Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Žena naletěla podvodníkovi. Chtěla papouška, nemá jeho ani peníze
BEROUNSKO – Internetových podvodníků je čím dál více. Buďte obezřetní!
Čím dál častěji se policisté setkávají s případy podvodného prodeje přes internetové obchody, bazary či sociální sítě. V poslední době zaznamenávají podvody spojené s prodejem či darováním různých druhů zvířat, které mají dle inzerujících osob putovat z ciziny a požadují po zájemcích platbu za přepravu.
S takovým jednáním se setkala 25letá žena, která na začátku prosince reagovala na inzerát ohledně darování papouška. Inzerující zájemkyni k papouškovi uvedl, že se nachází na Ukrajině a bude potřeba vyřešit jeho transport do České republiky. Ochotně se ale nabídl, že jí s tím pomůže a dovoz domluví přes známou společnost zabývající se převozem zvířat. Údajný zástupce přepravní společnosti ženu kontaktoval, přičemž pod různými záminkami, jako je dopravné, rychlé doručení, box na zvíře nebo pojištění, z ní vylákal částku ve výši téměř 50 tisíc korun. Posléze slečnu informovali o tom, že papoušek zemřel a veškeré doklady k němu byly spáleny, nicméně pokud zaplatí částku 25 tisíc korun, tak jí pošlou zpět 125 tisíc korun. Na to naštěstí už poškozená nereagovala a neuhradila ji. Bohužel ale peníze za rádoby transport, který zaplatila, zpátky už nedostane.
Policisté z obvodního oddělení Beroun tento případ šetří jako podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což hrozí pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.
Policie ČR apeluje na občany, aby nereagovali na podobné inzeráty s nabídkou rádoby výhodné koupě za zvíře či jakéhokoliv zboží a rozhodně neposílali předem finanční prostředky neznámým lidem. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.
Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech.
Několik rad při nákupu přes internet:
- Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
- Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
- Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
- Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
- Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.
por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
30. prosince 2021