Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Lupič se nakonec přiznal ke všemu
13. díl pravidelného seriálu Práva "Z policejních spisů"
Když jednoho květnového rána roku 2007 vystrašená 72letá prodavačka trafiky v Ostravě-Kunčičkách spolu s dalšími svědky líčila přivolané policejní hlídce, co se přihodilo, vypadalo to tak trochu jako scénář z amerického akčního filmu.
Posuďte sami. Kolem devíti hodin přijíždí k trafice osobní vozidlo. Vystupuje z něj mladý muž, nechává otevřené dveře auta a míří k okénku trafiky. Tam bez váhání namíří střelnou zbraň na prodavačku a stroze sdělí: „Naval prachy, dělej, dělej!!“.
Starší dáma za okénkem podlehne panice, vybíhá z trafiky ven a volá o pomoc. Konsternovaný pachatel zmateně zírá na okolo stojící svědky i na jednoho z mužů, který se vydá směrem k němu. Pak dokonce namíří zbraň a několikrát zmáčkne spoušť. Naštěstí se ozve jen suché cvaknutí. Muž nastupuje do vozidla, a aniž by cokoli odcizil, odjíždí neznámo kam.
Pozorní svědci si zapíší SPZ, a tak je okamžitě vyhlášeno pátrání po neznámém pachateli. O pár hodin později policejní hlídka vozidlo nalezne v Karviné i se spícím mužem uvnitř.
Onen spáč je 28letým recidivistou z Ostravy, hledaným ostravskou kriminálkou pro podezření z loupežného přepadení pošty. K loupeži došlo před třemi dny v Ostravě. Muž nejen odpovídá popisu podezřelého, řádícího ráno v Ostravě, ale při prohlídce vozidla je nalezena také plynová pistole. V Ostravě se jedná o známou firmu se značnou kriminální minulostí, navíc užívající ve značné míře alkohol a drogy.
Zpočátku odpovídá přístup podezřelého jeho pověsti. S policií nespolupracuje, je usvědčován svědky a jinými důkazy. Putuje do vazby. Zde by mohl tento příběh končit, ale jak už to tak někdy v kriminalistické praxi bývá, došlo v postojích tohoto otrlého recidivity k posunům ve směru případné spolupráce s policií a jen on sám ví, co jej k tomu přivedlo. Jestli to byla potřeba ulevit svědomí, nebo snaha získat polehčující okolnost, kterou úplné doznání a spolupráce s orgány činnými v trestním řízení bezpochyby je.
Specialisté z oddělení násilné trestné činnosti vycítili svou šanci a už ji nepustili. Výsledkem bylo několikastránkové doznání rozsáhlé trestné činnosti, zejména násilného charakteru, spáchané jak samostatně, tak společně s dalšími třemi spolupachateli.
Na základě výpovědi pak bylo nutno vyhodnotit stopy zajištěné na místech činu, zpracovat znalecké posudky a expertízy, porovnat desítky výpisů z telekomunikačního provozu v místech spáchání trestné činnosti, provést konfrontace a rekognice, včetně výslechu svědků a podezřelých. Na konci této trpělivé práce bylo objasnění celkem 29 trestných činů spáchaných na území města Ostravy, Karviné, Havířova a Hodonína. V časovém úseku od června 2006 do září 2007 ji měli spáchat celkem čtyři pachatelé ve věku od 24 do 28 let. Jednalo se například o vloupání do různých objektů, poškozování cizí věci, ale zejména o celkem 18 loupežných přepadení různých heren, pošty či jiných objektů. Nutno dodat, že některé z heren navštívili tito výtečníci opakovaně.
Soud ohodnotil jejich řádění tresty v rozmezí od 114 do 36 měsíců nepodmíněně a v jednom případě uložil podmíněný trest odnětí svobody v trvání 24 měsíců s odkladem na dva roky.
Závěrem mi dovolte citaci ze správy vězeňské služby: „Chování a vystupování odsouzeného na nástupním oddělení bylo na požadované úrovni, své povinnosti plnil, v rámci brigádnické činnosti se zapojil, za což byl jedenkrát kázeňský odměněn. Je zaměstnán na pracovišti kuchyně a zařazen do tzv. bezdrogové zóny.“
Uvidíme!
Stopy zajištěné při vloupání do jedné z prodejen. Foto Policie ČR
Článek byl napsán pro deník Právo plk. Mgr. Tomášem Landsfeldem, ředitelem Městského ředitelství policie Ostrava, a je zveřejňován v seriálu Práva "Z policejních spisů" .