Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Stalo se - 14.1.2009
“Úžasná fantazie”, “Útok”, “Škola základ života”, “Úraz”, Čtyři ohořelá lidská těla v požářišti – aktualizace 14.1.2009
Desítka ostravských kriminalistů deset dnů prověřovala závažný trestný čin loupeže. Případ byl zajímavý jak způsobem spáchání, tak skutečnostní rázné sebeobrany poškozené. K přiblížení “loupeže” původní tisková zpráva:
“Se zlou se potázal”
Dosud neznámý pachatel zaútočil na 40letou ženu v Ostravě-Zábřehu na náměstí generála Svobody. Žena venčila psa dne 4.1.2009, po 20.00 hodině. Pachatel k ženě přistoupil zezadu, jednou rukou ji uchopil pod krkem a přitáhnul k sobě, v druhé ruce držel nůž. Nožem mířil na poškozenou a požadoval peníze, cennosti a šperky.
Žena v sebeobraně zareagovala okamžitě. Pachatele udeřila loktem do břicha, aby se “vymanila” ze sevření. Muž evidentně obranou reakci nečekal, žena se tak mohla obrátit k pachateli tváří v tvář. Uchopila muže oběma rukama za ošacení a kopla jej kolenem do genitálií. Pachatel dokonce upustil nůž, který následně zvednul a “odpotácel” se do připraveného vozidla, jelikož měl očividné potíže s chůzí. Z místa loupeže pak odjel.
Policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin loupeže. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Ženina sebeobrana byla účinná, nicméně tento “duchapřítomný” postup lze doporučit pouze v případech, kdy jsme si jisti zvládnutím celé situace. Pachatel netušil, že “narazil” na ženu, která v minulosti prošla judistickým výcvikem. V dalších situacích lze obecně doporučit vydání majetku, neboť život a zdraví je nejcenější hodnotou.
Desítky hodin práce ostravských kriminalistů stály za zjištěním faktu fikce skutku. Rozsáhlé operativní prověřování znamenalo podání vysvětlení mnoha svědků, shlédnutí hodin obrazových záznamů různých kamer, prověrku faktů na místě, opětovné prověrky při sestavování časového snímku.....
Každému případu loupeže je v Ostravě věnována zvýšená pozornost, neboť jde o jeden z nejzávažnějších trestných činů (po vraždě). Pachatel k získání majetku totiž neváhá použít násilí, mnohdy oběti ublíží, dokonce útočí se zbraní....Oběť bývá traumatizována intenzivně, delší dobu.
Žena svým fiktivním oznámením měla chtít “přinutit” policisty k přítomnosti v ulici, kde bydlí. Oznamovatelka měla mít obavy z “nebezpečné” situace v místě jejího bydliště, kde má docházet k páchání rozličné trestné činnosti. Lze však konstatovat, že bezpečnostní situace v daném teritoriu je srovnatelná s ostatními sousedními ostravskými částmi.
Policisté prověřující “vymyšlený” trestný čin, se však logicky nemohli v té době věnovat trestným činům “skutečným”.
Z oběti se stala podezřelá z přestupku křivého vysvětlení. Hrozí jí sankce uložení pokuty do výše 50000 korun.
Zhruba jedna z deseti případů loupeží je v Ostravě fiktivní.