Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje
Žena se nechala nalákat vidinou snadno vydělaných peněz
České Budějovice - Udělala zásadní chybu, umožnila pachateli vzdálený přístup ke svému počítači.
Na policisty z obvodního oddělení Čtyři Dvory se obrátila žena, která přišla o více než 363 000 korun. V úterý 6. září ji kontaktoval voláním na mobilní telefon cizí muž, který se přestavil jako zastupitel společnosti obchodující s bitcoiny. Nabídl jí zaslání částky v hodnotě 3 000 Euro jako zhodnocení jejích dříve nakoupených bitcoinů. Žena v minulosti bitcoiny na internetových stránkách této společnosti skutečně nakupovala a byla tam tedy zaregistovaná. Poté ji přepojil na svého údajného kolegu, který jí sdělil, že finanční hotovost žena obdrží na svůj účet prostřednictvím plateb přes její platební kartu. Následně jí požádal, aby si stáhla program Anydesk do svého počítače, žena to udělala a to byla zásadní chyba. Tím totiž umožnila pachateli vzdálený přístup ke svému počítači. Poté se poškozená přihlásila na internetovou stránku dané společnosti obchodující s bitcoiny a následně i ke svému uživatelskému účtu, kde zadala číslo své platební karty, včetně platnosti a CVV kódu. Pak už měl pachatel snadnou práci. Provedl celkem tři platební transakce z účtu poškozené. To mu však nestačilo. Žena si totiž všimla, že jí byl navýšen úvěr, pachatel totiž prostřednictvím mobilního bankovnictví požádal o navýšení úvěru ve výši 200 000 korun a tyto peníze pak ženě přišly na účet. Dále pachatel sjednal další úvěr na poškozenou a to ve výši 151 000 korun. Peníze však na jejím účtu dlouho nezústaly. Výsledkem protiprávního jednání tohoto pachatele tak byla celková odeslaná platba z účtu poškozené ve výši bezmála 364 000 korun ve prospěch jiného účtu. Policisté se případem začali ihned intenzivně zabývat. Neznámý podvodník je podezřelý z trestného činu podvodu a neoprávněnho přístupu k počítačovému systému a nosiči iinformací. V případě jeho dopadení a prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
Policisté opětovně varují před internetovými podvody. Nikdy neumožňujte cizím osobám, aby měli přístup do vašeho počítače!
Důležité je být obezřetní a řídit se několika pravidly:
- nereagovat na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn
- nikomu neumožňovat vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
- nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.
- v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)
por. Ing. Štěpánka Schwarzová, krpc.pio@pcr.cz
9. září 2022