Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Kapesní krádeže

Policisté radí občanům 

 

         Podle policejních statistik tvoří největší podíl kriminality, kterou se v prvním pololetí letošního roku zabývali plzeňští policisté, majetková trestná činnost. Nejznámějším a také nejčastějším protiprávním jednáním, které spadá do oblasti majetkové kriminality, je trestný čin krádež.
         Zvláštním případem tohoto trestného činu jsou krádeže, kterých se dopustili pachatelé tak, že poškozeným odcizili finanční hotovost nebo věci, které měli přímo u sebe nebo při sobě, například v kapsách oblečení, v kabelkách, příručních zavazadlech apod. 
         Na území města Plzně za prvních sedm měsíců tohoto roku policisté evidují 279 těchto případů. Hmotná škoda, která tímto protiprávním jednáním pachatelů vznikla, přesáhla 2 335 000 korun.  Za stejné období loňského roku to bylo 306 takových krádeží se škodou více než 1 504 000 korun.    Přestože došlo ke snížení počtu případů o téměř 9 %, způsobená škoda vzrostla o více než  35 %.
        Nejčastěji se lidé stávají obětí tzv. kapesních krádeží na místech s vysokou koncentrací lidí. Jedná se především o vozidla městské hromadné dopravy osob, nástupní a výstupní místa, čekárny a nádraží. Útoky kapsářů rozhodně nejsou výjimkou v nákupních centrech. V obchodních domech si pachatelé vyhlížejí oběti nejčastěji ve frontách u pokladen, při různých prezentacích a předváděcích akcích nebo při prohlídce kupovaného zboží. Zákazníci zaujati nakupováním nevěnují svým věcem a svému okolí dostatečnou pozornost.
        Pachatelé si typují svou oběť tak, aby krádeží získali současně co největší prospěch a přitom snížili riziko svého dopadení na minimum. Proto mezi oblíbené oběti patří senioři, matky s malými dětmi nebo imobilní či jinak znevýhodnění občané, kteří mají obranu před zloději ztíženou. 
        Tomuto druhu krádeží se však lidé mohou svým aktivním přístupem účinně bránit, například budou – li se řídit radami a doporučeními policistů vycházejícími ze zkušeností s tímto typem kriminality. 
        Policisté radí občanům, aby při cestování měli svá zavazadla a jiné věci vždy pod dohledem. Není vhodné doklady a peníze umisťovat do zadních kapes kalhot nebo do vrchních částí tašek a batohů. Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatů je vhodné si všímat svého okolí, zejména pak, zda tuto činnost někdo nepozoruje.
        Policisté doporučují, pokud je to možné, nenosit u sebe větší finanční hotovost. Základním a známým způsobem, jak předejít zneužití platebních karet, je, že na kartách není napsaný bezpečnostní kód. V případě ztráty nebo odcizení platební karty by lidé měli neprodleně informovat bankovní ústav a kartu zablokovat. Oblíbeným předmětem zájmu zlodějů jsou rovněž mobilní telefony, které mohou mít hodnotu několika tisíc korun.
       Policisté apelují na širokou veřejnost, aby v případě, že jsou svědky krádeže, poškozeného varovali. Pokud již takovým způsobem nelze jednání pachatele překazit, je nutné událost oznámit co nejrychleji policii například telefonicky na tísňovou linku 158. Každý svědek může svým včasným telefonátem přispět k dopadení pachatele jeho popisem, určením směru útěku či upřesněním průběhu události.
       V případě, že se občané sami rozhodnou pachatele trestného činu zadržet, měli by být velmi opatrní. Pachatelé mohou být agresivní, a tedy i nebezpeční. Je třeba mít na paměti, že ochrana života a zdraví má před majetkovou újmou vždy přednost.   
 
 

     
                                                                                                                                                                                por. Mgr. Aleš Zoubek
 


 

vytisknout  e-mailem