Zkoumání zdravotnických prostředků
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požádal o odpověď na otázky:
„1. Je Policie České republiky znalcem v oboru zdravotnických prostředků?
2. Disponuje Policie České republiky odbornými znalostmi a schopnostmi k posouzení závad a nebezpečí vyplývajících z návrhu, výroby, nesprávné dokumentace a nesprávných návodů k použití zdravotnických prostředků?".
Kriminalistický ústav žadateli sdělil následující:
1. Policie České republiky (dále jen „policie“) není znalcem v oboru zdravotnických prostředků. Znalecká činnost je v rámci policie zajišťována především prostřednictvím znaleckých ústavů policie, kterými jsou Kriminalistický ústav, odbory kriminalistické techniky a expertiz krajských ředitelství policie a Pyrotechnická služba. Uvedené znalecké ústavy policie jsou oprávněné provádět znaleckou činnost v příslušném oboru, odvětví a specializaci, a to dle jejich zápisu do seznamu znaleckých ústavů vedeného Ministerstvem spravedlnosti. Aktuální seznam znalců, znaleckých kanceláří a znaleckých ústavů, včetně specifikace jejich oborů, odvětví
a specializací, je uveden na internetové stránce www.seznat.justice.cz.
2. Kriminalistický ústav a odbory kriminalistické techniky a expertiz krajských ředitelství policie disponují odbornými znalostmi a schopnostmi, jež je možné využít ke zkoumání zdravotnických prostředků. V návaznosti na uvedené půjde o využití znalostí a schopností například z oblasti elektrotechnického či defektoskopického zkoumání. Obecně lze konstatovat, že Kriminalistický ústav v minulosti zkoumal zdravotnické prostředky a přístroje z hlediska jejich funkčnosti, případných závad a úniků (tlaku, provozních kapalin atp.) a z hlediska materiálů použitých k sestavení prostředku či přístroje.
pplk. Mgr. Jiří Hradil, 2. 9. 2024