Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Vítkov: případ objasněn
Policisté obvinili 4 muže, kteří si útok předem naplánovali.
Severomoravští policisté objasnili případ, ke kterému došlo dne 18. dubna 2009 ve Vítkově na Opavsku. Tehdy neznámý pachatel nebo pachatelé vhodili do domu, ve kterém v té době spalo několik osob, včetně dětí, zápalné láhve. Kriminalisté mají za sebou perné téměř čtyři měsíce, kdy skládali jednotlivé střípky mozaiky. Vyšetřování případu bylo mimořádně náročné. Potvrdilo se však, že týmová práce a vzájemná spolupráce s ostatními policejními složkami (například Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a dalšími policejními krajskými ředitelstvími) byla ta správná cesta. Poděkování za spolupráci patří samozřejmě také Krajskému státnímu zastupitelství Ostrava a dalším institucím a osobám.
Policisté v rámci vyšetřování využili všechny moderní kriminalistické prostředky, metody a postupy. Od samého počátku pracovali precizně, nepodcenili žádnou získanou a samozřejmě ani vyhledanou informaci.
Kruh podezřelých se postupem času zužoval. Kriminalisté shromáždili a zadokumentovali dostatek skutečností pro to, aby mohli přistoupit k realizaci. Ve středu 12. srpna 2009 zadrželi v ranních hodinách 12 podezřelých osob (některé z nich mají kriminální minulost). Jednalo se o 9 mužů a 3 ženy ve věku mezi 20 a 30 lety z regionu severní Moravy. Osm osob bylo po provedených výsleších propuštěno (nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit proti nim trestní stíhání). Zbývající čtyři muži byli obviněni z trestného činu vraždy podle ustanovení § 219 odst. 2 písm. a),e),g) trestního zákona ve stadiu pokusu. Všichni obvinění jsou nyní na základě rozhodnutí soudu ve vazbě. Obvinění jsou sympatizanti krajní pravice.
Někteří z obviněných se ke svým činům doznávají. Celou událost z osudné noci předem naplánovali. Vytipovali si rodinu z Vítkova. Neměli k ní žádný vztah. Věděli, že v rodině jsou a v domě, do kterého se chystají zápalné láhve vhodit, budou také děti. V ten den nakoupili knoty, zápalnou tekutinu a zajistili si lahve. Pod rouškou noci přijeli k domu a vhodili do třech předních oken zápalné lahve. Naskočili do auta a z místa odjeli.
Pokud se ještě vrátím o krok zpět, zadržení podezřelých osob proběhla tak, jak je policisté předem detailně naplánovali. Nic nemohli nechat náhodě. Vzhledem k závažnosti spáchaného skutku se na akci podíleli také příslušníci zásahové jednotky. Celkově se na zadržení zmíněných dvanácti osob podílelo kolem 150 policistů. Vše muselo klapnout do sebemenšího detailu. Byl využit také například vrtulník. Při a následně po zadržení bylo provedeno několik domovních prohlídek, při kterých policisté zajistili množství věcí.
Obviněním osob pro kriminalisty práce zdaleka nekončí. Je potřeba na případu i nadále intenzivně pracovat.
Souhrn základních informací z vyšetřování
V samotném počátku vyšetřování byl vyčleněn maximální počet kriminalistů a dalších osob. Ve dne v noci byly na nohou současně i desítky lidí (zhruba 60 policistů). Již o dubnovém víkendu, kdy ke skutku došlo, se totiž rozjela mašinérie zjišťování, prověřování a vyvracení informací, včetně vyhodnocování stop zajištěných na místě činu. Postupem času přicházely ke kriminalistům různé důležité informace. Například, na základě chemické analýzy, kterou provedli specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje, bylo potvrzeno, že pachatel (nebo pachatelé) vhodili do domu zápalné lahve, ve kterých byl běžně dostupný automobilový benzin.
Opravdu mimořádně náročnou práci policistů je možné doložit například tím, že policisté kontaktovali přes 600 osob, které měly, nebo by mohly mít informace týkající se případu. Pod pojmem „kontaktovali“ si lze zjednodušeně popsáno představit postup zjištění identity osoby a určení místa jejího současného pobytu - ne všechny osoby totiž bydlí na uvedených, oficiálních adresách, mají stálé zaměstnání a podobně. Kriminalisty tak stálo nemálo času a úsilí dopátrat se konkrétních osob a navázat s nimi kontakt. Policisté se nakonec rozjeli v podstatě do celé republiky. Mluvili s osobami, které byly v minulosti v kontaktu se členy poškozené rodiny, ať již z hlediska pracovního, osobního, nebo jiného. Hovořili – samozřejmě kromě známých a příbuzných - například s řidiči autobusů projíždějících Vítkovem, zdravotníky…
Získávání informací od těchto osob bylo důležité také z hlediska prověření motivu, který vedl pachatele ke žhářskému útoku. Kriminalisté museli prověřit několik verzí: na samotném počátku byla verze z rasových důvodů (která se nakonec potvrdila), stejně jako osobní i finanční motiv. Nebylo možné vyloučit ani náhodný kriminální delikt. Časem mohli kriminalisté vyloučit další možnou verzi – sebepoškození.
Policisté oslovili v souvislosti s vyšetřováním také veřejnost se žádostí o poskytnutí jakýchkoli informací k případu. Je potřeba poděkovat sdělovacím prostředkům za zveřejnění výzvy a občanům za poskytnuté informace. Ke kriminalistům zamířily desítky poznatků. Co se týká odměny ve výši 100 000 korun, kterou vypsalo vedení jedné z televizí, je v této chvíli možné říci, že nikdo neuvedl relevantní informaci, která by vedla k dopadení a usvědčení pachatele skutku. Nikdo z volajících ani nepodmiňoval sdělení informací slíbením odměny.
por. Mgr. Soňa Štětínská
vytisknout
e-mailem
Facebook