Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Ženy si objednaly zboží přes internet
DOMAŽLICKO - Po zaplacení s nimi prodejce přestal komunikovat a zboží nedostaly. Policisté varují občany před podvodníky na internetových portálech. Množí se i podvody přes sociální sítě.
Policisté Územního odboru Domažlice přijali během jednoho dne hned dvě oznámení, která se týkala podvodu na internetu. Poběžovičtí a domažličtí policisté pátrají po totožnosti neznámých pachatelů, kteří se dopustili podvodu prostřednictvím internetového portálu. Jeden umístil inzerát na prodej korálků na náramky za 520 korun. Na ten reagovala čtyřicetiletá žena. Další podvodník umístil nabídku na prodej notebooku za částku 13 637 korun. Na inzerát reagovala dvaačtyřicetiletá žena. Kontaktovala prodejce a podle jeho instrukcí zaslala ze svého účtu na jeho bankovní účet požadovanou částku. Po zaplacení peněz však zakoupené zboží ani jedna z nich neobdržela, ani žádnou jinou protihodnotu, ani jim nebyly vráceny finanční prostředky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a případem se intenzivně zabývají. Protože pachatel čin spáchal v době vyhlášeného stavu nouze, hrozí pachateli v případě odhalení trest odnětí svobody na dva roky až osm let.
Vzhledem k výše uvedeným událostem důrazně upozorňujeme občany, aby nereflektovali na podobné nabídky a neposílali finanční prostředky neznámým lidem. Policisté také opětovně varují občany, aby nekupovali zboží přes neprověřené internetové obchody!
Policisté šetří v poslední době také několik případů, kdy byly osoby podvedeny na sociálních sítích. V domnění, že komunikují na sociální síti s kamarádkou či příbuznými, na žádost jim sdělily telefonní čísla a následně poskytly kódy, které na jejich mobil přišly, prostřednictvím aplikace messenger na výše uvedený profil své kamarádky či příbuzných. Poté však se zděšením zjistily, že jim byla zaslána vyúčtování za různé služby v řádech tisíců korun.
Vzhledem k tomu, že jsou lidé nadmíru důvěřiví a obdobných případů přibývá, nabádáme uživatele sociálních sítí k obezřetonosti. Pokud obdržíte žádost podobného charakteru, je určitě vhodné známého kontaktovat jiným způsobem, nejlepé osobně, a zjistit veškeré okolnosti. Když se i přes toto varování stane něco podobného, dotyčného pachatele na sociálních sítích neblokujte, neodstraňujte z přátel. Veškerou komunikaci předložte policistům, proto ji nemažte.
V případě zjištění podvodného jednání také doporučujeme kontaktovat přátele na sociální síti a o daném jednání falešného účtu je informovat. Pokud zjistíte, že již někdo z vašich přátel podvodníkovi naletěl, doporučte mu, aby věc taktéž oznámil na policii.
por. Mgr. Dagmar Brožová
6. ledna 2021