Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Chataři sčítají škody

Jižní Čechy - Od počátku roku policisté evidují bezmála 300 případů vloupání do rekreačních objektů. (Hlasová schránka 974 221 116) 

 

Slunečné a relativně teplé podzimní počasí láká majitele rekreačních objektů k návštěvě jejich sezónních příbytků. Mnohde na ně ovšem čeká nemilé překvapení.

Například na Českobudějovicku řádil zloděj v chatové oblasti u Spolského rybníka. Tady se postupně vloupal do čtyř chat a prohlédl i dvě přilehlé kůlny. Z některé chaty si odnesl třeba paroží nebo petrolejovou lampu, jinou chatu "jenom" prohledal a majiteli způsobil škodu poškozením zařízení. Do současné doby byla vzniklá škoda vyčíslena částkou přes 10 tisíc korun.

Dalším případem vloupáním do tří chat se od pátečního večera zabývají policisté ze Zvíkovského Podhradí. Majitelé rekreačních objektů po svém příjezdu zjistili, že jim chybí nejenom oblečení, ale i vybavení chat nebo obrazy. Zloděj, který se pohyboval v katastru obce Jickovice v chatovišti zvaném Čihadla, způsobil celkovou škodu za 70 tisíc korun.

V letošním roce (do konce měsíce října) zaznamenali policisté na jihu Čech 297 případů vloupání do rekreačních objektů. Vzniklá škoda byla vyčíslena částkou přes 5,5 miliónu korun. Do současné doby se podařilo objasnit 78 případů, tj. 26 %. V 70 případech se trestného činu krádeže vloupáním dopustili recidivisté. Za loňský rok policejní statistiky evidují 370 případů, objasnit se policistům podařilo 108 případů, tj. 30 %.
Způsob provedení vloupání do rekreačního objektu je ve většině případů shodný. Pachatelé násilím vypáčí buď vchodové dveře nebo okenice. Pak následuje rozbití skleněných výplní oken či dveří. Dalším častým způsobem vloupání do rekreačních objektů je poškození zámku vstupních dveří nebo jejich vyražení. V mnoha případech jsou škody způsobené samotným vloupáním vyšší než na odcizených věcech.
Jak vyplývá ze zkušenostní policistů, pachatelé v rekreačních objektech soustřeďují svoji pozornost buď výhradně na cenné předměty, které dále zpeněží v bazarech či zastavárnách. Získané peníze pak použijí pro vlastní potřebu, ve většině případů na nákup drog. Další skupina pachatelů hledá ubytování, teplo a jídlo. V těchto případech jde většinou o lidi bez práce nebo bez domova. Ti pak v objektech pobývají i delší dobu. Poslední skupina pachatelů se zaměřuje na „vydrancování“ celého objektu, a to i včetně nábytku.
 
Policisté v rámci výkonu služby provádí zejména v rizikovém období, tj. pozdní podzim a zima, namátkové pátrací akce, kdy provádí kontrolu rekreačních objektů. Násilné vniknutí do objektu ovšem můžete správnou prevencí omezit i vy. Věnujte ochraně svého majetku velkou pozornost a pro jeho zajištění zvolte takovou formu, která se vám v daných podmínkách a lokalitě jeví jako nejlepší. Policisté doporučují i poradu s odborníkem. Tak jak se mění zvyky ve společnosti, vznikají i nové druhy trestné činnosti, které na ně reagují. Metody pachatelů jsou stále rafinovanější a vynalézavější.
 
Na závěr pár preventivních doporučení, na která byste neměli zapomenout.
  • Nenechávejte na dosah zlodějů žádné pracovní nářadí, žebříky atd. Ti jich totiž okamžitě využijí k vloupání do vašeho objektu.
  • Využijte bezpečnostních zámků, závor, bezpečnostních skel, mříží apod. Dle dostupnosti vaší chaty či chalupy zvažte i možnost zabezpečení po mobilní síti.
  • Nikdy v rekreačním objektu nenechávejte cenné předměty, starožitnosti, elektrotechniku či hotovost.
  • Buďte všímaví ke svému okolí, spolupracujte se sousedy a vzájemně si kontrolujte opuštěné rekreační objekty.
 komisař Jana Hlavínová, pisjc@mvcr.cz
 

 

 

vytisknout  e-mailem