Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Prevence
Oddělení prevence Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje systematicky zastřešuje veškeré preventivní aktivity na jednotlivých územních odborech a Městském ředitelství policie Ostrava.
- Policejní pohádky - čtení pohádkových příběhů s preventivním charakterem, týkajících se různých situací, ve kterých se dítko může ocitnout. Pohádky jsou zakončeny poučením, jak se správně v dané situaci zachovat. Po čtení policista knihu předá školce, kterou navštívil.
- Seznámení s prací Policie ČR - seznámení se s policistou, jako s někým, na koho se dítko může s důvěrou obrátit v rizikové situaci, včetně základních pravidel bezpečného chování zejména v dopravě.
Časová dotace u těchto programů bývá okolo 30 minut.
2) I.stupeň
- Policejní pohádky - čtení pohádkových příběhů s preventivním charakterem, týkajících se různých situací, ve kterých se dítko může ocitnout. Pohádky jsou zakončeny poučením, jak se správně v dané situaci zachovat. Po čtení policista knihu předá škole, kterou navštívil. Vhodné do prvních tříd.
- Učíme se s Honzíkem – didaktická hra seznamující děti se zásadami bezpečného chování v různých oblastech - vlastní bezpečnost, dopravní výchova, majetková kriminalita, násilná kriminalita, návykové látky, rizika modreních technologií, ale také seznámení s prací Policie ČR. Vhodná pro žáky od druhých tříd. Hra navazuje na oblíbenou knihu „Policejních pohádek“.
- BESIP - cesta do školy i ze školy (přecházení po přechodu pro chodce, semafor, význam dopravních značek po cestě do školy i v okolí školy, kontakt s cizími osobami), správné vybavení jízdního kola, jízda na jízdním kole, význam reflexních doplňků. Při besedě jsou využívány materiály projektu Markétina dopravní výchova.
- Bezpečně na bruslích - beseda zaměřená na správné a bezpečné bruslení. V úvodu hodiny je dětem promítnuta prezentace o povinnostech bruslaře a pravidlech pohybu na bruslích, následně se věnujeme praktické ukázce bezpečnostních prvků (chrániče + přilba) a jejich správnému použití, včetně seznámení se s vhodnými reflexními doplňky. V závěru hodiny si děti napíší test správného bruslaře.
- PORADCE policejní rádce pro bezpečný život - edukativní videa se zaměřením do různých oblastí, doplněná o přednášku na téma zvoleného videa. U prvního stupně jsou vhodnými tématy dopravní výchova (chodci, cyklisté, bruslaři) a šikana.
Časová dotace u těchto programů bývá v rozsahu jedné vyučovací hodiny na třídu.
3) II. stupeň
- Šikana - vysvětlení pojmů, druhy šikany, následky šikany, jak se šikaně bránit. Program je vhodný pro 6. až 9. třídy.
- Tvoje cesta #onlinem - projekt seznamuje se zásadami bezpečné sebeprezentace na sociálních sítích a poukazuje na praktiky "predátorů". Posluchači se dozví, jakými způsoby predátoři manipulují se svou obětí a jaké informace jsou schopni zjistit z pouhých fotografií, které uživatelé sociálních sítí sami zveřejňují. Program je vhodný pro 6. až 9. třídy.
- BEREŠ? ZEMŘEŠ!! – preventivní projekt pro děti, mladistvé i pedagogy. Informuje cílovou skupinu o trestněprávní odpovědnosti i možných zdravotních a sociálních následcích nelegálních drog. Pedagogům přináší základní informace o vhodném postupu při podezření z protiprávního jednání souvisejícího s těmito látkami. Program je vhodný pro 6. až 9. třídy.
- Trestní odpovědnost nezletilých a mladistvých - úkolem projektu je seznámit děti ve věkové hranici okolo 15 let s jejich trestní odpovědností a naučit je rozeznávat, jaké chování je v mezích zákona a jaké je naopak za jeho hranicemi. Vysvětlení pojmů přestupek a trestný čin a seznámení s postihy za protiprávní činy v jejich věku. Program je vhodný pro 8. a 9. třídy.
Časová dotace u těchto programů bývá v rozsahu jedné vyučovací hodiny na třídu. K přednáškám je potřeba učebnu, ve které je možno promítnout powerpointovou prezentaci z flash disku, případně výukového videa ze série PORADCE policejní rádce pro bezpečný život.
4) Střední školy:
- Tvoje cesta #onlinem - projekt seznamuje se zásadami bezpečné sebeprezentace na sociálních sítích a poukazuje na praktiky "predátorů". Posluchači se dozví, jakými způsoby predátoři manipulují se svou obětí a jaké informace jsou schopni zjistit z pouhých fotografií, které uživatelé sociálních sítí sami zveřejňují. Program je vhodný pro I. až IV. ročníky.
- BEREŠ? ZEMŘEŠ!! – preventivní projekt pro děti, mladistvé i pedagogy. Informuje cílovou skupinu o trestněprávní odpovědnosti i možných zdravotních a sociálních následcích nelegálních drog. Pedagogům přináší základní informace o vhodném postupu při podezření z protiprávního jednání souvisejícího s těmito látkami. Program je vhodný pro I. až IV. ročníky.
- Trestní odpovědnost mladistvých - úkolem projektu je seznámit mladistvé i dospělé studenty s jejich trestní odpovědností a naučit je rozeznávat, jaké chování je v mezích zákona a jaké je naopak za jeho hranicemi. Vysvětlení pojmů přestupek a trestný čin a seznámení s postihy za protiprávní činy páchané mladistvými. Program je vhodný pro I. až IV. ročníky.
Časová dotace u těchto programů bývá v rozsahu jedné vyučovací hodiny na třídu. K přednáškám je potřeba učebnu, ve které je možno promítnout powerpointovou prezentaci z flash disku.
5) DOSPĚLÍ A SENIOŘI
- Tvoje cesta #onlinem pro rodiče žáků - seznámení rodičů žáků s chováním dětí na internetu a praktikami "predátorů" - jak jednoduše umí se svou obětí manipulovat a jaké informace dokáží získat z veřejně dostupných fotografií na sociálních sítích. Cílem je vysvětlit rodičům, proč je důležité na sociálních sítích s dětmi žít a nerezignovat na kyberprostor. Časová dotace programu cca 30 až 45 minut.
- Černá kronika aneb ze soudních síní – kniha obsahující dvanáct preventivních příběhů přibližujících životní události, které si řada starších lidí prožila na vlastní kůži. Z jednotlivých příběhů plyne ponaučení, jak se v takových chvílích správně zachovat. Na základě vybraného příběhu jsou posluchači seznámeni s rizikovou situací, ve které se dnešní senior může ocitnout (krádeže na ulicích, v obchodních domech, v prostředcích hromadné dopravy, na parkovištích, falešní prodejci, falešné výhry, falešní policisté, podvody a lsti, domácí násilí, šmejdi, ...); s tím, jak reagovat v těchto situacích a jak je řešit. Časová dotace programu bývá cca 1 hodinu.
- Senior v dopravě - vlivy ovlivňující bezpečnost seniorů v dopravě s ohledem na věk řidiče; povinnosti řidiče. Beseda bývá z pravidla provedena ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP. Časová dotace programu bývá cca 1 hodinu. K besedě je potřeba místnost, ve které je možno promítnout powerpointovou prezentaci z flash disku.
- KDO s KOHO – preventivně informační kampaň k prevenci majetkové kriminality. Je určena široké veřejnosti a její snahou je apelovat na občany, aby dbali základních zásad bezpečného chování při nakupování. K těmto účelům slouží informační materiál v podobě tiskovin, zvukových spotů a videoklipů, které je možno umístit či vysílat v nákupních centrech. V rizikových obdobích (velikonoční a vánoční svátky) policisté navštěvují obchodní domy, ve kterých komunikují s občany.
- Malý policista - dopolední program pro děti příměstských táborů. Družstva dětí soutěží v disciplínách simulujících vlastnosti a dovednosti policisty. Odměnou dostávají průkaz "Malého policisty" a preventivní materiál dle věku a potřeb dítěte. Program se uskutečňuje v období letních prázdnin.
- Prevence na parkovištích - cílovou skupinou jsou řidiči motorových vozidel. Policisté komunikují přímo s řidiči na parkovištích (odkládání cenností viditelně ve vozidlech, výskyt bruslařů a jiných sportovců na parkovištích,...). Akce probíhá v období letních prázdnin na parkovištích u obchodních center.
- Prezentační akce - účastníme se akcí typu Den IZS, Den Policie České republiky a podobných programů pro širokou veřejnost, ve spolupráci s ostatními složkami IZS a jinými subjekty.