Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Padělali bankovky

Policisté zajistili většinu padělků ještě před uvedením do oběhu.  

Kriminalisté krajského ředitelství obvinili tři mladistvé hochy (16letého a dva 17leté) z provinění trestného činu padělání a pozměňování peněz a dva muže (19 a 20 let) ze stejného trestného činu, spáchané formou spolupachatelství. Obvinění, všichni z Karvinska, v průběhu ledna a února padělali bankovky v hodnotě 200 a 500 korun s cílem
padelky zprava 16_2_2010.jpg
udat je jako pravé. Pro výrobu použili běžné užívané multifunkční zařízení, na kterém pravé peníze kopírovali. Snažili se i maximálně napodobit ochranné prvky.
 
Policisté nalezli skrýš s falešnými bankovkami v linkovém autobuse
V neděli 7. února zaplatil mladík za jízdu řidiči linkového autobusu na trase mezi Karvinou a Orlovou pětisetkorunovou bankovkou. Muži za volantem se pětistovka nějak nezdávala. Při bližším prohlédnutí si všiml, že s ní není něco v pořádku. Okamžitě přivolal policisty.
 
Na místo přijela hlídka policistů obvodního oddělení z Orlové. Policisté po zjištění základních informací zajistili podezřelou bankovku a zadrželi rovněž mladíka, který jí zaplatil a jeho spolucestujícího kamaráda. Všímaví a pohotoví policisté obvodního oddělení navíc z informací, o kterých se na místě dověděli, vytušili, že zajištěná bankovka nemusí být v té chvíli jediná. Důkladným prohledání linkového autobusu v něm objevili skrýš, do které zadržení narychlo vložili obálku se zbytkem falsifikátů. Doufali, že policisté bankovky nenaleznou…
 
 Další padělané bankovky se objevily tentýž den v noci (7. února) i v jisté restauraci na Karvinsku. Neznámý mladík požádal obsluhující ženu o rozměnění dvou pětistovek. Paní mu vyhověla. Při následném, bližším prozkoumání však v podniku přišli na to, že se jedná zřejmě o falešné peníze. Za chvíli již host odcházel v doprovodu policejní hlídky.
 
Skupina padělala bankovky v hodnotě 200 a 500 korun
 Vzhledem k závažnosti si prověřování a vyšetřování obou případů převzali policisté služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství. Kriminalisté dosud zjistili a zadokumentovali skutečnosti, které opravňovali zahájit trestní stíhání všech šesti mladíků.
 
 Při rozplétání vzájemných vazeb mezi obviněnými v souvislosti s falešnými bankovkami vyšlo najevo, že 16letý mladík v průběhu ledna letošního roku v místě trvalého bydliště padělal několik kusů bankovek nominální hodnoty 200 korun. Úmysl jeho snažení byl jednoznačný, tedy falsifikáty zaplatit, nebo je rozměnit a získat tak pravé peníze. Pro výrobu použil běžné užívané multifunkční zařízení, na kterém pravou dvoustovku okopíroval a vytiskl. Na scénu nastupují další dva mladiství, kterým mladší kamarád několik vyrobených padělků předal. Za to, že je udají jako pravé, jim samozřejmě něco slíbil.
 
 Trojice mladistvých dále participovala na padělání bankovek v nominální hodnotě 500 korun. V průběhu února letošního roku padělali několik kusů těchto bankovek. I oni měli cíl je udat jako pravé. Výroba probíhala tak, že mladší z trojice postupoval obdobně jako při výrobě dvoustovek, tedy okopíroval pravé peníze. Dva starší pak bankovky dotvořili tak, aby se co nejvíce podobaly pravým. Snažili se maximálně napodobit ochranné prvky. Dvě z těchto bankovek policisté zajistili právě v noci 7. února v restauraci, když se je pokusil jeden z mladíků rozměnit.
 
Stejným postupem vzniklo i několik dalších padělků bankovky 500 korun. Na výrobě se spolupodíleli 16letý a 17letý mladistvý a oba dospělí obvinění. Několik padělků zajistili policisté díky všímavosti řidiče v linkovém autobuse, několik dalších se do oběhu nedostalo, protože je podezřelí vydali na základě žádosti policistů.
 
Padělali, aby měli na útratu
Obvinění páchali uvedenou trestnou činnost po předchozí vzájemné domluvě. Všichni se znají. Mladiství jsou studenti střední školy, dospělí jsou vedeni na úřadu práce. Výrobou a udáváním padělků do oběhu si chtěli jednoduše přilepšit ke své finanční situaci a mít tak na běžnou útratu.
Vzhledem k věku trojice obviněných policisté spolupracují s dalšími osobami (například Orgán sociální péče o děti). Samozřejmostí je, že kontaktovali rodiče.
 
Je možné konstatovat, že nejmladší obviněný vyrobil sám nejméně 4 padělky bankovek nominální hodnoty 200 korun. Všichni se pak podíleli na výrobě téměř 30 padělků 500 korunových bankovek. Policisté dosud zajistili díky okamžitému „nasazení“ přes dvacet kusů falešných pětistovek ještě v době, než je obvinění stačili uvést do oběhu. Policisté zajistili rovněž zařízení padělatelské dílny.
 
Trestní zákoník stanoví pro dvojici dospělých obviněných trest odnětí svobody na 3 až 8 let, u trojice mladistvých se trestní sazba snižuje na polovinu. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.
 
 Policisté zašlou veškeré zajištění bankovky České národní bance k vyhodnocení z hlediska kvality. Zkušení kriminalisté zabývající se touto problematikou nicméně konstatovali, že dvoustovky nebyly až tolik povedené. Pětisetkorunové padělky však byly zdařilejší, v běžném provozu by se daly bez problémů udat. Je ale nutné upozornit, že kvalitu padělků vyhodnocuje pouze Česká národní banka.
 
Pár statistických čísel
 V letošním roce se jedná o čtvrtý případ, kdy krajští kriminalisté obvinili osoby z trestných činů daného charakteru (padělky). Policisté prověřovali a vyšetřovali v rámci celého krajského ředitelství v průběhu ledna a prvního únorového týdne 49 případů penězokazectví. Kriminalisté odhalili v pěti případech 14 pachatelů, přičemž z uvedeného počtu je pět osob mladších 18 let.
 
Severomoravští policisté zajistili v minulém roce celkem 278 padělků. Z hlediska měny bylo z tohoto počtu českých korun 238, EUR 20, USD 8, GPB 5 a PZL 7. Pro srovnání, v roce 2008 zajistili severomoravští policisté 311 padělků a v roce 2007 celkem 203.
           
Věnujte pozornost ochranným znakům a kvalitě papíru
Obecně je možné konstatovat, že policisté nejčastěji vyjíždějí k případům falešných bankovek, které nalezenou obsluhy restaurací, různých stánků a podobně při počítání tržby. Záleží na oznamovatelích, jaké informace ohledně zákazníků uvedou. Policisté proto nemají v mnoha případech lehkou práci. Obecně je potřeba upozornit všechny osoby, které přijímají peníze, aby věnovali pozornost zejména viditelným ochranným znakům na bankovkách, jako jsou vodoznak a ochranný proužek, a samozřejmě kvalitě papíru. Pachatelé, kteří udávají padělky do oběhu, využívají zejména přítmí (noční a brzké ranní doby) a časové zaneprázdněnosti obsluhy (fronty u pokladny v obchodě).
           
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
16. února 2010
                                                                                                 
 
 
 

 

vytisknout  e-mailem