleno v průběhu anebo po skončení služebního poměru u PČR dovoleno vynášet z uzavřených policejních spisů citlivé informace na veřejnost prostřednictvím sociálních sítí?
- Kolik příslušníků Policie České republiky, Okresního ředitelství a Obvodního oddělení ve Žďáře nad Sázavou se účastnilo v restauraci Kovárna, Jamborova ulice ve Žďáře nad Sázavou, v prosinci 2017 uzavřeného vánočního večírku?
- Kolik příslušníků Policie České republiky, Okresního ředitelství a Obvodního oddělení ve Žďáře nad Sázavou se účastnilo v restauraci Kovárna, Jamborova ulice ve Žďáře nad Sázavou, v prosinci 2018 uzavřeného vánočního večírku?
- Kolik příslušníků Policie České republiky, Okresního ředitelství a Obvodního oddělení ve Žďáře nad Sázavou se účastnilo v restauraci Kovárna, Jamborova ulice ve Žďáře nad Sázavou, v prosinci 2019 uzavřeného vánočního večírku?
- Byl jsem já, J.S. v uplynulých 10 letech vyšetřován Policií České republiky pro zločiny znásilnění a týrání blízké (nebo jakékoliv osoby?
- Byl jsem já, J.S. v uplynulých 20 letech vyšetřován Policií České republiky pro zločiny znásilnění a týrání blízké (nebo jakékoliv osoby?
- Bylo napadené usnesení ze dne 20. 9. doručeno i mému ust. advokátovi JUDr. P.? Pokud ne, tak proč? A pokud ano, tak proč si stížnost musím psát sám, bez možnosti právní pomoci?
- Proč součástí mého vyšetřovacího spisu není tzv. „obálka“ s pořadovými čísly všech listin spisu?„.
Povinný subjekt žádost posoudil z hlediska formálních náležitostí, a také z hlediska jejího obsahu, a konstatuje, že požadované informace lze žadateli poskytnout k bodům 4, 10 a 11. Žádost o informace v bodech 8 a 9 byla z režimu informačního zákona vyčleněna a postoupena k samostatnému vyřízení na Policejní prezídium ČR, odbor pověřence pro ochranu osobních údajů. Informace k bodům 1,2,3,5,6,7 budou vyřízeny vydáním rozhodnutí o částečném odmítnutí žádosti.
Odpověď žadateli k bodu:
4) Není. Povinnost mlčenlivosti je upravena v zákoně o Policii České republiky a v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky upravuje povinnost mlčenlivosti v § 115 - (1) Policista nebo zaměstnanec policie jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, se kterými se seznámili při plnění úkolů policie nebo v souvislosti s nimi, a které v zájmu zabezpečení úkolů policie nebo v zájmu jiných osob vyžadují, aby zůstaly utajeny před nepovolanými osobami. Tato povinnost trvá i po skončení služebního nebo pracovního poměru.
Zákon č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů upravuje povinnost mlčenlivosti v § 45 - Základní povinnosti příslušníka - (1) Příslušník je povinen c) zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby; to neplatí, jestliže byl příslušník této povinnosti zproštěn služebním funkcionářem, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak.
10) Usnesení policejního orgánu o vznesené námitce podjatosti podle ustanovení § 31 odst. 1) zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (dále jen „trestní řád“), ze dne 17. 9. 2021, bylo dne 20. 9. 2021 doručeno vašemu ustanovenému obhájci JUDr. Jaroslavu Pavlasovi, Ph.D. do datové schránky. Práva a povinnosti obhájce jsou upraveny v ustanovení § 41 trestního řádu a policejnímu orgánu nepřísluší hodnotit ani jinak zasahovat do vztahu mezi obviněným a obhájcem.
11) Slovem „Obálka“ lze označit obsah spisu s pořadovými čísly všech listin spisu. Obsah spisu je součástí vyšetřovacího spisu po celou dobu trestního řízení. Obecně platí, že každý dokument, který je žurnalizován do trestního spisu, je v elektronické podobě vkládán do systému, kde je mu automaticky přiděleno pořadové číslo. Co se týká číslování listů v trestním spisu, Policie České republiky postupuje podle zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu, který vyžaduje, aby byl spis očíslován v okamžiku ukončení vyšetřování a seznámení obviněného s vyšetřovacím spisem tak, aby bylo zřejmé, s jakými čísly listů se obviněný seznámil. Očíslování jednotlivých listů spisu vychází ze způsobu jeho řazení do pořadí, které je přesně určené na základě typů úkonů v trestním řízení.
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
11. říjen 2021