Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Příliš mnoho pochybností

Zásadní důkaz pod hladinou 

 

plk. Mgr. Tomáš Landsfeldplk. Mgr. Tomáš Landsfeld

Loupežná přepadení heren patří ke stále obvyklejšímu způsobu získání finančních prostředků a pachatelé těchto trestných činů se mnohdy nespokojí jen s pouhou pohrůžkou, ale stále častěji sahají k násilí vůči personálu. Těmto parametrům odpovídal také případ, který se odehrál v jedné z heren v centru Ostravy na počátku února 2008.

Se záminkou rozměnění pětitisícové bankovky vstoupil do herny kolem čtvrté hodiny ranní třetího únorového dne neznámý muž. Zaměstnanec herny, tehdy 30letý muž z Ostravy, bankovku převzal a šel s ní, jako již mnohokrát, do místnosti v zadní části objektu, následován neznámým. Ten pak napadl oběť údery pěstí a pod pohrůžkou zbraně ji donutil lehnout si na zem. Napadený byl znehybněn pomocí lepicí pásky, kterou mu byla přelepena dokonce ústa. Kýžená pomoc přišla ze sousedního baru-herny, do níž spoutaný muž zhruba po půlhodině doklopýtal.
Takto popsal skutek v trestním oznámení poškozený. Vypadalo to na další z řady loupežných přepadení, které nejsou v městě zas tak výjimečné. První pochybnost, která podnítila instinkt kriminalistů, byla neobvyklá škoda - z trezoru prý zmizela částka ve výši přibližně 269 000 korun.  Nebývá zvykem ukládat podobné částky peněz v hernách tohoto typu, mimo jiné též z bezpečnostních důvodů.
I skutečnost, že pachatel mimo mobilních telefonů a dalších věcí zcizil rovněž záznamové zařízení kamerového systému, bylo možno považovat za spíše raritní. Ani nesrovnalosti ohledně pracovních směn, zjištěné při prvotních výpovědích personálu, nebyly bezvýznamnými. Při prověřování bylo zjištěno, že v inkriminovaný den neměl mít poškozený původně směnu.
Postupně se tedy kriminalisté soustředili na prověření verze, která zahrnovala podíl poškozeného muže na případu. Zajímavé bylo zjištění, že muž měl již v minulosti zpronevěřit zaměstnavateli větší finanční částku, kterou však měl vrátit. Další indicií byla také častá hra muže na automatech a to i v herně, kde pracoval. Důležité bylo i to, že ve stejný den, kdy došlo k loupeži, někdo do automatu v rozmezí jediné hodiny naházel celkem 290 000 korun.
Paralelně s tímto prověřováním kriminalisté pátrali po odcizených mobilních telefonech. Sisyfovská práce přinesla výsledek v podobě ztotožnění muže z Frýdku-Místku. Klíčem k objasnění celého případu se stala jeho výpověď. Prozradil totiž jméno člověka, od nějž telefon získal, a který se v té době shodou okolností již nacházel v ostravské vazební věznici pro jinou závažnou a rozsáhlou trestnou činnost. Tento muž pak ve své výpovědi detailně popsal přípravu, provedení fingovaného loupežného přepadení, jehož iniciátorem měl být sám  poškozený. Motivem činu byla zřejmě snaha zakrýt dluh, který měla „oběť“ způsobit majiteli herny v důsledku hráčské vášně.
Pomyslnou třešničkou na příslovečném sladkém dortu poznání bylo nalezení dalších odcizených telefonů, včetně záznamového zařízení kamerového systému, které vylovili potápěči ze dna řeky Ostravice. Případ tak mohl být překvalifikován, z oběti se stal pachatel.  Precizně odvedená, téměř dvouměsíční práce kriminalistů skončila předáním obviněného spravedlnosti.

Článek byl napsán pro deník Právo plk. Mgr. Tomášem Landsfeldem, ředitelem Městského ředitelství policie Ostrava, a je zveřejňován v seriálu Práva "Z policejních spisů" . 

http://pravo.novinky.cz/p219q11h.php

 

 

 

vytisknout  e-mailem