Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Řídím bez opice
Dne 1. října 2016 od 8:00 hod. do 18:00 hod. moravskoslezští policisté zopakují inovativní preventivní projekt „Řídím bez opice“, který bude probíhat v areálu Centra bezpečné jízdy Ostrava.
- Připravujeme
- Zrealizovali jsme třetí kolo
Připravujeme
Hlavním cílem projektu je snížení počtu protiprávního jednání pod vlivem alkoholu či drog v souvislosti řízením motorových vozidel.
Účastníci této preventivní aktivity budou mít možnost vyzkoušet si jízdu (ve vozidle autoškoly nebo ve vlastním vozidle) pod „vlivem“ alkoholu nebo drog. Nápomocny tomu budou dva simulátory tzv. alkobrýle – simulátor vidění opilého řidiče a tzv. drogobrýle – simulátor účinku požití marihuany. Právě špatný odhad vzdálenosti, rozdvojené vidění, nesoustředěnost, pocit, že řídím vozidlo rovně…to je výčet situací, které si účastník může „bezpečně“ vyzkoušet na vlastní kůži.
Úkolem účastníka bude s vozidlem projet jednoduchou trasu a to celkem třikrát. Nejprve trasu projedr tzv. „za střízliva“ a následně s uvedenými brýlemi. Účastníci budou muset před každou jízdou dojít k vozidlu, odemknout jej, nastartovat a jízda již bude na jejich osobní odvaze. Účelem celé akce je uvědomění si možných rizik a následků v souvislosti s jízdou pod vlivem alkoholu či drog. Předpokládáme, že na této osobní reálné zkušenosti zúčastněné odradíme od budoucí jízdy pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek. Věříme, že tuto zkušenost budou šířit dál ve svém okolí a sami budou aktivně iniciovat bezpečnou jízdu bez ovlivnění alkoholem či drog.
Po jízdách následuje krátká beseda s dopravními policisty na téma alkohol a drogy za volantem. Absolventi této akce dostanou jednorázový alkohol test pro orientační zjištění alkoholu v dechu a samolepku na vozidlo s logem projektu. Samolepka vtipnou formou upozorní ostatní řidiče, že vozidlo řídí zodpovědný řidič a účastník této preventivní aktivity.
Co mám pro svou účast udělat?
zaregistrovat se na www.centrum.libros.cz - http://rs.libros.cz/index.php?id=41
včas přijet svým vozidlem do areálu
nebo se dotazovat v autoškole svého instruktora, zda se autoškola bude účastnit
V předchozích kolech projektu jsme zaznamenali vysoký zájem z řad veřejnosti, ale poněkud malý zájem ze strany provozovatelů autoškol. Apelujeme na zájemce o řidičské oprávnění, aby nenechávali výcvik „pouze“ na autoškolách, ale i svým iniciativním přístupem (dotazováním u provozovatelů autoškol, zda se již účastnili nebo účastnit budou, nebo u svých rodičů) se chtěli zúčastnit této nenáročné aktivity. Na základě této vlastní zkušenosti se mohou vyvarovat budoucí jízdy pod vlivem alkoholu či drog a tímto přispět k větší bezpečnosti na cestách.
Předchozích kol se zúčastnilo okolo 250 řidičů ať už z řad veřejnosti nebo žáků autoškol. Z vyplněných dotazníků od účastníků vyplývá, že tato preventivní aktivita pro ně byla přínosem a velkou většinu odradila od případné budoucí jízdy pod vlivem alkoholu a drog. Akci doporučují opakovat a absolvovat by ji měli především žáci autoškol či začínající řidiči.
Projekt je realizován společně se sdružením Ostrava bezpečná doprava!!!, financován je z rezortního Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality.
por. Mgr. Kateřina Špoková
STP Ostrava
21. září 2016
Zrealizovali jsme třetí kolo
Třetí kolo nového preventivného projektu zrealizovali moravskoslezští policisté v sobotu 1. října 2016 v Centru bezpečné jízdy v Ostravě.
Celou akci absolvovala stovka účastníků, jak z řad široké veřejnosti, tak i z řad žáků autoškol. Kladně lze hodnotit zvýšenou účast žáků autoškol, kteří si tuto preventivní aktivitu pochvalovali, i když někteří se neodvážili s brýlemi na očích s vozidlem vyjet. Ostatní účastníci si na pěti stanovištích vyzkoušeli řídit své vozidlo nejprve za střízliva. První jízda (jednoduchá osmička okolo kuželů) nečinila nikomu problém. Poté si vyzkoušeli s nasazenými brýlemi (alkobrýle – simulátor vidění opilého řidiče) dojít k vozidlu a odemknout jej. Ve vozidle se připoutat, vložit klíč do „zapalování“, nastartovat a rozjet se. Pak už záleželo na osobní odvaze, jak projedou připravenou trasu. Tato druhá jízda pod „vlivem alkoholu“ už byla z pohledu diváka zajímavější. Většina zúčastněných se rozjela. Ve chvíli, kdy se přiblížili ke kuželu, brzdili a měli problém jej objet. V této chvíli si každý za volantem uvědomoval možná rizika, která mohou nastat na silnici v opilosti. Třetí jízda simulovala účinky požití marihuany s pomocí tzv. drogobrýlí. I tyto jízdy byly obdobné. Časově delší a na manipulaci s vozidlem pro řidiče náročnější.
Následovala beseda s dopravními policisty, kteří upozornili na rizika alkoholu a drog v dopravě. Besedu zpestřili informace z reálných případů z praxe. Za aktivní účast na této preventivní akci si zúčastnění odnesli samolepku na vozidlo a jednorázový alkohol test pro orientační zjištění alkoholu v dechu. Pro zúčastněné byla preventivní aktivita přínosem. Z vyplněných dotazníků vyplývá, že zúčastnění doporučují tuto aktivitu zejména žákům autoškol či začínajícím řidičům. Pozitivním zjištěním je, že zúčastněné aktivita odradila od případné budoucí jízdy pod vlivem alkoholu či drog. V budoucnu se chystáme akci opět zopakovat.
Účelem celé akce bylo uvědomění si možných rizik a následků v souvislosti s jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek. Předpokládáme, že na této osobní reálné zkušenosti, jsme zúčastněné odradili od budoucí jízdy pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Věříme, že tuto zkušenost budou šířit dál ve svém okolí a sami budou aktivně iniciovat bezpečnou jízdu bez ovlivnění alkoholem či drog.
por. Mgr. Kateřina Špoková
komisař
4. října 2016