Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
Do konce července lze ještě vrátit zbraň
V rámci zákona č. 484/2008 Sb., kterým byl novelizován zákon č.119/2002 Sb., O střelných zbraních a střelivu, byla k 1.2.2009 vyhlášena všeobecná amnestie zániku trestnosti pro trestný čin nedovolené ozbrojování. Její platnost končí ke dni 31. července 2009.
Občané mají tedy ještě posledních pár dnů, aby této možnosti využili a kterémukoli útvaru Policie ČR dobrovolně odevzdali do úschovy bez povolení přechovávané zbraně nebo jejich hlavní části. Vyhnou se tak případnému trestnímu postihu. Výhodou amnestie je, že ten, kdo zbraň odevzdává, není povinen k jejímu původu podávat jakékoliv vysvětlení. Může ji odevzdat kterémukoli útvaru Policie ČR, kde obdrží potvrzení. Zbraň je poté odeslána příslušnému inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy, který ji postoupí policejním specialistům na balistiku, aby zjistili, zda s ní nebyl spáchán trestný čin, zda neprochází v policejních databázích jako odcizená, a to nejen na území České republiky, ale i v celém Schengenském prostoru, anebo, zda není majetkem někoho jiného. Pokud je zbraň takzvaně nezávadná, může ten, kdo ji odevzdal, zažádat o její vrácení. K tomu ale musí vlastnit zbrojní pas. Pokud jej nemá, může si zažádat o jeho vystavení, anebo zbraň věnovat či předat tomu, kdo jej vlastní. Možnou variantou také je, že si chce dotyčný zbraň uchovat jako dekoraci, přestože nevlastní zbrojní pas. V takovém případě musí být zbraň znehodnocena tak, aby se stala nefunkční. Znehodnocení provede specializovaná firma, která je k tomu, jakožto držitel licence, plně kompetentní. O znehodnocení poté obdrží původní majitel potvrzení a zbraň tak může přechovávat zcela legálně.
Během této poslední amnestie se na Policii ČR obrátilo nejvíce občanů v celé její historii. Nejvíce zbraní přitom bylo odevzdáno právě v Praze. Na policii se obraceli nejen jednotlivci, ale i různé spolky, rozpuštěné oddíly, apod. Od února 2009, kdy byla amnestie vyhlášena, odevzdali lidé na policii přibližně 200 pušek a kolem 400 krátkých zbraní. Velkou část tvořily válečné zbraně, mimo jiné také kulomet a přibližně 10 samopalů. Z kategorie zajímavějších kousků lze zmínit například britskou signální pistoli zn. WEBLEY & SCOTT z r. 1939 používanou ve 2. svět. válce, dvouhlavňový perkusní revolver zn. Le MAT, italská replika z r. 1890, pistoli Browning 35 HP, belgické výroby, vyrobenou pro německou armádu používanou ve 2. svět. válce, sovětskou armádní pistoli z 50. a 60 tých let Makarov, ráže 9 mm, anebo například Soudobý revolver STURM RUGER & CO. INC 44 Magnum, americké výroby. Zajímavostí jsou ale také zbraně s věnováním, tzv. darovací, například dvouhlavňová brokovnice, kterou majiteli daroval někdejší ministr obrany Alexej Čepička. Neméně zajímavá je též rakouská pistole STEYR model 1912 ráže 9 mm a vůbec nejvzácnějším a nejhodnotnějším kouskem je rakousko – uherský experimentální revolver STEYR, jehož hodnota je více než 300 tisíc korun.
Možnost odevzdat zbraň mají lidé ještě do konce července tohoto roku.
UPOZORNĚNÍ!!! -
Pracoviště Inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy, které sídlilo v ulici Světová, Praha 8, bylo přestěhováno na adresu Přístavní 41, Praha 7, viz. kontakty.
22.7.2009 por. Bc. Eva Miklíková
vytisknout
e-mailem
Facebook