Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Zlatý záchranářský kříž
Z rukou prezidenta republiky převzal Zlatý záchranářský kříž plk. Mgr. Tomáš Tuhý.
Devatenáctý březnový den se v sídle prezidenta republiky nesl v duchu lidské pospolitosti. Již po desáté proběhlo v prostorách Pražského hradu slavnostní předávání Zlatého záchranářského kříže.
Ten je udělován za pohotovou a nezištnou pomoc, ať už profesionálům z řad složek integrovaného záchranného systému nebo členům dobrovolných a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství a v neposlední řadě i občanům a to dospělým i dětem.
Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, dobrovolníků i profesionálů, neziskových organizací působících v oblasti záchranářství, stejně jako obětavé činy první pomoci laiků - dětí i dospělých a podpořit význam záchranářské profese i stavovskou čest záchranářů všech oborů. Tento akt již od roku 1998 oceňuje a zdůrazňuje význam záchranářské profese i laické pomoci. Letošní ročník byl ročníkem jubilejním. Zlaté záchranářské kříže se udělovaly již po desáté.
Záštitu nad letošním ročníkem projektu poskytli prezident České republiky, předseda vlády ČR, ministr vnitra ČR, ministryně zdravotnictví ČR, policejní prezident ČR, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, 1. náměstek ministra vnitra ČR, primátor hlavního města Prahy, hejtman Zlínského, Jihomoravského, Plzeňského, Ústeckého, Olomouckého kraje a kraje Vysočina.
Zlatý záchranářský kříž se uděluje v sedmi kategoriích: záchranářský čin laiků, záchranářský čin profesionálů jednotlivců, záchranářský čin profesionálního týmu, nejkurióznější záchranářský čin roku, humanitární čin mimo území ČR, cena za vyjímečný přínos pro záchranářství a cena mediálních partnerů. Každý rok se sejde množství návrhů na ocenění a je čím dál těžší vybrat jen jeden - ten nejlepší. Vždyť minimálně poděkování si zaslouží každý, kdo je ochoten v krizové situaci nezištně komukoliv pomoci.
Do projektu bylo zapojeno více než 450 odborníků všech záchranářských profesí, čtenáři časopisu RESCUE report, ale také široká veřejnost. Své nominace posílali prostřednictvím formuláře na internetových stránkách projektu i poštou. Redakce za rok 2008 přijala přes sto laických a profesionálních nominací, z nichž rovných sto postoupilo k hodnocení do finále.
Z rukou prezidenta České republiky Václava Klause převzal Zlatý záchranářský kříž náměstek krajského ředitele plk. Mgr. Tomáš Tuhý. Ocenění bylo uděleno policistům, hasičům a zdravotnickým záchranářům za profesionální zvládnutí situace po pádu mostu před projíždějící vlak.
Tragédie u Studénky se objevila ve všech evropských médiích a není třeba ji popisovat. Je třeba ocenit ty, kteří se podíleli na její likvidaci. Všechny tři složky Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje se velmi aktivně podílely na záchraně, vyprošťování a ošetřování poraněných osob i vyproštění osob zemřelých. "Jedna věc je připravovat si něco v klidu, tichu, když se nic neděje, a druhá věc je zareagovat v té setině vteřiny, v té rozhodující minutě na místě, a vy jste to dokázali," řekl oceněným prezident Klaus.
IMG_4927.JPG
Projekt je časopisem RESCUE report každoročně vyhlašován již od roku 1998 na území České republiky, od roku 2006 také na Slovensku. V roce 2000 laureáty Zlatého záchranářského kříže poprvé přivítal prezident České republiky na Pražském hradě, kde jim za jejich činy osobně poděkoval. V roce 2008 byly Zlaté záchranářské kříže poprvé předány přímo z rukou prezidenta České republiky Václava Klause.
vytisknout
e-mailem
Facebook