Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Akce Bezpečné cestování

Dnes dopoledne probíhala na vlakovém nádraží v Olomouci preventivní akce „Bezpečné cestování“ zaměřená na prevenci krádeží na osobě. Akce se zúčastnilo celkem 10 policistů.  

 

 Policisté obvodního oddělení  a preventivně informační skupiny oslovovali cestující přímo ve vestibulu nádraží, na nástupišti a před nádražní budovou. Upozorňovali je na nebezpečí v podobě okradení, kromě toho zde měli i preventivní stanoviště s různými preventivními letáky a radami.

K této cílené preventivní akci jsme přistoupili proto, že „kapesních krádeží“ na nádraží, v jeho bezprostředním okolí i přímo ve vlacích neubývá. Nyní v období dovolených, kdy lidé více cestují, se jejich počet ještě zvyšuje. Od počátku roku již bylo policistům nahlášeno přes 50 případů, dá se ale předpokládat, že případů bude daleko víc, ne všechny případy okradení cestující policistům oznámí.

Reakce cestujících byly velmi vstřícné, zaznamenali jsme i pozitivní komentář turistů ze Slovenska, kteří uvedli, že je škoda, že se podobné akce nekonají i u nich.


Jak se bránit kapsářům?

  • Vyhýbejte se tlačenicím v dopravních prostředcích

  • Doklady a peněženky ukládejte hluboko do tašek, zavírejte zipy

  • Kabelku držte pevně u těla

  • Rizikem u mužů bývají zadní kapsy kalhot - peněženky a doklady ukládejte do náprsních, vnitřních, případně uzavíratelných kapes

  • Peníze a doklady raději noste odděleně

  • Kapsář vás muže připravit i o klíče od bytu, kanceláře nebo auta, případně o mobilní telefon

  • Věnujte pozornost bezprostřednímu okolí a mějte své věci stále pod kontrolou.

  • Tašky či batohy, ve kterých máte peníze, nenoste na zádech, jsou tam bez vašeho dohledu. Raději ho v tlačenici mějte v ruce, nebo navlečený na jednom rameni, otočený směrem dopředu

  • Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí

  • Nenoste sebou větší finanční obnosy - využívejte raději možností bezhotovostního styku

  • Máte-li kreditní kartu, své identifikační číslo zásadně noste odděleně

  • V případě krádeže kreditní karty okamžitě volejte příslušný peněžní ústav a kartu zablokujte

  • Při krádeži mobilního telefonu ihned zablokujte svoji SIM kartu


U krádeží na osobě platí víc než kdekoli jinde, že jim lze poměrně snadno předcházet, a že každý má ve své moci, nedát šanci nenechavým zlodějům.


Kapesní zloději využívají především shluků lidí, které se tvoří na zastávkách městské hromadné dopravy, ve vestibulu nebo při vystupování a nastupování do vlaku. Kromě toho, že jsou velmi zruční, bývají i dobří psychologové. Někdy pracují ve skupince. Jeden označí vhodnou oběť, další krade, třetí lup přebírá a zajišťuje ústup z nebezpečné pozice. Samotná krádež bývá bleskovou akcí, okradený se o chybějících věcech často dozví až mnohem později a na zcela jiném místě, než ke krádeži došlo.

Co má udělat svědek krádeže nebo okradený?

Minimálně upozornit okrádaného, přivolat nejbližšího policistu nebo strážníka městské policie. Svědek krádeže nebo okradený může kapsáře zadržet až do doby příchodu policie - tady je ale potřeba zdůraznit, že je vždy nutné zvážit případné riziko. Okradený by měl krádež oznámit, případně uvést jména svědků z místa činu. Pokud mu je pachatel znám, podat jeho popis. Krádež je možno oznámit v případě, že v dosahu není žádný policista, na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebnu.

fotogalerie

nprap. Mgr. Jitka Dolejšová



 


vytisknout  e-mailem