Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jedeme na EURO 2012

Policie České republiky se podílí na bezpečnostních opatřeních spojených s dopravu fanoušků na Mistrovství Evropy v kopané EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině. Abychom předešli zbytečným komplikacím a co nejvice zjednodušli cestu všem, kteří se na šampionát vydávají, zveřejňujeme několik užitečných rad, které by k tomu mohly přispět. 

  1. Kde mohu čekat dopravní omezení?
  2. Jak se mám chovat při kontrole policistů České republiky, jak při kontrole policistů Polské republiky?
  3. Může mě na našem území zastavit i policista jiné země? Za jakých podmínek?
  4. Jaké předměty nesmím mít sebou ve voze při cestě do zahraničí? Jaké konkrétně do Polska?
  5. Mohu cestovat do zahraničí s legálně drženou zbraní a českým zbrojním průkazem?
  6. Co nesmím mít u sebe při vstupu na stadion?
  7. Pokud mi policista při kontrole odebere nějakou věc, co se s ní pak stane a jak ji dostanu zpět?
  8. Mají policisté oprávnění zastavit vlak/autobus s fanoušky?
  9. Mohou mně policisté zakázat cestovat dále dopravním prostředkem, když mám platnou jízdenku?
  10. Musím vždy uposlechnout pokynů policisty, i když s nimi nesouhlasím? Jak se proti, z mého pohledu protiprávnímu, jednání policistů bránit?
  11. Co mám dělat, když ztratím/když mi ukradnou na území České republiky doklady?
  12. Co mám dělat, když jsem byl v zahraničí okraden?
  13. Co mám dělat, když jsem v autobuse/ve vlaku s agresivními fanoušky? Bojím se před nimi telefonovat na policii. Napadají mě/bezprostředně mě ohrožují na zdraví. Mohu proti nim zakročit i já sám/mám to dělat/napadají další cestující?
  14. Jaké doklady potřebuji k cestě do Polska, jaké k cestě na Ukrajinu? Jaké doklady musí mít moje dítě mladší 15let?
  15. Čeká mě prohlídka na hranicích? Na kterých, při cestě z ČR/do ČR?
  16. Kde se dozvím o aktuálních dopravních či jiných omezeních?
  17. Na jaké číslo mohu telefonovat v případě problémů, na jaké pro informace? Mohu najít informace i na jiných webech?
Policista je oprávněn vyzvat osobu k vydání věci důležité pro „přestupkové nebo trestní řízení“. Osoba je povinna takovou věc vydat. V případě, že tak osoba na výzvu policisty neučiní, je policista oprávněn takovou věc odejmout. V řízení o přestupku je oprávnění policisty uvedeno v § 34 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR (dále jen „zákon o policii“), v trestním řízení v § 78 a 79 zákona č. 141/1961, o trestním řízení soudním (trestní řád), v platném znění. V obou případech obdrží osoba od Policie ČR písemnost – potvrzení, resp. protokol o vydání či odnětí věci. Tato písemnost je v levém horním rohu jednoznačně označena uvedením názvu a čísla jednacího policejního orgánu (policejní služebny), který bude v šetření případu nadále postupovat dle platných právních předpisů. Vydaná či odňatá věc bude jako věc důležitá pro „přestupkové nebo trestní řízení“ sloužit jako důkaz a bude přiložena ke spisovému materiálu. Vydanou nebo odňatou věc policista předá orgánu, který je příslušný o věci rozhodnout. Nebude-li věci již k dalšímu řízení třeba a nepřichází-li v úvahu její propadnutí nebo zabrání, vrátí se osobě, která ji vydala nebo které byla odňata. V přestupkovém řízení takto činí orgán, který je příslušný o přestupku rozhodnout (správní orgán obecního či městského úřadu), v trestním řízení o vrácení věci rozhoduje buď soud, nebo státní zástupce, případně policejní orgán podle toho, ve které „vývojové fázi“ se trestní řízení nachází. Policie ČR doporučuje obrátit se s žádostí o podání informace vždy na policejní služebnu, která vydala potvrzení nebo protokol o vydání či odnětí věci. Zde budou osobě poskytnuty informace, kam byla vydaná či odňatá věc předána, příp. další upřesňující informace.

vytisknout  e-mailem