Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Diskriminace

Boj na dlouhou trať 

Diskriminace, slovo, které je řadě lidí velmi známé a jev, který se objevuje v řadě zaměstnání. Občané České republiky jsou svobodní lidé a podle platných právních norem a zákonů mají všichni stejná práva. Najdou se ale případy, kdy si toto někdo neuvědomuje a jednoho upřednostňuje a druhého diskriminuje.        
Diskriminace pochází z latinského výrazu discriminare, což v přesném překladu znamená rozlišovat. Nejčastěji se tento pojem používá v negativním významu rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké obecné skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince. Diskriminace se dá rozdělit dle konkrétních znaků odlišujících jednotlivé skupiny. Pak hovoříme o tzv. diskriminaci rasové, náboženské, věkové, sexuální orientace, aj. Jak již bylo výše nastíněno, tyto druhy diskriminace jsou v moderních demokratických zemích považovány za nepřípustné a zpravidla je jejich zákaz pevně zakotven v zákonech a v mezinárodních úmluvách. V České republice diskriminaci zakazuje Listina základních práv a svobod, ale zákazy konkrétních forem diskriminace se objevují i v dalších zákonech.
A proč tomu tak je? Diskriminace je zakázána právě z toho důvodu, že vychází z principu spravedlivého posuzování člověka, podle jeho osobních kvalit a schopností, nikoliv podle příslušnosti k určité skupině. Většina lidí si mylně myslí, že diskriminace je jen problémem menšin. Naopak, všichni se můžeme stát obětí diskriminace a to v různých životních situacích. Každý z nás určitě někdy slyšel nějakou stížnost známé nebo známého s argumentem, že je diskriminován. Někdy to může být řečeno v legraci, někdy to dotyčný myslí vážně a je zapotřebí se nad tím zamyslet.
 
Diskriminaci můžeme rozdělit na následující typy :
 
Přímá diskriminace – podstatou je, že jednání a zacházení s Vámi a s jinou osobou je zcela rozdílné. 

Nepřímá diskriminace – je jednání, kdy zpočátku neutrální rozhodnutí, rozlišování nebo postup znevýhodňuje či zvýhodňuje fyzickou osobu vůči jiné. Nepřímá diskriminace se často objevuje i z důvodu zdravotního postižení
Kdo chce, důvod si vždycky najde. Někdy je to rasa nebo etnický původ, náboženství nebo víra, národnost , pohlaví, věk , zdravotní postižení, sexuální orientace nebo politická příslušnost. Ani v jednom případě si to ale nesmíte nechat líbit. Jednou jste svobodný občan a máte právo říct: „ NE, TO SE MI NELÍBÍ!“
 
Podle statistik se diskriminace nejčastěji vyskytuje v zaměstnání,  při podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a při studiu a vzdělání.  
Nebuďte obětí a tento problém řešte!
 
Využito materiálů MVČR
 
 

vytisknout  e-mailem