Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Cizinci si půjčovali doklady

Západní Čechy - Policisté skupiny dokumentace Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Plzeň odhalili dva muže mongolské státní příslušnosti, kteří půjčovali svým krajanům cestovní doklady. Oba dva muži se tak dopustili trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. 

 

         Policisté skupiny dokumentace Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Plzeň odhalili dva muže mongolské státní příslušnosti, kteří půjčovali svým krajanům cestovní doklady. Oba dva muži se tak dopustili trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V obou případech vydalo Okresní státní zastupitelství v Tachově po zkráceném přípravném řízení usnesení, kde cizincům stanovilo podmínečný odklad jejich návrhů na potrestání se zkušební dobu v trvání 12 měsíců. Jejich krajané, kteří si od nich cestovní doklady zapůjčili, sankcím za své prohřešky také neunikli. V rámci nelegální migrace cizinců přes hranice tento trend policisté z cizinecké policie i nadále monitorují.
         V prvním případě si Mongol, pobývající na území České republiky již několik měsíců bez platného víza, od svého krajana vypůjčil na cestu do Spolkové republiky Německo jeho cestovní doklad. S tímto dokladem pak cestoval autobusem na lince Brno – Praha – Paříž. Při kontrole autobusu, kterou na svém území prováděli příslušníci policie SRN, jim cizinec předložil tento zapůjčený cestovní doklad jako svůj vlastní. Při prověřování platnosti tohoto dokladu, po podrobném zkoumání a prověřování němečtí policisté zjistili, že muž používá a cestuje na doklady cizí. V rámci dohody mezi ČR a SRN poté došlo k předání muže zpět do České republiky. Cizinečtí policisté zjistili, že muž přicestoval do České republiky již v roce 2007 na tehdy platný cestovní pas a vízum za účelem pobytu zaměstnání. Pobyt zde měl ale povolen jen do ledna roku 2009 a od té doby na našem území pobýval nelegálně. Mongolovi bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu 6 měsíců.
          V druhém případě si jiný Mongol od svého krajana vypůjčil průkaz o povolení k pobytu. Mužova cesta se ubírala také směrem do SRN, kam prý cestoval se svojí přítelkyní na výlet,  autobusovou linkou Praha – Antverpy. Skutečnost, že cizinec nepředložil při kontrole své doklady totožnosti opět policisté odhalili. Mongol do České republiky přicestoval v roce 2008 vlakem přes Rusko za svojí přítelkyní na tehdy platný cestovní pas i vízum. To mu ale bylo v roce 2009 zrušeno a muž obdržel od policistů výjezdní příkaz. Policisté z cizinecké policie muži předali rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu jednoho roku. Poté jej policisté eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové.

                                                                                                                                 por. Mgr. Pavla Lohrová

vytisknout  e-mailem