Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Dnes v Ostravě - 2.10.2009

“Natočen při činu” 

 

“Natočen při činu”
       Zvláštního chování mladíka si povšiml 46letý muž při svém návratu domů dne 29.9.2009 v Ostravě-Porubě na Náměstí Boženy Němcové. Svědek se zachoval velmi duchapřítomně. Mladíka, který skočil na římsu otevřeného okna a zmizel uvnitř bytu, muž dokonce natočil. Stihl však také zavolat na chronicky známou linku 158.
Na místo okamžitě vyrazili policisté, kteří 23letého muže, odpovídajícího zadanému popisu, zastihli na chodbě domu. Mladík měl připraveno zdůvodnění svého pobytu na místě – hledá tady kamaráda. Díky ideální reakci svědka, za niž mu určitě náleží poděkování, byl muž zadržen krátce po činu.
        Ani svědek však pravděpodobně netušil, že policisté zadrželi muže, kolem kterého se právě uzavřel okruh rozsáhlé série krádeže věcí z bytů. Pro pověrčivé bude možná číslo 13 skutků, znamenat zdůvodnění. Kriminalisté specializující se na prověřování majetkové trestné činnosti již delší dobu analyzovali shromážděné informace z míst činů, výslechů poškozených a svědků. Z množství informací později vykrystalizovala osoba konkrétní totožnosti. Vytipovaného podezřelého později potvrdilo odborné vyjádření znalce. Jedna z mnoha zajištěných stop na místě činu – daktyloskopický otisk se v této sérii dal nazvat příslovečným kriminalistickým štěstím.
        Po předestření zjištěných faktů se pak zadržený muž pod tíhou důkazů doznal a bylo mu sděleno obvinění pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody i neoprávněné držení platební karty. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Škoda byla předběžně vyčíslena na zhruba 341 000 korun.
Muž je podezřelý, že ve třinácti případech vnikal různými způsoby do bytů v Moravské Ostravě, Mariánských Horách a Porubě. Z objektů pak měl (ve většině) případů odcizit různé věci. Ke skutkům došlo od 16.7.2009 do 29.9.2009. Místy činů se staly převážně byty v přízemí, konkrétně došlo ke krádežím v Moravské Ostravě na Forestrově, Nedbalově, Na Široké, Gajdošově, Sportovní, Výstavní ulici, Sokolské třídě, v Ostravě-Mariánských Horách na Výstavní ulici, v Ostravě-Porubě na ulici Matěje Kopeckého. Předmětem zájmu se staly převážně šperky, a to ve značném množství. V těsném sledu byly samozřejmě finance, fotoaparáty, doklady, platební karty, tašky, notebook a další. Muž si měl vybírat byty v přízemí, měl využívat otevřených oken (ve výšce 2,5 metrů či 2 metrů), nebo měl rozbít sklo okna či vytlačit rám. Ve většině případů se poškozenými stali senioři, nejstarší oběti bylo dokonce 89 let. Pro komplexnost nejmladším poškozeným se stal 52letý muž. V některých napadených objektech byli dokonce v době krádeže poškození,  nacházejíc se v další místnosti bytu a někdy slyšíc zvuk z místa činu. Někteří svědci dokonce prchajícího muže viděli.
        Podezřelý měl v některých případech využívat nepozornosti lidí, například měl dne 10.8.2009, v době od 13.10 hodin do 14.00  hodin, využít nepozornosti 82leté poškozené, která pracovala na záhoně u domu. Z tašky, kterou měla žena poblíž, jí měl muž odcizit klíče. Podezřelý pak prošel dům a klíče měl vyzkoušet u dveří jednotlivých bytů. Úspěšný byl ve třetím patře. Z bytu pak měl odcizit šperky ze žlutého kovu za zhruba 28 000 korun. Klíče na místě činu zanechal. Oběť „přivítaly“ pootevřené vstupní dveře bytu a pootvírané skříně. Muž měl ženu pracující před domem dokonce požádat o květiny pro známého a poškozená mu je opravdu dala.
        Dne 16.7.2009, v době od 19.30 hodin do 22.20 hodin, měl podezřelý po předchozím vytlačení rámu okna ve výšce zhruba dvou metrů vniknout do bytu, načež jej měl prohledat a odcizit doklady, platební kartu i další věci. Následný den (17.7.2009) byly některé odcizené věci nalezeny v odpadkovém koši na zastávce tramvaje v Ostravě.
Při dalším skutku dne 22.7.2009 (doba spáchání od 07.10 hodin do 13.00 hodin), měl podezřelý rozbít sklo okna bytu, odkud měl odcizit peníze cizí měny, peněženku, doklady, fotoaparáty, dalekohled, platební kartu, šperky ze žlutého kovu. Škoda jen v tomto případě byla předběžně vyčíslena na zhruba 100 000 korun. Navíc měl muž pomocí odcizené platební karty téhož dne, kolem 17.15 hodin, provést neoprávněný výběr finanční hotovosti ve výši 20 000 korun. 76letá majitelka bytu při oznámení uvedla, že v bytě měla též kocoura plemene britská krátkosrstá kočka. Kocoura měl ženě svěřit jeho majitel ke hlídání. V době krádeže měl však kocour z bytu utéci nebo dle domněnky ženy, mohl být odcizen. Majitel měl kocoura v roce 2006 pořídit za 10 000 korun. V tomto případě je vhodné znovu zopakovat apel na majitele platebních karet, aby je neopatřovali nálepkami s poznamenaným identifikátorem (PINEM). Výhodné nejsou ani lístečky s PINEM vložené u karet, v peněženkách nebo uložené v „bezpečí“ pamětí mobilních telefonů.
          Otevřeným oknem měl muž vniknout též do bytu po překonání výškového rozdílu zhruba 2,8 metrů dne 21.8.2009, kolem 16.00 hodiny. Z bytu měl odejít „bohatší“ o příruční pokladnu se šperky v hodnotě asi 48 000 korun. 79letá poškozená v době spáchání činu spala ve vedlejší místnosti, když zaslechla hluk. Vstoupila proto do napadeného pokoje, v němž uviděla otevřené okno a rozházené papíry. V domnění, že jde o průvan, místnost uklidila a krádež zjistila až později.

 
Na místech činů bylo zajištěno množství stop – trasologických, daktyloskopických, biologických, mechanoskopických, mikro atd. Vyšetřování věci je teprve na počátku, není proto vyloučena změna právní kvalifikace věci a tudíž i změna sankce.

vytisknout  e-mailem