Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Senioři
Policisté Skupiny podpory kvality městského ředitelství Policie ČR v Ostravě vyrazili za seniory.
- Obšťastňovali seniory
- rady seniorům
1. Buďte maximálně nedůvěřiví k cizím lidem. Nikdy nepouštějte do bytu (domu) cizí osobu!
Nikdy neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Nevpouštějte do bytu cizí lidi. I na pohled sympatický člověk nemusí mít vždy dobré úmysly. I pokud Vás cizí člověk oslovuje jménem, popřípadě zná další Vaše osobní informace, nevěřte mu. Z tohoto důvodu je dobré neuvádět na dveřích jednotlivá jména, lepší bude množné číslo, např. Svobodovi. Také není vhodné uvádět na dveřích, zvoncích, akademický titul. Vzbudíte pozornost nenechavců k Vašemu majetku. Nebuďte důvěřiví k podomním prodejcům.
2. Všímejte si svého okolí (i Vy můžete být svědkem události). Mějte na viditelném místě všechna potřebná telefonní čísla - Policie ČR, Hasiči, Záchranná služba...Na ulici se nesnažete zabránit útočníkovi, například ve fyzické obraně oběti, bezpečnější je zavolat linku 158.
3. Pokud jdeme někam, kde to neznáme, vždy sdělme svůj záměr jiné osobě. Pokud k Vám má přijít cizí člověk, požádejte známého (příbuzného, souseda) o jeho přítomnost u jednání.
4. S sebou na nákup noste pouze nejnutnější obnos peněz. Peníze si nenechávejte ve větším množství doma, pokud je nemáte řádně zabezpečeny (např. uzamčeny v trezoru). Existují možnosti bezpečného uložení peněz - banka, pošta, spořitelna...Pokud jdete vybrat větší částku peněz, opět požádejte příbuzného o doprovod. Neinformujte okolí o množství peněz, svého majetku.
5. Nenoste dohromady doklad totožnosti (občanský průkaz) spolu s penězi a kreditní kartou. Nenoste je na povrchu nákupních tašek, kabelek. Nechoďte blízko okraje vozovky s taškou přes rameno směrem do silnice, hrozí nebezpečí, kdy pachatel tašku strhne z ramene a odcizí ji. Nikdy nepřijímejte doprovod neznámých lidí. Vyhýbejte se neosídleným místům.
6. Pokud používáte kreditní kartu, nepište si PIN na kartu či své doklady.Pachatelé rádi přicházejí za seniory s vymyšlenou verzí určité události. Například, že vyhráli částku peněz a buď chtějí rozměnit bankovku vyšší nominální hodnoty, aby viděli, kde mají starší lidé uschovány peníze, které následně odcizí, nebo další verzí bývá zaplacení určitého manipulačního poplatku k získání vymyšlené výhry. Velmi rozšířenou verzí je i tvrzení, že má senior zaslat peníze vnukovi či někomu z jeho blízkých rodinných příslušníků, který se ocitl v problému (například autonehoda, dluh v zaměstnání apod.).