Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Přírodovědné zkoumání

Kriminalistické expertizy v oblasti biologie, genetiky, fyziky, chemie a antropologie 

Jednou z cest při odhalování a dokazování trestného činu je využívání rozměrově velmi nepatrných kriminalistických stop, které jsou označovány jako mikrostopy. Získávají se z nich informace o průběhu trestného činu pomocí nejmodernějších metod zkoumání, přičemž pachatel trestného činu se jejich vzniku vědomě nemůže vyhnout, ani je běžným jednáním likvidovat.

Mikrostopy prošly určitým vývojem ve smyslu jejich využívání. V kriminalistické literatuře se poprvé pojem mikrostopa objevuje již na přelomu 19. a 20. století ve smyslu označení pro malé stopy. První kdo obrátil pozornost na možnost využívání mikrostop, byl rakouský kriminalista H. Gross, který prosazoval využívání optického mikroskopu a mikrofotografie v kriminalistické praxi.

První praktické využití mikrostop bylo popsáno v roce 1904, kdy zkoumáním oděvu zavražděné ženy byly nalezeny fragmenty červeného a šedého textilního vlákna, částice šňupavého tabáku, částice uhlí a koksu, částice zeminy s obsahem slídy. V oděvu vytypovaného pachatele byly nalezeny hmoty stejného typu.

Kriminalistickotechnické zkoumání mikrostop patří k odborně i přístrojově náročným expertizám. Tato skutečnost byla limitujícím faktorem, který zapříčinil, že mikrostopy mohly být využívány v kriminalistické praxi teprve v 60. a 70. letech 20. století, i když první úvahy o jejich existenci a možnosti využití při objasňování trestného činu se objevují již na přelomu 19. a 20. století.

Mikrosnímek vlasu Mikrosnímek vlasu

Oddělení fyzikálních expertiz provádí znalecká zkoumání na velmi širokém spektru předmětů. Jedná se jak o klasické mikrostopy - fragmenty textilních vláken, skel, kovové otěry a částice, povýstřelové zplodiny, průmyslové prachy, povýbuchové zplodiny, nátěrové hmoty a pigmenty. Vedle toho experti provádějí zkoumání v oblasti anorganické analýzy a mikroanalýzy. Jde o výbušniny a jejich komponenty, neznámé a nebezpečné látky a jedy, zkoumání žárovek po dopravních nehodách (ve spolupráci s odd. technických expertiz), lomy a struktury materiálů (opět ve spolupráci s odd. technických expertiz), stanovení vzdálenosti střelby (ve spolupráci s odd. balistických expertiz).

Samostatné oddělení se v Kriminalistickém ústavu Praha konstituovalo jak v souvislosti s úzkou specializací expertů, tak i díky pokrokům v přístrojové technice. Oddělení zpracovává vše, co je velmi malé a co je anorganického původu. Úzce spolupracuje s odděleními grafických expertiz, chemií, balistikou. V současné době se výrazným hybatelem stává nanooblast, respektive nanočástice a jejich vlastnosti, se kterými se setkáváme téměř na každém kroku a stávají se neodmyslitelnou součástí jak průmyslových výrobků, tak i spotřebního zboží. Nanočástice je možno identifikovat a díky jejich výskytu lze posoudit, zda se jedná o originální výrobek nebo o padělek.

Kriminalistický ústav Praha se zasloužil díky kovovým částicím nalezených na místě činu o vytypování dílny, ve které pracoval a učil se vrah Straka ("spartakiádní vrah"), identifikoval a komparoval povýbuchové zplodiny v případu "Mrzák" a stojí i za rozborem povýstřelových zplodin vraha Lubiny.

vytisknout  e-mailem