Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Zahrádkáři, pozor na zloděje!

LOUNY - Množí se krádeže vloupáním do zahradních chat... 

S příchodem zimy se začínají množit krádeže vloupáním do rekreačních objektů. Zloději využívají toho, že v chatě či v chalupě již nikdo není, ale majitel ji ještě nestačil pořádně "zazimovat" a hlavně uklidit nebo úplně odvézt různé cenné věci. Z rekreačních objektů nejčastěji mizí různá zahradní technika, pracovní nářadí a náčiní, elektronika, ale výjimkou nejsou ani potraviny či alkoholické nápoje. Zloději se zkrátka zaměřují na ty věci, které mohou následně dobře zpeněžit v různých zastavárnách, bazarech ap. V loňském roce šetřili policisté v lounském okrese 34 případů krádeží vloupáním do rekreačních objektů se škodou, která se vyšplhala na bezmála jeden milion korun. V letošním roce, jen do konce srpna, bylo již vykázáno 29 těchto skutků, přičemž škoda přesahuje 1 300 000 Kč.

Poslední takový případ se odehrál v minulých dnech v zahrádkářské kolonii v Pražské ulici v Žatci. Vedle židovského hřbitova se dosud nezjištěný poberta zaměřil na jeden zahradní objekt, vnikl na jeho pozemek a následně u přístavku chatky vylomil dveře. Poté zevnitř odcizil motorovou benzinovou sekačku a elektrocentrálu. Dále se vloupal i do samotné chaty. V té zřejmě nenalezl věci, které by upoutaly jeho pozornost, jen z kuchyňské linky si na cestu ještě přibalil solární světlo. Majitel vyčíslil celkovou škodu na 18 500 Kč. Policisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu porušování domovní svobody, po pachateli pátrají.

Chalupáři a chataři chraňte si svůj majetek

Zima se nezadržitelně blíží a váš rekreační objekt zůstane většinu času v  tomto období opuštěný. A to je vhodná chvíle a příležitost pro zloděje, kterým každý rok v  tomto období nastávají žně. Nedejte jim příležitost a chraňte svoji “chaloupku” jak jen to nejlépe jde!

Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani zde si chataři nemohou být v  průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci.

Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou, jako u všech objektů, okna, prosklené plochy a dveře. 

Co podniknout? 

  • Objekt zazimovat. Rozhodně se vyplatí odvézt z objektu drahé nářadí, horská kola a další cennosti. 

  • To, jaká zvolíte zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky a skryté detektory pohybu. V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod. Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v  kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) a přivolat bezpečnostní agenturu či policii. 

  • Určitě se vyplatí instalace EZS. Jiné možnosti máme, je-li v  objektu elektrorozvodná síť (230V) či je zde zavedený telefon. Jiná elektronická zařízení využijeme, jde-li o objekt úplně odříznutý od civilizace. Zabezpečovací firmy, které se sdružují v Asociaci technických bezpečnostních služeb, nabízejí celou řadu výrobků (čidla, radiové ústředny) na splátky, k  pronájmu či k zakoupení ve všech cenových relacích (řádově stovky až tisíce korun). 

  • Každá pojišťovna při sjednávání pojištění má ve svých pojistných podmínkách pasáž o nejnutnější zabezpečovací technice, kterou vyžaduje. Většinou pojišťovny předepisují mechanické zábranné prostředky, u luxusních rekreačních objektů je vyžadována i EZS, elektrická požární signalizace a připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

 nprap. Jaromíra Střelcová

Louny, 6. října 2011

vytisknout  e-mailem