Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Zavřená v bytě

Velký kus práce odvedli v těchto dnech policisté z Obvodního ředitelství policie Praha III. Během rekordně krátkého času se jim totiž podařilo vypátrat mladou ženu, která byla zavřena v jednom z pražských bytů na jí neznámém místě.  

O případu se kriminalisté dozvěděli ve čtvrtek dne 19. února v půl jedné ráno prostřednictvím tísňové linky 158, na kterou se osmnáctiletá dívka obrátila. Operátorovi sdělila, že není z Prahy a hlavní město nezná. Přicestovala sem prý předešlého dne v doprovodu svého známého z Ústí nad Labem, kde bydlí. Poznala jen, že přijeli na Hlavní nádraží a odsud dále tramvají na jí neznámé místo. Následně odešli do jakéhosi bytu, jehož adresu nezná. Známý poté kolem devatenácté hodiny odešel pryč, údajně nakoupit, a nechal ji zde ve společnosti dalších tří anglicky hovořících mužů. Protože se ale dlouho nevracel, dostala strach a kontaktovala policii. Stačila ještě uvést, že se z bytu dívá na jakýsi bar a řekla jim jeho název. Poté telefonát ukončila. Na zpětné volání se již operátorovi nikdo neozval, mobilní telefon, ze kterého bylo voláno, byl nedostupný.
 
Případu se okamžitě ujali kriminalisté z policejního obvodu Praha III, kteří na základě místní znalosti vytipovali dva bary nesoucí daný název. Nejprve provedli šetření v okolí náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3. To žádné pozitivní výsledky nepřineslo, proto se přesunuli ke druhému vytipovanému objektu do Ondříčkovy ulice v Praze 3. Během šetření na místě, vyšel z jednoho domu muž odpovídající popisu, který mladá žena ve svém telefonátu uvedla. Přistoupili tedy k ověření jeho totožnosti. Tu ale nemohl hodnověrně prokázat, proto byl předveden na služebnu. Ještě předtím ale kriminalisty dovedl do zmíněného bytu. Tam poté objevili dívku ve společnosti tří cizinců. Všichni byli předvedeni na služebnu.
 
Od dívky se kriminalisté dozvěděli, že trvale žije v Ústí nad Labem s matkou a ročním dítětem. V poslední době se nacházela v tíživé finanční situaci. Kamarádka jí prý nabídla sňatek s cizím státním příslušníkem za účelem legalizace jeho pobytu v České republice, za který by dostala zaplaceno několik desítek tisíc korun. S tím souhlasila a v doprovodu známého odcestovala do Prahy. Tři muži, se kterými se následně v bytě ocitla, hovořili pouze anglicky. Chtěli po ní, aby podepsala nějaké listiny, kterým ale nerozuměla a podepsat je odmítala. Chtěla sice z bytu odejít, zjistila ale, že je zamčeno, proto zůstala. Muži ji tedy nechali samotnou v jednom z pokojů. Zde si všimla odloženého mobilního telefonu, ze kterého posléze kontaktovala policii. Když muži slyšeli, že s někým hovoří, telefon jí vzali a vypnuli. Dívku ale nijak neomezovali, ani se na ní nedopouštěli žádného násilí. Chovali se k ní slušně. Zůstala zde tedy přes noc až do zhruba jedenácté hodiny dopolední následujícího dne, kdy ji kriminalisté objevili.
 
Všichni čtyři muži i zmíněná dívka skončili na služebně. Policisté zjistili, že cizinci pobývají v naší republice legálně. Neprocházejí evidencí pátrání, nejsou podezřelí ani stíháni za žádnou trestnou činnost. Z výslechu mladé ženy nevyplynulo, že by v této věci byla naplněna skutková podstata nějakého trestného činu. Naopak, do celé situace se dostala víceméně z vlastní vůle pod vidinou snadného získání peněz za to, že sňatkem zlegalizuje pobyt v naší republice jednomu cizinci.
 
Přestože se v této věci nebude s největší pravděpodobností jednat o žádný trestný čin, musela policie okamžitě jednat. Vynaložila obrovské úsilí k tomu, aby byla dívka v co nejkratším čase vypátrána. Do akce se zapojily desítky policistů zejména z Obvodního ředitelství Praha III a Praha II. Připraveni byli i policisté ze speciální pořádkové jednotky. Ukázalo se, jak nezbytná je bezvadná koordinace všech policejních složek. Jen díky takto rychlému zásahu se podařilo dívku v tak krátké době vypátrat. Jak již bylo zmíněno, dostala se do této situace víceméně vlastním přičiněním, to ale policisté nemohou dopředu nikdy předvídat. Ze zákona jsou povinni prověřit každé oznámení od občanů, byť by se následně nezakládalo na pravdě, anebo by se v daném případě nejednalo o protiprávní jednání.

vytisknout  e-mailem