Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Žena okradla seniora

JIHLAVSKO: Odcizila 30.000 korun 

Jihlavští kriminalisté pátrají po neznámé ženě, která se 8. července v době od 14:20 do 16:00 hodin dopustila v obci Stonařov krádeže. Pachatelka se pod lživou záminkou, že potřebuje rozměnit peníze, protože manželce poškozeného seniora nese finanční hotovost, dostala do rodinného domu. Senior ze zásuvky v pokoji vyndal z obálky peníze a položil je na stůl. Pachatelka poté odlákala seniora do jiné místnosti a 30.000 korun, které muž položil na stůl, odcizila. Poté z domu ihned odešla a odjela nezjištěným červeným vozidlem směrem na Jihlavu.

Žena měla být černovlasá, silné postavy vysoké asi 170 až 175 centimetrů ve věku kolem třiceti let. Vlasy měla vyčesané nahoru do drdolu. Na sobě měla oblečené černé krátké kalhoty a tričko s krátkým rukávem černé barvy. Přes rameno nesla černou dámskou kabelku na úzkém řemínku. Policisté žádají případné svědky, kteří by mohli poskytnout informace k totožnosti nebo k pohybu výše uvedené ženy, aby se obrátili na nejbližší služebnu policie nebo na linku 158. Policisté věc šetří pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. V případě dopadení hrozí pachatelce až dvouletý trest odnětí svobody.

 
Na Jihlavsku policisté evidují od začátku letošního roku 15 případů podvodů na seniorech. Policisté by chtěli na seniory důrazně apelovat, aby byli ve vztahu k cizím lidem nebo k osobám, u nichž si nemohou osobně ověřit jejich totožnost, více obezřetní. Senioři by neměli otevírat dveře domu nebo bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je. V žádném případě by neměli neznámé osoby zvát do svých domovů a manipulovat před nimi s finanční hotovostí.

 
Rady pro seniory jak se nestát obětí podvodníka
  • Senioři by neměli otevírat dveře domu nebo bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je. V žádném případě by neměli neznámé osoby zvát do svých domovů a při každém opuštění domu by za sebou měli uzamknout dveře. Pozor je nutné si dát zvláště na podvodníky, kteří se zkoušejí do domů dostat s legendou, že potřebují vodu k napití či do vozidla, využít toaletu, poskytnout péči svému dítěti či peníze pro kamaráda, který je zraněný v nemocnici.
  • Není vhodné mít uschovanou větší finanční hotovost ve svém domě.
  • Pokud je telefonicky kontaktuje příbuzný a žádá o půjčení peněz, měl by si senior tuto informaci zpětně osobně ověřit, je také vhodné trvat na předání peněz přímo příbuznému, který o půjčku požádal. Vydání peněz neznámému člověku s sebou vždy nese velké riziko.
  • V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli senioři nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad nebo instituci, na kterou se odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala v každém případě před bytem a nedostala se do jeho vnitřních prostor.
  • Není vhodné zvát do svých domovů osoby, které nabízejí nejrůznější služby nebo výhodné nákupy nejrůznějšího nádobí, pomůcek pro odpočinek a relaxaci. Pozor je nutné si dát u nabízených služeb jako například broušení nožů a u osob, které nabízejí výkup železa, peří, domácích zvířat.
  • Rizikem je pro seniory uzavírání jakýchkoli smluv, pokud na ně obchodní jednatel spěchá a neumožní jim důkladně se seznámit s podmínkami dané smlouvy.
  • Při pohybu seniorů po ulicích je zejména ve večerních hodinách vhodné se vyhýbat opuštěným, špatně osvětleným místům.
  • Pokud v blízkosti svého bydliště spatříte pohyb podezřelých osob, oznamte tuto skutečnost na linku 158. Pokud se stanete obětí zloděje, okamžitě si zapište popis osoby a typ vozidla, jeho registrační značku a barvu. Při pátrání po pachateli jsou takovéto indicie velice důležité.

 
nprap. Martin Dušek, vrchní inspektor
 
9. červenec 2014

vytisknout  e-mailem