Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Stalo se v Ostravě - víkend

„Brutální týrání II“ 

 

„Brutální týrání II“

Bohužel již podruhé v tomto měsíci informuji o dalším případu týrání dítěte (7.8.2009 jsem informovala o podezření z týrání devítiletého děvčátka družkou matky).

Policejní komisař sdělil obvinění 44letému muži pro trestný čin týrání svěřené osoby a podal podnět ke vzetí obviněného do vazby. Muž je podezřelý, že v blíže nezjištěné době, nejméně od počátku července 2009 do 27.8.2009, v jednom z ostravských bytů, nepřiměřeně trestal pětiletého syna své družky. Konkrétně měl chlapce nechávat opakovaně klečet celé dny v koupelně nebo pod stolem. Důvodem těchto nepřiměřených trestů měla být skutečnost, kdy měl chlapec vzít kojeneckou láhev sourozencům. Podezřelý měl chlapci svazovat zezadu ruce, bít jej hadicí do hlavy, krku i po celém těle. K bití měl muž používat také vařečky i opasku. Následkem bití měly být četné pohmožděniny po celém těle.
Protiprávní jednání mělo vyvrcholit 27.8.2009, kdy měl muž zjistit, že chlapec vzal opět  sourozencům kojeneckou láhev a pil z ní. Muž jej měl uhodit do obličeje tak, že mu měl způsobit poranění, jenž si vyžádalo lékařské ošetření.
Podezřelý muž měl lékařce sdělit, že chlapec upadnul v bytě a při tom se zranil. Pečlivou a zkušenou lékařku však nezmátl. Lékařka při prohlídce zjistila na těle dítěte známky týrání a přivolala policisty. I v tomto druhém srpnovém případě týrání dítěte tak přísluší zásadní „role“ profesionálně jednající lékařce, které patří naše poděkování. Bez ní by dítě bylo pravděpodobně dále vystaveno agresivnímu zacházení 44letého přítele své 24leté matky (v prvním srpnovém případě holčičku zřejmě zachránila všímavá a nelhostejná učitelka). Lékařka zjistila zranění vyžadující hospitalizaci dítěte v nemocnici.

Okamžitě po oznámení do nemocnice vyrazili policisté. V úzké součinnosti s Okresním státním zastupitelstvím Ostrava policisté konali s jediným cílem – zamezit jakémukoliv dalšímu násilnému jednání vůči chlapci. Na základě předchozího souhlasu státního zástupce byl podezřelý téhož dne zadržen. Policisté spolupracují také s pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Vzhledem k tomu, že muž i matka chlapce ve věci odmítli vypovídat, skutečnosti důležité pro objasnění skutku kriminalisté zjišťují dalšími procesními úkony. Bylo provedeno ohledání místa činu, byly zajištěny věci důležité pro trestní řízení. Ve věci podaly vysvětlení některé osoby.

Aby nedocházelo k traumatizaci oběti proběhl výslech malého svědka, i jeho sestřičky, ve speciální výslechové místnosti. Před zúčastněnými se postupně rozvíjelo nepochopitelné jednání. Chlapec měl být bit za pomocí vařečky, pásku, hadice, svazován…Za trest mělo dítě klečet celé dny. Výčet trestů však není úplný a detailní, není smyslem tiskové zprávy. Zásadní je v těchto případech všímavost i rozhodnutí pomoci, každý svědek obdobného jednání může zabránit vážným následkům.

Zajímavé informace o speciální výslechové místnosti v Ostravě naleznete na:
http://web.mvcr.cz/archiv2008/zpravy/2007/konference0130/prezentace/ostrava.pdf

Vzorem všem ostatním, kteří váhají v některých případech, zda volat policisty či nikoliv, je ideální reakce lékařky v tomto konkrétním případě. Obecně lze doporučit, raději policisty informovat opakovaně tzv. zbytečně, než nezavolat policisty vůbec, s následným těžkým či tragickým následkem. I v tomto případě přišla okamžitá pomoc, dítě bylo umístěno z dosahu agresivní osoby. Některé případy domácího násilí policisté začínají prověřovat právě na základě informací sousedů či osob tzv. pomáhajících profesí – tedy učitelů, zdravotníků.

V Ostravě vznikla speciální výslechová místnost pro práci s dětskými svědky před několika lety jako první v kraji (nikoliv v republice). Díky tzv. domácímu prostředí není dítě stresováno úředním prostředím kanceláří. Výslech vede zkušený specialista-kriminalista. V některých případech se výslechu účastní i psycholog. Sdělení malého svědka je zaznamenáváno technikou, aby nemusel být výslech provádět opakovaně a aby nedocházelo znovu k traumatizaci dítěte. Záznam může být opakovaně využit všemi na věci zúčastněnými orgány, bez nutnosti další přítomnosti oběti. Výslechů se účastní soudce, státní zástupce, pracovník orgánu péče o dítě atd. Dítě je však nevidí, díky speciální místnosti vedle výslechové místnosti, a není tedy rozptylováno či vystrašeno množstvím lidí.

Vyšetřování závažného trestného činu je na počátku. Ve věci budou provedeny další výslechy svědků a budou zjišťovány další okolnosti činu i nové důkazy. Na pachatele trestného činu týrání svěřené osoby pamatuje trestní zákon trestem odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Není vyloučena ani změna právní kvalifikace na trestný čin týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě, za něž hrozí pachateli maximálně trest odnětí svobody až na osm let.

Pro matky, jenž se ocitnou v životní krizi, připomínám možnost vyžádání pomoci u příslušného odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Nevýznamná pro tyto případy není ani existence azylových zařízení pro matky s dětmi.

por. Bc. Gabriela Holčáková
komisařka Preventivně informační skupiny Ostrava

Napsali o nás např.: ČT 24, novinky.cz, rozhlas.cz

vytisknout  e-mailem