Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Preventivní rady pro občany ze zaplavených oblastí Novojičínska

V těchto dnech začínají sociální pracovníci společnosti Člověk v tísni mapovat finanční pomoc postižených povodněmi. Budou také s obyvateli řešit náklady na opravy jejich poničených domů a zahrad.  

  1. Pracovníci společnosti Člověk v tísni projednávají konkrétní finanční pomoc obětem povodní na Novojičínsku
  2. Policisté varují občany před nabídkou tzv. výhodných půjček a úvěrů!

V současné době se Novojičínsko vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly téměř celé území bývalého okresu Nový Jičín. Obyvatelé z nejvíce postižených obcí jako je Kunín, Šenov u Nového Jičína, Jeseník nad Odrou, Životice u Nového Jičína, Žilina, Bludovice, Hodslavice, ale také Stachovice, Jerlochovice, Fulnek, Hladké Životice, jsou v situaci, kdy se jim pomalu nedostává finančních prostředků na pořízení zničeného zařízení a opravu domů, které vyplavila voda z bleskové povodně.

Kolem říček Jičínka, Zrzávka a Luha se stále odklízejí následky povodně, pohybuje se zde těžká technika a vojsko, které pomáhá s odlkízením vyplavených domů a zahrad.  Pomáhá zde stále velké množství dobrovolníků a humanitárních pracovníků, vojáků, kteří se snaží svou pomocí a prací alespoň troch zmírnit následky této tragédie.  Naskýtá se zde obraz velké solidarity a podpory mezi lidmi.  
 

Na vodou postižené Novojičínsko dnes přijedou sociální pracovníci společnosti Člověk v tísni. S tamními obyvateli budou řešit náklady na opravy jejich poničených domů a zahrad. Nadace Člověk v tísni má pro obyvatele Novojičínska a dalších oblastí připravených 35 milionů korun, které vydá v několika splátkách.

Pracovníci společnosti Člověk v tísni budou označeni identifikačními kartami. Na sobě budou mít barevná trička s malým logem společnosti Člověk v tísni. Na zadní straně triček je mapa zeměkoule s vyobrazením, kde všude tato společnost pomáhá.
Tito pracovníci nebudou poskytovat žádné finanční produkty ani konkrétní finanční pomoc formou hotovostí!


Bohužel se však mohou najít tací, kteří by chtěli, z lidského neštěstí a ze situace, kdy mnohdy lidé přišli o všechny věci, mít prospěch a zisk.
Dovolujeme si touto cestou upozornit občany na situace, v níž se mohou díky podnikavcům ocitnout. Jsou to situace, kdy z důvodu nutné potřeby finančních prostředků, jsou ochotni uzavřít některou z nabízených tzv. výhodných půjček s minimálními úroky!

Jak se tedy bránit a podle čeho se řídit při výběru finančních produktů?

Když si dobře rozmyslíte, co a proč si na dluh chcete koupit, vyberete si ten správný úvěr a spočítáte si, jak vysokou měsíční splátku jste schopni zvládnout, není třeba se bát. Důležité je přistupovat k případnému zadlužení racionálně, nikoli emotivně. Nenechte se strhnout  a nenakupujte na dluh jen proto, že to tak dělají ostatní.V případě problémů se splácením se vyhnete exekuci, případně i trestnímu síthání.

Počítejte předem

Spočítejte si, jak vysokou měsíční splátku zvládnete. Sečtěte všechny příjmy a odečtěte od nich výdaje. Lepší je si takovou statistiku udělat za delší období, abyste nezapomněli na nepravidelné platby.

Dejme tomu, že vyděláte 16 000 a utratíte 12 000 korun. To však neznamená, že zbývající 4 000 korun můžete každý měsíc vydávat na splátky, optimální jsou v takovém případě 2 000 korun. Měli byste totiž mít rezervu třeba pro případ nemoci. Odborníci radí, že v rodinné kase byste měli mít peníze, které vám vystačí nejméně na dva až tři měsíce života.

Navíc podle ekonomů na Česko příští rok dopadne finanční krize v plném rozsahu a hrozba ztráty zaměstnání se může týkat i vás. A nepočítejte ani s tím, že by se zaměstnavatelé hrnuli do zvyšování mezd.

Vyberte si správný úvěr

Možností, kde vzít peníze, je hned několik – od kontokorentu přes kreditku, úvěr u banky až po nákup zboží na splátky. Ani korunu navíc nezaplatíte, když zvolíte takzvaný úvěr bez navýšení od některé splátkové společnosti – musíte však přesně dodržet daný splátkový kalendář. Když dokážete dluh splatit v takzvaném bezúročném období, obvykle do 45 až 55 dnů, úrokům se vyhnete i s kreditní kartou.

Abyste mohli jednotlivé půjčky mezi sebou porovnat, zajímejte se hlavně o RPSN – to je takzvaná roční procentní sazba nákladů, která v procentech vyjadřuje celkové náklady na úvěr (úrok i poplatky). Čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší. Zatímco půjčky u banky mají RPSN v řádu desítek procent, u nebankovních poskytovatelů jsou to stovky procent. Těmto půjčkám se určitě vyhněte.

Uvažujte o pojistce

Předem se připravte i na situaci, kdy byste se dostali do problémů se splácením. Než podepíšete úvěrovou smlouvu, zajímejte se o to, za jakých podmínek a na jak dlouho je možné splátky odložit. U splátkových společností jde splátky odložit jen na začátku, tedy začít splácet třeba až po třech měsících. Ani u bank není odklad úplně běžný, obvykle o něm musíte s bankou vyjednávat. Pokud byste se dostali do situace, kdy nemáte na splátku, věřitele okamžitě kontaktujte. Jen tak máte šanci se s ním dohodnout na nějakém řešení přijatelném pro obě strany.

Radu a pomoc najdete například u Asociace občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz), sdružení SPES (www.pomocsdluhy. cz) nebo u DebtAid (www.debtaid. cz).

Zvažte, jestli si k půjčce nepřiplatit za pojištění proti platební neschopnosti. Nabízí ho splátkové společnosti i banky a vyjde na 3 až 6 procent z objemu měsíční splátky, to u čtyřicetitisícové půjčky znamená 40 až 80 korun měsíčně navrch. Pojistka vás chrání pro případ nemoci, invalidity, smrti a ztráty zaměstnání.

Správným a racionálním rozhodnutím tak předejdete případným problémům se splácením a vyhnete se tak rizikům spojeným s exekucí a případným trestním stíháním!

 

Přejeme hodně sil

por. Mgr. Miroslava Michálková Šálková
tisknj@mvcr.cz

 

vytisknout  e-mailem