Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

24 hodin v regioonu

Středeční den s pardubickými policisty 

 

   Včera, ve středu 5. listopadu 2008, začali pardubičtí policisté prověřovat 8 nových podezření z trestných činů, zaevidovali přes 40 přestupkových jednání a dopravní policisté vyjížděli ke čtyřem dopravním nehodám, při kterých nebyl naštěstí nikdo zraněn. Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách dosáhla výše 120.000 korun. S počtem dopravních nehod se Pardubicko stále drží na předních pozicích ve východočeském regionu.
 
   Okolo půl páté hodiny ranní na linku 158 telefonoval pán, že jeho žena doma nechala dopis na rozloučenou a utekla. Pán měl strach o její život. Začala proto pátrací akce, do které se zapojili nejen policisté z pořádkové služby, ale i kriminalisté. Kontaktovali jsme kamarády, příbuzné, prohledávali okolí a povolali jsme i služebního psa. Rozrušeného manžela jsme se snažili maximálně vytěžit k popisu manželky a jejího oblečení. Naštěstí se žena v půl deváté ráno ozvala a sdělila, že je doma. Tam si pro ní přijeli policisté a odvezli jí na služebnu k výslechu.
 
   O půl šesté ráno jsme byli přivoláni do ulice Hronovické, kde z kulturního domu měla vytékat voda. Operační důstojník prostřednictvím městsképolcie zajistil klíče od objeku, kde byla otevřená voda. Na místo mezi tím přijeli i hasiči, kteří výjezd klasifikovali pouze jako techniký. Voda byla zastavena a policisté se vrátili ke své práci.
 
   O půl jedenácté dopoledne žádala osádka vozidla rychlé záchranné služby asistenci policistů k výjezdu na Benešově náměstí. Záchranáři tam jeli k pacientovi s psychickými problémy a ten byl značně agresivní. To ale jen do doby, než přijeli policisté.
 
   O půl druhé po obědě vyjížděli policisté Obvodního oddělení Pardubice I. k údanému napadení mezi manželi. Paní telefonovala, že jí manžel napadl a navíc jí vyhrožuje. Na místě hlídka hovořila s paní, a jelikož napadení nevykazovalo znaky domácího násilí, začali případ řešit jako návrhový přestupek proti občanskému soužití.
 
   Téměř stejný případ vyjížděli řešit i policisté z Obvodního oddělení Holice do obce Horní Jelení. Telefonovala nám paní, že její manžel je opilý, slovně jí vyhrožuje a strká do ní. Když policisté přijeli na místo, zjistili, že paní utrpěla lehké zranění a případ také začali šetřit tako návrhový přestupek proti občanskému soužití.
 
Již ve dvou případech jsem se zde zmiňovala o tzv. “návrhovém přestupku“. A co nám o něm říká zákon, si můžete přečít na následujících řádcích.
 
... výňatek ze zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích...
 
Zahájení řízení
 
§ 67
 
            (1) Přestupky se projednávají z úřední povinnosti, pokud nejde o přestupky, které se projednávají jen na návrh (§ 68 odst. 1).
 
            (2) Podkladem pro zahájení řízení o přestupku je oznámení státního orgánu, orgánu policie nebo obce, jakož i právnické osoby nebo občana o přestupku, poznatek z vlastní činnosti správního orgánu nebo postoupení věci orgánem činným v trestním řízení.
 
            (3) Jestliže správní orgán věc neodloží ani neshledá důvod pro postoupení věci jinému orgánu, zahájí řízení o přestupku bezodkladně, nejpozději do šedesáti dnů.
 
            (4) Požádá-li o to oznamovatel, vyrozumí jej správní orgán do třiceti dnů od oznámení o učiněných opatřeních.
 
§ 68
 
            (1) Přestupky podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) a přestupky podle § 22 odst. 1 písm. h) a § 50 spáchané mezi blízkými osobami, jakož i přestupky podle § 49 odst. 1 písm. a) se projednávají jen na návrh postižené osoby, jejího zákonného zástupce nebo opatrovníka (dále jen "navrhovatel").
 
            (2) U přestupku, který lze projednat jen na návrh, lze návrh podat příslušnému správnímu orgánu nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o přestupku nebo o postoupení věci orgánem činným v trestním řízení. V návrhu musí být uvedeno, kdo je postiženou osobou, koho navrhovatel označuje za pachatele a kde, kdy a jakým způsobem měl být přestupek spáchán.
 
            (3) Vyjde-li v řízení o přestupku podle § 49 odst. 1 písm. b) a c) nebo přestupku podle § 50 zahájeném na návrh najevo, že skutek nebyl spáchán mezi osobami blízkými, pokračuje se v řízení z úřední povinnosti.
 
            (4) Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec a manžel, partner 16); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.
 
Okolo páté hodiny večerní nám telefonovali zoufalí rodiče z pardubických Polabin, že jejich syn přišel domů opilý a oni z něj mají strach. Na místo přijeli polabinští policisté, kteří nezbedného syna převezli na protialkoholní záchytnou stanici. Výsledek dechové zkoušky byl u muže 2,18 g/kg alkoholu v dechu. Tento povedený synáček není polabinským policistům neznámý a v krátké době ho řešili již podruhé.
 
 
 
 
 
 

vytisknout  e-mailem