Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Nehodovost na Mostecku a pár rad řidičům
MOST - Jak postupovat při nehodě a rady před dovolenou
Letos se v květnu na Mostecku stalo celkem 68 dopravních nehod. Nikdo při nich nezemřel, jedna osoba utrpěla těžké zranění a 21 osob bylo zraněno lehce. U jednoho účastníka byl zjištěn alkohol. Hmotné škody se vyšplhaly na částku 3. 400 tisíc korun. Na silnicích I. třídy policie řešila celkem 15 dopravních kolizí, na komunikacích II třídy byly jen dvě. V Mostě policie šetřila 25 dopravních střetů, v Litvínově se jich stalo 18. Jedenáct řidičů způsobilo nehodu z důvodu nepřiměřené rychlosti, deset motoristů nedalo při jízdě přednost jinému, při předjíždění havarovali tři řidiči a 38 dopravních havárií bylo kvůli nesprávnému způsobu jízdy. V obci řidiči bourali 58x, mimo obec jen desetkrát. Nejčernějším dnem v květnu byl na silnicích regionu pátek, kdy policisté vyjížděli k šestnácti oznámením. Klid byl jako obvykle v sobotu a neděli. Na parkovištích nezvládli řízení tři řidiči, třináct řidičů od dopravní nehody ujelo. Nejčastěji řidiči havarovali v době od 10 do 12 hodin, relativně klid byl mezi 02-06 hodinou. Nejvíce střetů měli řidiči osobních vozidel - 38 DN.
Dopravní policie v letošním roce neporovnává nehodovost s rokem minulým. Důvodem je právní úprava, kdy došlo ke změně povinnosti hlásit dopravní nehodu. Ještě v roce 2000 byl limit pro oznamovací povinnost stanoven na pouhých 1 000 korun, od ledna 2009 činí rovných 100 000 korun.
Řidič nemá povinnost hlásit dopravní nehodu policii ČR, pokud
- zjevná škoda na některém ze zúčastněných vozidel nebo přepravovaných věcech nepřesahuje 100 000 korun.
- nedošlo ke zranění nebo usmrcení osoby
- nevznikla hmotná škoda na jiném majetku další osoby (např. škoda na komunikaci, na budově, na dopravní značce)
Policii ČR je nutné volat, pokud
- není splněna některá z výše uvedených podmínek
- nemůže zabezpečit obnovení provozu na komunikaci
Zákon od ledna ukládá účastníkům dopravních nehod, ke kterým se policie nevolá, povinnost sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Pokud některý z účastníků odmítne poskytnout součinnost při sepsání záznamu o nehodě, je nutné zavolat policii. Odepřením sepsat záznam o nehodě se druhý účastník dopravní nehody dopouští přestupku.
A protože se blíží dovolené, čas výletů a dlouhých cest do zahraničí policisté doporučují pro bezpečnou jízdu
- řádně zkontrolovat technický stav vozidla
- nezapomenout potřebné doklady - mimo běžných dokladů jako je řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta mezinárodního pojištění potřebujete také -
souhlas majitele o zapůjčení vozu, kde jsou uvedena nezbytná osobní data majitele, automobilu a samozřejmě i řidiče. Pro členy rodiny stačí podpis majitele vozu. Vhodné je i telefonní číslo, na kterém mohou orgány zahraniční policie kontaktovat majitele. Nejde jen o kontakt v případě pochybností o totožnosti vozu ale i v případě vážné dopravní nehody nebo krádeže vozu.