Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Prázdniny – ráj dětí

Rady rodičům  

Plzeňští policisté šetřili v poslední době případ, ve kterém figuroval devatenáctiletý mladík. Ten se pohádal se svým o dva roky mladším kamarádem a slovní rozepři ukončil tím, že 17letému kamarádovi vbodl do hlavy nůžky. Tím mu způsobil vážné poranění, které si vyžádalo ze strany lékařů okamžitou operaci.
Policisté se proto obracejí k rodičům, aby obzvláště v letních měsících, kdy mají jejich potomci prázdniny, měli vždy přehled o tom, kde se jejich ratolesti  nacházejí. To pochopitelně platí nejen pro děti mladších ročníků, ale i pro teenagery. Strážci zákona z praxe vědí, že děti a mladiství jsou schopni udělat cokoliv, co je v danou chvíli napadne a ve většině případů nedomýšlí následky. Situace se může zhoršit právě v letních měsících, když jsou prázdniny a děti mají více volného času. Určitě není od věci stanovit určitá pravidla, kterými se děti budou řídit. Mezi ty bezesporu patří včasný návrat domů či oznámení rodičům kde a s kým se potomek nachází. Pro žádné z dětí by tak neměl být problém třeba každou hodinu dát rodičům vědět, že jsou v pořádku.  Pokud se dítě rozhodne trávit volný čas jinak, než rodičům oznámil, je důležité je o tom vyrozumět. V dnešní době, když téměř každý vlastní mobilní telefon, není pro nikoho problém občas zavolat a zjistit, čím se jeho potomek ve chvílích volna zabývá. Stejně to platí i naopak. Dítě může kdykoliv rodičům zavolat a nahlásit případnou změnu. Policisté také doporučují promluvit si se svými ratolestmi o jejich kamarádech. Během rozhovoru pak snadno každý rodič zjistí, jaký je potomkův kamarád a jaké má zájmy. V případě, že se jim kamarád jejich potomka nebude líbit, měli by si o tom s ním promluvit, vyjádřit svůj nesouhlas, odůvodnit jej a také vysvětlit své případné obavy. Tyto rady policistů ovšem neplatí pouze v letních měsících či v době prázdnin. Rodičovská pravidla by měly děti respektovat a řídit se jimi po celý rok. Tím eliminují riziko toho, že by se mohly eventuelně stát obětí nějakého trestného činu.
Dalším poměrně velkým rizikem se v poslední době stalo i takzvané četování. Obzvláště pak děti, které jsou důvěřivé, může každý obelhat. Rodiče by měli své potomky poučit o tom, aby při četování neudávaly žádné osobní údaje. A to ani své ani svých blízkých. Také je důležité upozornit je na to, aby pomlčely o zaměstnání svých rodičů a nezveřejňovaly kromě adresy bydliště ani adresu své školy. Rozhodně by pak neměly šířit informace o tom, kdy jsou doma samy, popřípadě čas, kdy se vrací domů ze školy či z různých zájmových kroužků. Rozhodně by také měl každý rodič dětem vysvětlit, že ve skutečnosti vlastně neví, s kým si dopisují. To, že se potomkovi osoba představí, ještě neznamená, že jméno, které uvedla je pravdivé. Stejně tak může být smyšlený i věk, zaměstnání, bydliště či jakékoliv jiné informace. Určitě by děti nikdy neměly sdělovat soukromé údaje. Pro sebe by si mělo nechat i majetkové poměry rodiny. Policisté také nedoporučují uvádět adresu zaměstnavatele rodičů či případné zdravotní potíže všech blízkých. Veškeré tyto informace jsou v nepovolaných rukách snadno zneužitelné.

nprap. Simona Čejková

vytisknout  e-mailem