Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Počet vykradených vozidel roste

Automobil není trezor  

Policisté se neustále a všemi dostupnými prostředky snaží poradit lidem, jak si co nejefektivněji chránit svoje věci. Jak se zdá, ne vždy se občané těmito radami řídí. To dokazují především statistiky, které policisté vedou.
Plzeňští policisté prošetřují za první čtyři měsíce letošního roku celkem 452 případů krádeží věcí z vozidel. To je o 113 skutků více, než za stejné období loňského roku. V roce 2008 přijali plzeňští strážci zákona 1196 oznámení těchto konkrétních krádeží.
Nedá se s určitostí říci, že na některých místech ke krádežím dochází a jinde vůbec ne. Ale podle případů, které plzeňští policisté šetří, jsou z dlouhodobého hlediska nejrizikovějšími  městskými obvody Slovany a střed města. Naopak nejbezpečněji bude pro váš vůz ve Skvrňanech. Ale určitě by se na výsledky statistik neměl nikdo spoléhat. I v ostatních městských čtvrtích k tomuto druhu trestné činnosti dochází.
Nejlepší obranou je prevence. Proto by si všichni občané měli uvědomit, že čím více překážek zlodějům vytvoří, o to více sníží pravděpodobnost toho, že budou okradeni. Věci uvnitř interiéru zloděje lákají, a proto by je měl každý vždy odklidit. Stále platí, že nejžádanější jsou pro pachatele autorádia.  Poslední dobou se na první místa pomyslného žebříčku dostávají i navigace. Ceny těchto produktů se pohybují řádově v tisíci korunách, a proto jsou pro zloděje velmi atraktivním zbožím, které následně prodají. Peníze takto získané pak použijí pro svůj prospěch. V dnešní době je většina rádií vybavena odnímatelnými panely. Není nic jednoduššího, než je při odchodu z vozidla odnést s sebou. To samé platí i pro mobilní navigace, které jsou mezi řidiči oblíbeny. Mnoho z nich nedbá rad policistů a ve svých vozech je nechávají, mnohdy i přes noc. Bohužel tak, že je potencionální pachatelé dobře vidí.
Ale ani tašky či části oblečení nenechávají zloději bez povšimnutí. Zpravidla nezjišťují, co odložená taška na sedadle či pod ním skrývá. Její obsah si většinou prohlížejí až ve chvíli, kdy ji drží v ruce. Policisté bohužel často šetří i případy, kdy se z vozidla ztratila finanční hotovost, mobilní telefon či osobní doklady. Každý občan by si měl uvědomit, že automobil není trezor. Blíží se doba letních dovolených. Prázdninové měsíce, červenec a srpen, lákají do Čech mnoho turistů a stávají se tak pro lapky dobrou příležitostí k páchání trestné činnosti.
Dalším problémem jsou doklady od vozidla, které mnohdy řidiči nechávají v přihrádce u spolujezdce. Policisté často šetří i případy, kdy se taková vozidla stala terčem zlodějů, kteří doklady následně použili k další trestné činnosti.
Samozřejmostí pak zůstává řádné uzamčení vozidla a to i ve chvíli, kdy řidiči automobily opouštějí jen na chvíli. Nejednou se na policisty obrátili občané a oznámili, že jim někdo vykradl automobil. Na dotaz, zda vůz při odchodu uzamkli odpověděli, že ne, že si jen „na chvilku“ odskočili.
Během loňského roku proběhla akce s názvem Nenechte se oholit. Jejím účelem bylo občanům vysvětlit, jak důležitá prevence je a poradit, jak se kriminalitě bránit. Po dobu trvání této kampaně skutečně došlo ke zvýšené pozornosti lidí. Bohužel s výměnou silničních billboardů této akce za jiné, začali prevenci zanedbávat. Přitom stačí tak málo. Při odchodu z vozidla odnést všechny věci, které by případné lapky lákaly. Policisté ze své praxe vědí, že mnohdy je škoda poškozeného vozidla vyšší než škoda odcizených věcí.
Přeji všem občanům krásné prožití letních dovolených plných slunečních dní a hlavně mnoho úspěchů při vlastní obraně před zloději.
 

nprap.Simona Čejková

vytisknout  e-mailem