Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Institut vykázání

PLZEŇ - Policisté jsou podle zákona oprávněni agresora vykázat z domova a zákazat mu návrat po dobu deseti dnů. 

     Nejen plzeňští policisté jsou denně voláni k desítkám případů narušení občanského soužití, které dosahuje různé intenzity. Někdy se jedná pouze o slovní napadání, někde dochází k házení a rozbíjení věcí, v některých případech verbální potyčky přerostou ve fyzický útok. Podle závažnosti a následků lze pak takovéto jednání kvalifikovat buď jako trestný čin nebo jako přestupek. Podle toho se pak odvíjí i trest pro agresora. Ačkoli trestní zákoník i přestupkový zákon takové situace řeší, jedná se spíše o reakci následnou, respektive následný postih a trest pachatele. Mnohdy je však třeba narušené vztahy řešit ihned na místě bezprostředně po činu. Takové rozhodnutí je pak na policejní hlídce, která na místě činu zasahuje.
 
      Do roku 2007 policisté neměli bohužel k dispozici nástroje, kterými by účinně mohli obětem pomoci. Ohroženým osobám mohli pouze poskytnout kontakty na organizace zabývající se pomocí obětem domácího násilí, nebo azylové domy. Předávali také preventivní materiály s telefonními čísly, nebo krizovými plány pro odchod z domova.   
 
     Začátkem roku 2007 však nastala pro policii v této oblasti velká změna, neboť Policie České republiky získala "oprávnění" rozhodnout o vykázání ze společného obydlí a zákazu vstupu do něj. Institut vykázání je oprávněním netrestní povahy. jedná se o preventivní opatření, které výrazně zasahuje do občanských práv a svobod. Jeho užití je proto pečlivě zvažováno.  Policista na místě incidentu provede šetření, které spočívá nejen v získání výpovědí násilné osoby (pachatele), ohrožené osoby (oběti), svědků, sousedů, dále získání informací z policejních evidencí a databází. Dojde-li na základě takto získaných poznatků k závěru, že po odchodu policistů může dojít  k eskalaci násilí a nebezpečnému útoku na život, zdraví či svobodu ohrožené osoby, rozhodne  o vykázání násilníka. Ten musí na 10 dnů opustit společné obydlí. Vzít si může pouze věci nezbytné pro svou osobní potřebu. Policisté pak mají povinnost ověřovat, zda nedošlo k porušení jejich rozhodnutí ze strany vykázaného. Pokud pachatel nesplní podmínky vykázání, pak se může dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. O každém případu vykázání a o všech provedených úkonech policisté mimo jiné informují např. i intervenční centra. Intervenční pracovníci pak neprodleně kontaktují ohrožené osoby a poskytují jim sociálně právní poradenství a psychologickou pomoc. Dále koordinují spolupráci mezi orgány sociálně právní ochrany, zdravotnickými zařízeními, policií a soudy.
 
 
 
 
Institut vykázání
 
Vykázání dle zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky
 
 Hlava VII zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky
 § 44
(1) Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou (dále jen „společné obydlí“), jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti.
 
(2) Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu 12) v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu.
 
(3) Vykázání oznámí policista ústně vykázané i ohrožené osobě a vyhotoví potvrzení o vykázání, které jim předá proti podpisu. Součástí potvrzení o vykázání je vymezení prostoru, na který se vykázaní vztahuje, uvedení totožnosti ohrožené a vykázané osoby, poučení o právech a povinnostech vykázané osoby a adresa útvaru policie, u kterého si může vyzvednout kopii úředního záznamu o vykázání. Odmítne-li ohrožená nebo vykázaná osoba potvrzení o vykázání převzít nebo odmítne-li písemně potvrdit jeho převzetí, policista tuto skutečnost uvede v úředním záznamu.
 
(4) Není-li vykázaná osoba vykázání přítomna, poučení o jejích právech a povinnostech v souvislosti s vykázáním jí policista poskytne při prvním kontaktu. Je-li to možné, policista této osobě předá potvrzení o vykázání, v opačném případě ji poučí o možnosti převzít potvrzení o vykázání a kopii úředního záznamu o vykázání u příslušného útvaru policie; součástí poučení je i údaj o adrese tohoto útvaru.
 
(5) Nesouhlasí-li vykázaná osoba s vykázáním, může proti němu na místě podat námitky, které policista uvede v potvrzení o vykázání. Policista námitky předá bez zbytečného odkladu krajskému ředitelství příslušnému podle místa vykázání (dále jen „příslušné krajské ředitelství“). Vykázaná osoba může dále do 3 dnů ode dne převzetí potvrzení o vykázání podat příslušnému krajskému ředitelství námitky písemně. Lhůta pro podání námitek počíná běžet dnem následujícím po dni, kdy došlo k převzetí potvrzení o vykázání a je považována za dodrženou, jsou-li námitky nejpozději v její poslední den předány k poštovní přepravě nebo podány u příslušného krajského ředitelství. O tomto právu policista vykázanou osobu poučí před předáním potvrzení o vykázání.
 
(6) Shledá-li příslušné krajské ředitelství, že podmínky pro vykázání nebyly splněny, vykázání ukončí a o této skutečnosti vyrozumí ohroženou a vykázanou osobu bez zbytečného odkladu.
 
 § 45
(1) Vykázaná osoba je povinna
a) opustit neprodleně prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání,
b) zdržet se vstupu do prostoru podle písmene a),
c) zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou,
d) vydat policistovi na jeho výzvu všechny klíče od společného obydlí, které drží.
     Policista vykázanou osobu poučí o následcích neuposlechnutí výzvy podle písmene d) 13).
 
(2) Vykázaná osoba má právo
a) vzít si ze společného obydlí věci sloužící její osobní potřebě, osobní cennosti a osobní doklady před splněním povinnosti podle odstavce 1 písm. a),
b) vzít si v průběhu vykázání ze společného obydlí věci podle písmene a) a věci nezbytné pro její podnikání nebo pro výkon povolání; právo lze uplatnit jedenkrát a pouze v přítomnosti policisty, policista o výkonu tohoto práva ohroženou osobu předem informuje,
c) ověřovat provedení vykázání zejména na čísle tísňového volání 158,
d) vyzvednout si kopii úředního záznamu o vykázání u příslušného útvaru policie.
 
(3) Policista poskytne vykázané osobě bez zbytečného odkladu informace o možnostech jejího dalšího ubytování a v souvislosti s tím nezbytnou součinnost. Od této osoby dále vyžádá adresu pro doručování. 
 
 § 46
Policista poučí ohroženou osobu o
a) možnosti podání návrhu na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu 12),
b) možnosti využití psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí a
c) následcích vyplývajících z uvedení vědomě nepravdivých údajů, k nimž policista při vykázání přihlíží.
 
 § 47
(1) Územní rozsah prostoru, na který se vykázání vztahuje, určí policista podle míry požadavku účinné preventivní ochrany osoby ohrožené útokem. Je-li v důsledku vykázání ohrožen provoz objektu nebo znemožněn výkon zaměstnání vykázané osoby, policista o této skutečnosti bezodkladně vyrozumí provozovatele objektu nebo zaměstnavatele vykázané osoby za účelem přijetí potřebných opatření.
 
(2) Při provádění úkonů souvisejících s vykázáním policista zajistí přítomnost nezúčastněné osoby; to neplatí, hrozí-li nebezpečí z prodlení.
 
(3) Do 24 hodin od vstupu policisty do společného obydlí zašle policista kopii úředního záznamu o vykázání příslušnému intervenčnímu centru 14) a soudu, který je příslušný k rozhodnutí o návrhu na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu 12). Pokud ve společném obydlí žije nezletilá osoba, zašle kopii úředního záznamu o vykázání v této lhůtě i příslušnému orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
 
(4) Policista ve lhůtě 3 dnů od vykázání provede kontrolu, zda vykázaná osoba dodržuje povinnosti vyplývající z vykázání.
 
(5) O provedených úkonech a opatřeních provede policista úřední záznam.

 

por. Ing. Hana Štefflová
10. února 2015
 

vytisknout  e-mailem