Policie České republiky – Kriminalistický ústav
Spolupráce
Spolupráce Kriminalistického ústavu Praha s dalšími institucemi a zeměmi
- Dny vědy
- Triáda
- Zahraniční styky
Dny vědy
Cílem seminářů je seznámit širokou odbornou veřejnos s výsledky aplikovaného výzkumu, který je v Kriminalistickém ústavu Praha prováděn. Na tyto akce jsou proto, kromě hostů z resortu, zváni také zejména pracovníci mimoresortních institucí, se kterými ústav při řešení výzkumných projektů spolupracuje.
Triáda
V roce 2001 přišel tehdejší ředitel Centrální kriminalistické laboratoře Polské policie Insp. Dr. Mieczyslaw Goc s iniciativou na systematickou spolupráci zaměřenou především na výměnné stáže expertů. Dne 11. září 2001 byla přijata tzv. Varšavská deklarace ředitelů Centrální kriminalistické laboratoře Polské republiky, Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajneho sboru MV Slovenské republiky a Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR, která je známa pod zkráceným označením "Triáda". Opírá se o mezivládní bilaterální smlouvy zmíněných států.
Zahraniční styky
Mezinárodní spolupráce
Dalším hlavním aspektem současnosti je mezinárodní spolupráce, která je charakterizována několika formami. Jednak, nepochybně v souvislosti s bojem proti terorismu, se již otevřeně prosazuje a postupně realizuje mezinárodní výměna identifikačních dat pachatelů trestné činnosti a osob podezřelých z takové činnosti (zpravidla vedených kriminalistickými institucemi).
V praxi jsou již zavedeny v systému EURODAC a připravují se další. Dále je patrná snaha o jistou unifikaci metod zkoumání uplatňovaných v evropských kriminalistických laboratořích, ale hlavně je uplatňován proces tzv. správné laboratorní praxe, resp. řízení kvality práce (ve smyslu ČSN EN ISO/IEC 17 025). Zcela běžná je již odborná komunikace expertů v několika mezinárodních projektech.