Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Senioři jsou snadnou obětí

MOST - Devadesátiletou ženu okradl lapka před domem pro důchodce 

 

Devadesátiletou ženu okradl tento měsíc neznámý lapka. Ten v Mostě před domem pro seniory v odpoledních hodinách přistoupil k seniorce zezadu a z ruky ji vytrhl kabelku. Než se žena vzpamatovala, byl lapka pryč. Případ krádeže na osobě šetří mostecká policie. I 76 letý muž z Mostu se stal obětí neznámého pachatele. Lupič do muže v jednom mosteckém parku strčil. Když poškozený upadl na kolena, zloděj mu ze zadní kapsy vytáhl peněženku. Z ní pak vyndal občanský průkaz, který okradenému vrátil.
Případy krádeží a loupeží na seniorech nejsou ojedinělé. Lapkové využívají jejich špatné motoriky, horšího zdravotního stavu i důvěřivosti. V severních Čechách došlo k 163 případům, kdy byli senioři okradeni. Ke krádežím a loupežím dochází na ulici, v obchodních domech, parcích, ale i na nádraží, hřbitovech, prostředcích městské hromadné dopravy. V Mosteckém regionu policie takových případů zaznamenala 21 a v rámci kraje tento počet řadí Most na třetí místo za Teplice a Ústí nad Labem.
Jinou kapitolou jsou případy krádeží a podvodů za pomocí různých legend, které pachatelé na seniorech s úspěchem praktikují. Poslední případy na kterých mostečtí kriminalisté pracovali, skončily obviněním pachatelů. V Mostě samozvaný taxikář vnikl do bytu 84 leté ženy, kterou pak po kávě připravil až nelidským způsobem o její úspory.
Důvěřivost jiné seniorky zase využili dva trhovci z Moravy. Ač sami již letití, obrali 80 letou Mostečanku o její důchod přímo na trhu a ještě s ní zajeli domů pro další peníze.
Policie chce seniory varovat před těmito podvodníky. Ti přicházejí s různými legendami a nakonec oběť okradou. Přichází třeba jako podomní prodejci zdravotních dek, hrnců, vydávají se za pracovníky plynáren, elektráren či vodáren, nabízí broušení nožů, přináší přeplatky za energii, z pojišťoven, za léky nebo se vydávají za sociální pracovnice, známé či dokonce policisty. V severočeském kraji policie řešila celkem 40 obdobných případů, z toho na Mostecku jich bylo letos pět.
Mostečtí policisté proto nabádají seniory, aby nepouštěli cizí osoby do svých bytů a domů a cizím lidem nedůvěřovali. Jedině obezřetností si mohou chránit svůj majetek.


 

vytisknout  e-mailem