Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Krádež ve vlaku

PELHŘIMOVSKO: Stačila chvilka spánku  

Pelhřimovští policisté přijali trestní oznámení o krádeži peněženky. Neznámý kapsář se pohyboval v pondělí 28. listopadu v době mezi 13,15 až 14,00 hodinou v osobním vlaku na trase Horní Cerekev - Pelhřimov. Využil spánku jednoho cestujícího a z pověšené bundy v kupé mu odcizil peněženku. Majitel odcizené peněženky ve stanici v Pelhřimově zjistil, že s peněženkou mu zmizel řidičský průkaz, občanský průkaz, platební karta a finanční hotovost. Neznámý pachatel tak muži způsobil škodu ve výši nejméně 1300 korun. Poškozený muž si navíc musí vyřídit nové doklady. 
 
Kapesní krádeže se řadí mezi nejběžnější, nejčastější a v historii nejstarší kriminalitu.
 
Nebezpečí v podobě kapesních zlodějů se v této předvánoční době dá očekávat téměř všude. Mezi místa vyhledávaná kapsáři patří obchodní domy, prostředky hromadné dopravy, rušné ulice, ale i čekárny u lékaře.
 
Za prvních jedenáct měsíců roku 2010 jsme na Pelhřimovsku zadokumentovali čtrnáct kapesních krádeží. Od počátku letošního roku se počet případů této majetkové trestné činnosti navýšil o deset případů.
 
 
doklady osobní.JPG
 
„ V případě odcizení občanského průkazu nebo jiných osobních dokladů či platební karty je důležité, aby poškození krádež nahlásili na policii co nejdříve. Pachatel by mohl doklady zneužít např. k uzavření smlouvy. Policistům při kapesních krádežích stále činí nemalé problémy to, že si lidé v peněžence u platební karty nechávají lístek s PIN kódem, nebo ho dokonce poznamenávají na platební kartu. Tím zloději otevírají cestu k výběru peněz z účtu. Chybou je rovněž ukládat podobná data do mobilních telefonů, které jsou rovněž častým předmětem kapesních krádeží“, dodal npor. Ondřej Fučík zástupce vedoucího Obvodního oddělení v Pelhřimově.   
 
Jak se chránit před okradením?
  • Peníze, doklady i klíče noste v příruční uzavřené tašce nebo kabelce vždy odděleně. Berte si jen tolik peněž, kolik skutečně potřebujete.
  • Peněženku uložte na dno nebo do spodní části kabelky nebo nákupní tašky.
  • Kabelku nebo tašku přes rameno nenechávejte viset na zádech, ale mějte ji stále na očích a chraňte ji rukama na boku nebo na břiše.
  • Kabelku nebo tašku nepokládejte v obchodech na police a nenechávejte ji v nákupním vozíku. Nikdy ji neodkládejte s oděvem v šatně kina, divadla, restaurace, ani v čekárně u lékaře či na úřadech.
  • Vyhýbejte se návalům mnoha lidí. Tlačenice nahrává zlodějům a okradení může proběhnout bez povšimnutí.
  • Když v autobuse nebo jiném hromadném dopravním prostředku čtete, mějte své zavazadlo stále na očích.
  • Ve vlaku si vybírejte kupé, kde už sedí další cestující a nenechávejte svá zavazadla bez dozoru.
     


por. Bc. Hana Kotková, komisař
29. listopadu 2011


 

 
 
 

vytisknout  e-mailem