Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Senioři oběťmi podvodníků

LOUNY - Pod různými legendami je okrádají 

 

Stále častěji a opakovaně nabádají policisté starší občany, aby nikoho cizího nepouštěli do bytů a nenechali se zlákat podvodníky, kteří je potom okradou o jejich úspory. Jen v severních Čechách bylo za první pololetí tohoto roku nahlášeno celkem  40 případů s celkovou škodou 1 188 620 Kč, kdy podvodníci využili smyšlené legendy k tomu, aby potom důvěřivé seniory okradli o jejich peníze. Jak jsme již několikrát uváděli, většinou se tito podvodníci vydávají za pracovníky pojišťoven, energetiky, přijdou odečítat plynoměry, vodoměry či nabízejí různé deky a hrnce. Často se vnutí do bytů důchodců s tím, že jim nesou přeplatek třeba za elektřinu nebo za léky. Proto by senioři měli být obezřetní a mít na paměti varování policistů. V lounském okrese řešili policisté za první půlrok letošního roku zatím dva případy, kdy podobným způsobem přišli seniořy o svoje peníze. První případ je z konce března letošního roku, kdy podvodníci byli úspěšní v Radíčevsi a ke druhému skutku došlo v polovině června v Lounech.

Okradení seniorů v Radíčevsi

Seniorský pár v Radíčevsi se nechal 26. března, krátce po poledni, obelstít podvodníky. K sobě do domu si pozval muže a ženu, ve věku asi 40 let, snědé pleti, kteří se údajně vydávali za pracovníky energetiky a přišli jim vrátit přeplatek ze elektřinu v hodnotě 1 000 Kč. Přitom použili známou báchorku, že mají u sebe pouze pětitisícovou bankovku a požádali manžele o vrácení nazpět. Poté už následoval známý scénář. V nestřežený okamžik muž z uvedené dvojice odcizil seniorům z ložnice peněženku s finanční hotovostí ve výši 25 000 Kč a utekl oknem. Poškozený manželský pár tak zbytečně přišel o svoje úspory.  

Falešný pojišťovák v Lounech

Policisté šetří další případ, kdy se seniorka nechala oklamat podvodníky a přišla tak o svoje úspory. K této události došlo 17. června dopoledne v Lounech. Ke dveřím jejího rodinného domku přišel neznámý muž s tím, že jí nese na vyplacení peníze z pojišťovny. Poškozená mu tedy otevřela a pozvala ho dovnitř. V bytě se následně odvíjel scénář jako ve většině podobných případů. Podvodník měl poškozené vyplatit 2 000 Kč, ale měl pouze pětitisícovou bankovku. Proto požádal seniorku, aby mu 3 000 Kč vrátila. Žena tedy šla do vedlejší místnosti, kde měla uschovány svoje úspory. Muž ji však přitom sledoval a následně využil její nepozornosti a v nestřeženém okamžiku ji o všechny peníze okradl. Bezmála 86letá seniorka tak přišla o 23 000 Kč. Policisté zjistili, že ke stejnému jednání došlo o několik desítek minut dříve i ve vedlejší ulici, kde se neznámý muž snažil vloudit k 92letému důchodci s tím, že je z nemocenské pojišťovny. V tomto případě se obezřetný stařík zachoval naprosto správně. Do domu ho nepustil a tudíž o žádné úspory nepřišel. Policisté po pachateli pátrají. Jak dokazuje tento případ, opakované varování hlavně seniorů, aby nikoho cizího nepouštěli do bytu, se často míjí účinkem.

 

Další obdobný případ šetřili policisté začátkem července v Lounech   

Dne 9. 7. 2009 v Lounech, na Suzdalském náměstí, vešla neznámá žena do bytu poškozeného seniora pod záminkou napsání vzkazu pro sousedku. V době, kdy poškozený s touto ženou psal vzkaz v kuchyni bytu, vešla do volně otevřeného bytu další neznámá žena, která před poškozeným začala roztahovat osušky, které chtěla, aby předal sousedce. Po nějaké době si poškozený přes tyto dvě ženy povšiml, že v jeho ložnici se nachází cizí muž, který se přehrabuje v jeho osobních věcech. Když na muže zakřičel, obě ženy k němu přistoupily, aby nemohl do ložnice vstoupit, přičemž zakopl o práh dveří a upadl.  Nežli se poškozenému podařilo vstát, všichni tři utekli neznámo kam. V průběhu rozhovoru mezi sebou ženy mluvily německy. K odcizení věcí z bytu nedošlo. Poškozený utrpěl poranění ramene.

Několik užitečných rad nejen pro seniory

Jak se chovat bezpečně  doma
1. Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za  nimi.
2. Do bytu vpusťte pouze ty, které dobře  znáte nebo  se vám důvěryhodně prokáží. I na pohled sympatický  člověk nemusí mít vždy dobré  úmysly. Cizí  lidi nikdy nevpouštějte do bytu!
3. Na dveřích nebo zvonku  je dobré  psát jmenovku v množném čísle nebo v mužském  rodu.
4. Buďte  opatrní, nevěřte každému, kdo  vás za dveřmi požádá o  pomoc.
5. Zamykejte vchodové dveře. Pokud  bydlíte v přízemním  bytě nebo rodinném domku, nezapomeňte zavírat  okna.
6. Byt zavírejte a zamykejte,  i když  jdete třeba jen k sousedce, do sklepa nebo jen s odpadky.
7. Čekáte-li příchod cizího  člověka,  požádejte někoho z blízkých nebo přátel, aby  byl s vámi doma.
8. Nebuďte důvěrní ani k různým  podomním  prodejcům, kteří nabízí zdánlivě levné zboží.

Jak zvýšit své  bezpečí
1. Pořiďte si panoramatické  kukátko a pojistný řetízek. Kukátko vám umožní vidět  široký prostor za vašimi dveřmi a díky pojistnému  řetízku můžete vyřídit některé  záležitosti v relativním  bezpečí.
2. Nemějte  doma více peněz v hotovosti nebo cenné  věci, pokud nevlastníte dobře ukrytý trezor.
3. Noste  u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost.  Pokud potřebujete vybrat  nebo uložit více peněz, vezměte raději s sebou někoho blízkého.
4. Nikdy se před nikým nechlubte kolik  máte peněz,  ani svým majetkem.
5. Nepůjčujte peníze cizím lidem a nedávejte ani  žádné zálohy podomním prodejcům.

vytisknout  e-mailem