Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
Zábavní "nikoli neškodná" pyrotechnika
Silvestrovskou noc prožívá každý po svém. Mnozí však vítají nový rok alkoholem a pyrotechnikou. Jde to dohromady?
- Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky u kterých je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (Na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov.
- V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, bezpečná vzdálenost při jejich odpalování však činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.
- Do kategorie F3 již patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. bezpečná vzdálenost při jejich odpalování činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.
- Zábavní pyrotechniku kupujte nejlépe ve specializovaných prodejnách. Chraňte jí před vlhkostí, ta může negativně ovlivnit její funkčnost a bezpečnost. Při použití dodržujte přesně návod, zejména bezpečný odstup od motorových vozidel, hořlavin, lidí a zvířat. Tento odstup odborníci stanovili s bezpečnostním násobkem i pro případ, že by například závadou došlo i k silnějšímu výbušnému účinku, než jste čekali.
- Žádný z výrobků kategorie F2. a F3. není určen k odpalování „z ruky“. Umístěte jej na pevnou, vodorovnou plochu, zajistěte vhodným předmětem proti posunu nebo překlopení, zkontrolujte, zda nad ním není nic, od čeho by se vymetená část mohla odchýlit z určené dráhy (dráty, větve, apod.). Nenahýbejte se nad ústí, z něhož odpálené předměty vylétávají.
- V případě selhání nepřistupujte k výbušnému předmětu hned, může dojít ke zpožděnému odpálení. Vyčkejte minimálně 10 minut. Mějte po ruce prostředky k uhašení ohně a vodu k ulití a rozmočení použitého výrobku, přehnané není ani používání ochranných pomůcek (brýle, štíty, rukavice). Poblíž by měl být někdo, kdo je schopen vám v případě zranění rychle přivolat pomoc. Poučte i své děti. Jedenáctiletý chlapec utrpěl loni těžké popáleniny, když v parku našel po silvestrovských oslavách pyrotechnický výrobek 3. kategorie a rozhodl se jej prozkoumat…
- Jistý mladík tak dlouho experimentoval, až mu to jednou nevyšlo. Dnes má místo ruky protézu a je rád, že to vůbec přežil. Navíc neunikl obvinění z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení.
- Jiný muž chtěl na silvestra na poli za domem odpálit dokonce německý ruční granát z druhé světové války. Soused raději zavolal Policii. Granát naštěstí nevybuchl, ale muž měl i tak co vysvětlovat.