Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Stalo se - 10. 12. 2008
Speciální opatření “Klidné Vánoce” aneb “horká půda” v prosinci, “Sportem ku zdraví?!”
- Speciální opatření “Klidné Vánoce” aneb “horká půda” v prosinci
- “Sportem ku zdraví?!”
Policejní komisař sdělil obvinění 24letému muži z Moravské Ostravy, který měl v šesti případech odcizit kabelky chodkyním. Ke skutkům došlo v období od 1.11.2008 do 25.11.2008 v Moravské Ostravě. „Scénář“ krádeží byl vždy stejný. Pachatel využil momentu překvapení, k ženě přijel zezadu na jízdním kole tak, aby jednoduše uchopil pravou rukou kabelku, kterou ženy nesly na straně přivrácené k silnici. Oběti shodně uvedly, že muž je tak překvapil, že nebyly schopny jakékoliv obrany či reakce. Po zmocnění se kabelky s tou to okamžitě ujel.
Šesti krádežemi měl muž způsobit škodu přesahující 62000 korun. Peníze měl použít na nákup heroinu. Iniciátorem ke skutku měl být vždy „absťák“. Obviněný si vybíral zralé ženy či seniorky, nejstarší oběť má 87let, nejmladší 51 let. Muž byl obviněn z trestných činů krádeže a neoprávněného držení platební karty. Viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Muž byl odsouzen naposledy v lednu 2008 pro trestný čin krádeže k výkonu obecně prospěšných prací. Z uloženého trestu však do současnosti vykonal pouhé 2 hodiny.
Kuriózní jsou na sérii šesti případů dvě skutečnosti. Lidové rčení „zloděj okradl zloděje“ je výstižné. Obviněný si odcizenou kabelku i jízdní kolo uschoval u 24letého kamaráda. Ten kabelku, zřejmě bez vědomí obviněného, prohledal, našel platební kartu a bohužel také kalendář okradené ženy. Prohlédnutím kalendáře měl najít poznamenaný PIN kód. Na cestě k penězům již nestála žádná překážka. Muž dvakrát vybral z bankomatu na ulici Hornopolní částku ve výši 5000 korun. Svému „parťákovi“ však o výběru hotovosti nic neřekl. Neradostný fakt se tak obviněný dozvěděl až v průběhu prověřování od kriminalistů.
Dalším zajímavým momentem prověřování je svědectví dětí. Dne 25.11.2008, kolem 15.45 hodin, v Moravské Ostravě na ulici Lechowiczova, využívá opět cyklista momentu překvapení a z levé ruky 55leté ženy odcizí kabelku s věcmi. Žena se za pachatelem rozběhne, ale pachatel jí ujede. Opodál hrající si děti, žáci školy ve které okradená oběť učí, sdělí učitelce, kdo je pachatelem. Žena se vydá do bytu pachatele a dveře jí otevře bratr obviněného, shodou okolností také její žák.
Obviněn byl i druhý spolupachatel, 24letý muž, pro trestné činy krádeže, podílnictví a neoprávněného držení platební karty. Při výslechu se „kál“, kamarád o jeho aktivitách u bankomatu opravdu nevěděl, vše udělal za „jeho zády“.
Závěr bude patřit obligatornímu, již tradičnímu, preventivnímu doporučení, abychom si PIN kódy nepoznamenávali, nýbrž zapamatovali. Skutek je ideálním příkladem, na němž lze demonstrovat případy odcizených platebních karet. Pachatel většinou s platební kartou odcizí také naše další osobní věci. Nevhodné je uvádění identifikační čísla do poznámkových bloků, na různé „lístečky“ v peněženkách, do mobilních telefonů, setkáváme se také s čísly poznamenanými přímo na platebních kartách.